Material Design atakuje. Tym razem jego ofiarą padł Kiosk Google Play

Material Design atakuje. Tym razem jego ofiarą padł Kiosk Google Play

Material Design atakuje. Tym razem jego ofiarą padł Kiosk Google Play
Redakcja
03.10.2014 12:18, aktualizacja: 03.10.2014 15:05

Jeszcze przed oficjalnym wydaniem najnowszej wersji Androida, firma Google prężnie pracuje nad dopasowaniem własnych aplikacji, do przyjętej na początku wakacji koncepcji. Kolejną w kolejce po kliencie Google+, przeglądarce Google Chrome i sklepie z aplikacjami stała się ta pozwalająca na korzystanie z usługi czytania. Mowa o Kiosku Google Play, którego odświeżoną wersję możemy już pobierać na nasze urządzenia.

Kiosk Google Play to darmowy, nieco bardziej zaawansowany następca dobrze znanej aplikacji Google Reader, która była dostępna jeszcze w ubiegłym roku. W przeciwieństwie do czytnika, nie stanowi on centrum dla różnego subskrypcji RSS, lecz dla wielu różnych źródeł. W jego zasobach możemy znaleźć między innymi serwisy korzystające z usługi Feedburner, oraz kanały dodane do usługi Currents ręcznie przez administratorów witryn. Nowa wersja całymi garściami czerpie z założeń interfejsu Material Design. Jest prosta, minimalistyczna i bardzo czytelna. Przyciski i opcje zostały umieszczone wraz z wyszukiwarką na górnej, niebieskiej belce. Cała reszta to bardzo proste ikony i nastawienie na białe tła i ciemny tekst, co będzie zbawienne przy lekturze w ciągu dnia, a zarazem koszmarem w nocy.

Obraz

Głównym założeniem tej aplikacji jest dostarczenie użytkownikom spójnej platformy do konsumpcji treści, bez konieczności używania przeglądarki internetowej, a zarazem o możliwościach większych niż tradycyjny RSS. W efekcie Kiosk Google Play udostępnia aktualności, artykuły bez całej technologicznej otoczki, skupiając się jedynie na tekście oraz dołączonych do materiału obrazków. Okno główne przedstawia poszczególne aktualności, wraz z akapitami wprowadzającymi. Użytkownik może przełączyć ich widok na minikarty, gdzie opisy są ukrywane. Z poziomu aplikacji możliwe jest wyszukiwanie kanałów wśród kilku kategorii: najlepsze (tj. najpopularniejsze), wiadomości, dla firm, rozrywka, sport, technologia, i świat. Użytkownik może również utworzyć własne kategorie tematyczne, do których przypisze odpowiadające im źródła. Program umożliwia również tłumaczenie materiałów na język polski (o ile taką opcję oferuje dany kanał), a także dzielenie się materiałami z innymi osobami poprzez systemowy mechanizm udostępniania.

Podobnie jak w innych aplikacjach z Material Design, także i tutaj do dyspozycji otrzymujemy wysuwany panel boczny. Na nim znajdziemy poszczególne funkcje aplikacji. Oprócz czytania możemy przejść do osobistej biblioteki, w której zapisane są wszystkie obserwowane przez nas źródła, gdzie możliwe jest ich zapisywanie na urządzeniu, a także usuwanie i udostępnianie. Jedną z przydatnych funkcji są zakładki tj. zapisywanie interesującego materiału do przeczytania na później, tym bardziej, że wszystkie dane aplikacji są synchronizowane w ramach konta Google. Ostatnia opcja to „Odkrywaj”, dzięki któremu możemy szybko poznać zupełnie nowe, interesujące źródła z różnych dziedzin. Coś dla siebie znajdą tu zarówno panie jak i panowie, nie brakuje informacji o biznesie, motoryzacji czy kuchni.

Dzięki ustawieniom czytelnik może wybrać rozmiar tekstu, jak również wymusić pobieranie danych np. tylko za pomocą połączenia Wi-Fi. Aplikacja oddaje do dyspozycji jeden widget, dzięki któremu można zapoznać się z ostatnimi materiałami. Najnowszą wersję kiosku Google Play znajdziecie w bazie aplikacji mobilnych naszego serwisu, zapraszamy do jego przetestowania. Niestety, w Polsce nadal nie skorzystamy np. z funkcji subskrypcji interesujących nas czasopism. Patrząc na działania firmy tj. uruchomienie w tym roku funkcji książek, filmów i muzyki można podejrzewać, że start Newsstanda jest u nas jedynie kwestią czasu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)