Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

PC-BSD - BSD dla mas?

Witajcie!
Zainspirowany wpisem Karolinah o GhostBSD postanowiłem napisać o PC-BSD, który jest postrzegany i przygotowywany jako system oparty o jadro BSD dla normalnego, przeciętnego użytkownika. Chociaż musi mieć on wiedzę informatyczną w stopniu wyższym niż podstawowym.

Instalacja systemu

Instalacja systemu przebiega w trybie Live CD, opartego o środowisko graficzne fluxbox 1.0rc3, co prawda to stara wersja, ponieważ aktualna to 1.3.1, ale skoro działa to po co się czepiać oraz instalator graficzny. Jest on dostępny w całości w języku polskim. Wygląda następująco.

Instalator umożliwia wybór systemu operacyjnego do instalacji z pośród PC-BSD i FreeBSD oraz wybór pakietów zainstalowanych po instalacji systemu. Sama instalacja trwa ok. 20 minut.

r   e   k   l   a   m   a

System po instalacji zawiera środowiska graficzne KDE 4.5.4 oraz najpotrzebniejsze programy dla użytkownika. Przy tym trzeba zaznaczyć, że jest w całości po polsku. Umożliwia też instalację dodatkowego oprogramowania przez narzędzie graficzne, jak i również znane z FreeBSD konsolowe pkg_add i porty.

Sam system jest w miarę lekki i nie pobiera za dużo zasobów. W moim przypadku na maszynie wirtualnej VirtualBox z przydzieloną pamięcią RAM 1 GB, pobierał ok. 130 MB,
podobnie systemu FreeBSD z openbox uruchomionego na normalnym sprzęcie (Celeron 2 GHz, 1 GB ramu, zintegrowana karta graficzna).

Podsumowanie:

Myślę, że PC-BSD nadaje się idealnie dla osób, które szukają jakieś odmiany, a już liznęły linuksa czy jakiś unix.

Strona projektu: http://www.pcbsd.org/
Polski support: http://www.pcbsd.pl/
Pobieranie obrazów systemu: http://www.pcbsd.org/content/view/202/11/
 

Komentarze