PC-BSD - BSD dla mas?

Witajcie!
Zainspirowany wpisem Karolinah o GhostBSD postanowiłem napisać o PC-BSD, który jest postrzegany i przygotowywany jako system oparty o jadro BSD dla normalnego, przeciętnego użytkownika. Chociaż musi mieć on wiedzę informatyczną w stopniu wyższym niż podstawowym.

Instalacja systemu

Instalacja systemu przebiega w trybie Live CD, opartego o środowisko graficzne fluxbox 1.0rc3, co prawda to stara wersja, ponieważ aktualna to 1.3.1, ale skoro działa to po co się czepiać oraz instalator graficzny. Jest on dostępny w całości w języku polskim. Wygląda następująco.

Instalator umożliwia wybór systemu operacyjnego do instalacji z pośród PC-BSD i FreeBSD oraz wybór pakietów zainstalowanych po instalacji systemu. Sama instalacja trwa ok. 20 minut.

System po instalacji zawiera środowiska graficzne KDE 4.5.4 oraz najpotrzebniejsze programy dla użytkownika. Przy tym trzeba zaznaczyć, że jest w całości po polsku. Umożliwia też instalację dodatkowego oprogramowania przez narzędzie graficzne, jak i również znane z FreeBSD konsolowe pkg_add i porty.

Sam system jest w miarę lekki i nie pobiera za dużo zasobów. W moim przypadku na maszynie wirtualnej VirtualBox z przydzieloną pamięcią RAM 1 GB, pobierał ok. 130 MB,
podobnie systemu FreeBSD z openbox uruchomionego na normalnym sprzęcie (Celeron 2 GHz, 1 GB ramu, zintegrowana karta graficzna).

Podsumowanie:

Myślę, że PC-BSD nadaje się idealnie dla osób, które szukają jakieś odmiany, a już liznęły linuksa czy jakiś unix.

Strona projektu: http://www.pcbsd.org/
Polski support: http://www.pcbsd.pl/
Pobieranie obrazów systemu: http://www.pcbsd.org/content/view/202/11/