Matka pozywa TikToka. Twierdzi, że rzucił jej córce śmiertelne wyzwanie

Matka pozywa TikToka. Twierdzi, że rzucił jej córce śmiertelne wyzwanie

Matka pozywa TikToka po śmierci córki
Matka pozywa TikToka po śmierci córki
Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad Siwik
15.05.2022 20:31, aktualizacja: 16.05.2022 10:38

Matka 10-latki, która zmarła w wyniku uduszenia, pozwała serwis TikTok i jego firmę macierzystą ByteDance. Twierdzi, że algorytm aplikacji promował tak zwane "blackout challenge" na kanale dziecka.

Tawainna Anderson z Pensylwanii w skardze złożonej w sądzie stwierdziła, że jej córka Nylah zmarła w zeszłym roku po tym, jak udusiła się podczas próby wykonania tak zwanego "blackout challenge", które zachęca ludzi do nagrywania filmików podczas wstrzymywania oddechu lub podduszania aż do utraty przytomności.

"TikTok jest jedną z najpotężniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie firm na świecie, więc co zrobił, gdy się o tym dowiedział?" – zapytał retorycznie podczas konferencji prasowej Bob Mangeluzzi, jeden z adwokatów matki. "Wykorzystał swoją aplikację i algorytm do przesłania 10-latce filmu z blackout challenge" – skwitował prawnik.

W skardze opisano, że algorytm aplikacji został celowo zaprojektowany tak, aby "zmaksymalizować zaangażowanie i zależność użytkownika", co zachęca dzieci nawet do wielokrotnego uczestnictwa. Pozew dotyczy firmy TikTok jako twórcy algorytmu oraz dystrybutorów, którzy promowali treści na kanale dziewczynki.

"Nadszedł czas, aby te niebezpieczne wyzwania dobiegły końca" – powiedziała Anderson podczas konferencji prasowej. "Coś musi się zmienić, coś musi się skończyć, bo nie chciałabym, aby jakikolwiek inny rodzic przechodził przez to, przez co ja przechodzę" - stwierdziła.

Warto nadmienić, że serwis ma wyraźne zasady dotyczące treści, które nawołują do samookaleczania. Aplikacja ma również specjalną wersję przeznaczoną dla użytkowników poniżej 13. roku życia, która ogranicza dzielenie się danymi osobowymi, możliwość komentowania i publikowania treści. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób automatyczne systemy mogą ograniczać pojawianie się niebezpiecznych wyzwań w kanałach użytkowników.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)