Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Instalacja Ipla na Ubuntu 32/64bit, odtwarzanie niedostępnych video

Ostatnio zapragnąłem Ipli i napotkałem wiele komplikacji na moim Kubuntu. Bezskutecznie poszukując informacji w supporcie Ipli, zauważyłem że problem ma z tym o wiele więcej osób. W końcu pomyślałem "na chłopski rozum" i udało się. Poniżej instalacja niezbędnych składów wraz z programem i recepta na możliwe błędy przy uruchamianiu.

Instalacja Adobe AIR

Jest to środowisko w którym była tworzona Ipla dla Mac'ów i Linuksa. Niestety, od czasu gdy Adobe przestało go rozwijać dla tych systemów, użytkownicy po aktualizacjach mieli masę problemów.

wget http://airdownload.adobe.com/air/lin/download/latest/adobeair.deb

Jeśli masz system 32 bitowy, możesz od razu zainstalować AIR poniższą komendą i przejść do instalacji Ipla w następnym "roździale".

sudo dpkg -i adobeair.deb

W przypadku 64bitowego OS jest mały kłopocik. Co prawda są paczki z AIR 64bitowym, ale to jakieś dziwaczne wersje, które powodują sporo problemów. Lepiej więc zainstalować pobraną wyżej paczkę, niestety przy instalacji wyskoczy monit o błędnej architekturze. Można jednak zmienić informacje nt. paczki i oszukać system. Nie spowoduje to jakiś zmian wydajności w Ipli czy systemie, zatem do dzieła.

Wygrzeb pliki z paczki deb:ar vx adobeair.deb control.tar.gzgzip -vd control.tar.gztar xvf control.tar ./controltar --delete --file=control.tar ./control

Teraz wystarczy podmienić informacje o architekturze:perl -pi -e 's/^Architecture:.*/Architecture: all/' control

I możesz spakować całość:tar rvf control.tar ./controlgzip -v control.tarar vr adobeair.deb control.tar.gz

Po takim zabiegu pozostało zainstalować paczkę po bożemu poleceniem:sudo dpkg -i adobeair.deb

Instalacja Ipla

Z zainstalowanym poprawnie Air, przejdź na stronę downloadu Ipli i wybierz przycisk odpowiadający za Linuksową wersję. Powinno się ukazać okno adobe air, potwierdź pobranie przyciskiem "Zapisz" i poczekaj.

Następnie zależnie od środowiska, wpisz w wyszukiwarce kde/unity AIR (lub w standardowym gnome Programy > Akcesoria) uruchom program "Adobe AIR Installer". Następnie wskaż folder gdzie przebywa paczka iplalite.air i najzwyczajniej ją zainstaluj w kreatorze.

I to wszystko :)

Wymagania Ipli

Ipla wymaga do działania środowiska Gnome (2,3, bez znaczenia) lub KDE. Chodzi o aplikację przechowującą hasła, dla gnome jest gnome-keyrings, zaś dla KDE jest kde-wallet. Problem mają użytkownicy XFCE, ale żeby temu zaradzić wystarczy doinstalować żądane przez Iplę pakiety:

sudo apt-get install gnome-keyrings

Oglądanie niedostępnych materiałów

Żeby nie było tak różowo, bo mniejszość zawsze musi być tępiona, w tym przypadku użytkownicy Linuksa :D mam złą wiadomość. Wilcza część biblioteki Ipla jest niedostępna w kliencie Ipla Lite, zapomnijcie także o transmisjach live i korzystaniu z płatnych pakietów. Można to jednak obejść i oglądać niedostępne materiały w przeglądarce www. Wystarczy przejść na stronę www.ipla.tv, wybrać interesujące video i skopiować adres przycisku "Odtwarzaj".

Dla przykładu:

ipla://playvod-1|77772967447fb3f52a35a89e7a320103

Następnie należy przejść na stronę ripla.ax.lt i najzwyczajniej w świecie wkleić url materiału. Mamy wtedy dostępne jakości ECO, STD i EXTRA.

Pozdrawiam! :) 

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
mentorious   4 #1 21.02.2012 12:33

@tfl

A co według Ciebie jest tutaj nielegalnego? Ripla? To strona www, nie oprogramowanie. Jak dotąd Redefine nie starało się jej zablokować, ba, w kontakcie mailowym z obsługą techniczną otrzymałem o niej wzmiankę.

tfl   8 #2 21.02.2012 17:54

@mentorous

to co zdajesz sie stosowac mozna by nazwac wybiorcza moralnoscia.

dodatkowo stosujesz tani wymyk polegajacy na semantycznym zaprzeczeniu podstaw mojej uwagi.

potem juz tylko brniesz w niedorzecznosc ("dotad Redefine nie staralo sie zablokowac" itd), wiec przez grzecznosc nie bede sie do tego ustosunkowywal (chyba, ze bardzo chcesz)

  #3 21.02.2012 20:27

I dlatego Linux to system niszowy. Większość użytkowników nie zada sobie trudu by grzebać w ustawieniach i to w dodatku w plikach tekstowych.

  #4 22.02.2012 03:06

@tfl strona działa w pełni legalnie - to zwykły translator, tłumaczy jedne linki na inne.
Niczego nie kopiuje ani nie udostępnia.

To ipla udostępnia te materiały a nie ripla, a umieszczając jakiś materiał na publicznym serwerze www nie może mieć pretensji, że ktoś poda bezpośredni link do niego.
Zresztą co to dla niech za różnica jakim kto odtwarzaczem to obejrzy skoro i tak musi wejść najpierw na ich stronę po pierwszego linka?

  #5 22.02.2012 10:58

Jest jeszcze inna możliwość oglądania materiałów z ipla i np tvn na linuxie - xbmc z wtyczką plugin.video.polishtv.live

mentorious   4 #6 22.02.2012 15:16

@wrr - taa, słyszałem coś o tym pluginie. Muszę tylko skompilować xbmc i opublikuję pełną poradę.

@yuki - w zasadzie, to co zrobiłem w konsoli można też wyklikać. To nie wina systemu, że Adobe robi komplikacje. Generalnie instalacja programów w systemach z paczkowaniem rpm/deb trwa kilka sekund i obejmuje kilka kliknięć. Jeśli coś Ci nie pasuje w Linuksie to idź się przewietrz i używaj Windows. Jest wolny wybór ;)

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #7 25.02.2012 18:58

Popraw tytuł na "Instalacja Ipla na Ubuntu 32/64bit, odtwarzanie niedostępnych video" Będzie bardziej wiarygodny . Linux to nie tylko *buntu i debianopochodne ...

mentorious   4 #8 25.02.2012 19:58

@Pangrys - ohh, nie chciałem by było to tak odczytane. Tytuł zmieniony.

  #9 15.06.2012 15:27

wiecznie tylko windows a gdzie linux? nie lubie windows to znaczy ze mam nie ogladac

  #10 15.06.2012 15:27

wiecznie tylko windows a gdzie linux? nie lubie windows to znaczy ze mam nie ogladac

  #11 24.02.2013 11:27

Polecam XBMC na tym chodzi też IPLA
zajrzyjcie np. tu - http://mariuszkaminski.blogspot.com/2012/07/tvn-player-w-ubuntu-1204.html

  #12 25.04.2013 10:12

No i Ipla sie rypła:-)) Brawo twórcom tego gó..a

  #13 27.06.2013 21:19

Dla 64 bitowcow zeby uproscic prace mozna uruchmoic calosc wklejajac

wget http://airdownload.adobe.com/air/lin/download/latest/adobeair.deb && ar vx adobeair.deb control.tar.gz && gzip -vd control.tar.gz && tar xvf control.tar ./control && tar --delete --file=control.tar ./control && perl -pi -e 's/^Architecture:.*/Architecture: all/' control && tar rvf control.tar ./control && gzip -v control.tar && ar vr adobeair.deb control.tar.gz && sudo dpkg -i adobeair.deb

  #14 19.12.2013 00:25

No i nima, nima ipli dla linuksa..

kaisuj   11 #15 10.09.2014 12:32

Z tego co się orientuję, to nie ma już wersji linuxowej pod adobe air. Czy ktoś z was zainstalował z sukcesem iplę na wine? W XBMC wiele darmowych materiałów jest widzianych jako premium.
Próbowałem instalować silverlight jako wtyczkę pipelight, ale ze strony działają mi tylko niektóre materiały. Podobnie jest w firefoxie zainstalowanym pod winem. Dlatego myślałem o instalacji klienta pod winem, ale niestety wywala mi błędy przy uruchamianiu.

marcimix   3 #16 20.05.2017 17:57

@kaisuj: Jeśli jeszcze potrzebujesz tego rozwiązania w 2017 roku, to proszę bardzo, ale tylko na FF:
1. https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/user-agent-switcher/
2. https://www.tomick.pl/oprogramowanie/linux-oprogramowanie/ubuntu/ubuntu-16-04-xe...

I ipla już powinna działać!

  #17 16.08.2017 13:50

@marcimix: Ubuntu 16.04, standardowy FF z user-agent-switch, ustawienie przedstawiania się jako Chrome z Windows i ipla działa bez kombinacji z pipelightem.