Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 10 — rzut okiem na wczesną wersję dla telefonów

Pierwszy wpis tutaj, przepraszam za byki merytoryczne czy składniowe.

Doberek!

12 lutego wyszedł pierwszy build Windowsa 10 dla telefonów. Jak na razie dostało go 6 modeli, z czego na dwa nie można było go wgrać - to je Microsoft, nie dziwi mnie to specjalnie. Moja Lumia 635 pomimo wcześniejszych spekulacji, że nie będzie dziesiątki na 512MB 'ramowce' otrzymała build w pierwszym rzucie. Low-endowce dostaną nieco wykastrowaną dziesiątkę, jak mocno wykastrowaną i czy wszystkie - w praniu wyjdzie.
Po instrukcje wgrania odsyłam na oficjalną stronę insidera, ja ze swojej strony mogę dodać, że aktualizacja przed wgraniem przygotowywała się jakieś pół godziny, drugie pół się wgrywała.

Ważne dla posiadaczy zakwalifikowanych do testów modeli:

Wczesna wersja testowa dziesiątki chodzi znacznie wolniej od Windowsa 8.1, wiadomo tam gdzieś w tle zasuwa armia małp zbierających informacje i błędy z pracy systemu. Wiele aplikacji Endomondo, Spotify, jakieś pomniejsze nie chodzą poprawnie lub nie chodzą w ogóle. Nie spodziewałem się na tą chwilę cudów i cudów nie oświadczyłem, miej to na uwadze zabierając się do testów.

Co nowego? (jak na tą chwilę)

  • Eksplorator plików, z adresem obecnie przeglądanego katalogu, tak jak mamy w pececie. Prosto, przejrzyście, jak najbardziej na plus. Proste przełączanie przeglądanej pamięci.
  • Więcej przełączników w centrum dowodzenia - na razie konfigurowalna tylko trzecia linijka, czekam na wszystkie. Brakuje wyłącznika internetu mobilnego - do nadrobienia.
  • Każda świeżo wgrana appka pojawi się poza normalną pozycją w liście na samej górze i będzie tam siedziała dopóki jej stamtąd nie pogonimy klikając "Wyczyść wszystkie" (patrz screeny).
  • Porządki w ustawieniach, zamiast ciągnącej się jak guma listy mamy pogrupowane zakładki. Ikonki kategorii są te same które spotkamy w panelu sterowania obecnej wersji testowej Windows 10 na pecety.
  • Wyszukiwarka z paskiem do wstukiwania na dole, jak dla mnie na plus. Przywykłem do tego zastosowania w IE, jest wygodniej niźli z paskiem na górze.
  • Ostrzejsze oraz drobniejsze czcionki w wielu miejscach, przy klawiaturze do pisania, czy też cyferblacie gdzie według mnie sprawę zepsuli. Zamiast ładnie podzielonych guziczków mamy pomniejszony zlepiający się w całość cyferblat - dla porównania dodałem poprzednią wersję w screenie poniżej.
  • Przy klawiaturze do pisania została dodana mała kropka, dzięki której możemy przesuwać kursor po pisanym tekście.
  • Porządki w aparacie, mamy już domyślnie odpalony dodatek z pokrętłami Lumia Camera, pozostałe kryją się w ustawieniach pod nazwą Obiektywy. Poprawiona appka do wyświetlania zdjęć, wyświetla wszystko jak leci razem ze zdjęciami z OneDrive. Przesunięcie zdjęcia do góry pokazuje właściwości danej fotki - fajne. Dodatkowe oglądanie według tworzonych albumów lub folderów na dysku jeszcze nie zaimplementowane.
  • Zdjęcie w tle pod kafelkami, automatycznie docinane (nie zawsze tak jakbyśmy chcieli) jeśli rozmiar nie pasuje do wyświetlacza. Jak na mój gust wygląda to bardziej 'cukierkowo' ja ze względu iż jestem fanem maksymalnie uproszczonego interfejsu zapewne z tego rozwiązania nie skorzystam. Nie zmienia to faktu że rozwiązanie może się spodobać.

Co jeszcze będzie?

Joe Belfiore w tym filmiku opowiedział co nas jeszcze czeka w przyszłych aktualizacjach, a czeka dość sporo, polecam sprawdzić. Zmiany na dzień dzisiejszy są kosmetyczne i nie ma co się dziwić, bo to bardzo wczesna wersja testowa.

Najbardziej jestem ciekaw nowego Office'a, który w wersji okrojonej ma być taki sam na wszystkich urządzeniach za darmo oraz Outlooka robionego nieco na modę Gmaila.
W mojej opinii system zapowiada się dobrze, kosmetyczne poprawki jak najbardziej się przydadzą, ulepszone aplikacje być może również - wiemy na razie o nich tyle, co z wyżej podrzuconego wyżej filmiku.

Jako że wersja testowa jak sama nazwa wskazuje nadaje się do testów (a nie normalnego użytkowania) powróciłem z powrotem na 8.1. Do tego procesu mamy narzędzie Windows Phone Recovery Tool. Trochę upierdliwy proces bo trzeba wszystko wgrywać od zera jeśli nie mamy backupu, niemniej po godzinie z hakiem miałem już 8.1 z poprzednią konfiguracją.

Pozdrawiam :) 

windows urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
AntyHaker   23 #1 18.02.2015 13:40

Jakbyś mógł to sprawdź czy prawdą jest, że dłuższe przytrzymanie na danym przełączniku przenosi teraz do jego ustawień ^^ Sam bym chętnie zainstalował, ale L735 nie jest wspierana na razie xP

kam193   7 #2 18.02.2015 14:02

Czy na drugim screenie jest systemowy eksplorator? On naprawdę jest tak napaćkany przyciskami zewsząd?

Kleryk_LDZ   9 #3 18.02.2015 15:52

O i już mi się podoba. Widzę większą możliwość umieszczenia kafelków łączności po rozwinięciu belki :)

adamo000   13 #4 18.02.2015 16:06

Nie chcę się czepiać ale to nie brzmi ani trochę dobrze: 'Jak na razie dostało go 6 modelów'. Mam na myśli ostatnie słowo zacytowane przeze mnie.

mesho   8 #5 18.02.2015 16:17

@adamo000: Poprawione :) Dzięki za czujność.
@AntyHaker: Na tą chwilę Ci tego nie powiem (wróciłem już na 8.1), ale przy następnych testach jak wyjdzie jakiś przełomowy build sprawdzę.
@kam193: Guziki wyboru pamięci się chowają, chociaż też mnie deko ich ilość przytłacza.

Autor edytował komentarz.
Kuragari91   12 #6 18.02.2015 17:26

W końcu jakieś zrzuty ekranu z W10 z poczuciem estetyki. Miasto nocą z zielonym motywem świetnie wyglądają, pomijając fakt, że nadal nie widzę sensu ustawiania tapety za kaflami. Mam jeszcze takie pytanie. Czy menu z "hamburgera" rozwija się tylko poprzez wciśnięcie przycisku, czy można zastosować gest wysunięcie z lewej krawędzi? Jeżeli tak, to nie będę się tak bardzo obawiał przeniesienia przycisku na górę ekranu.

adamo000   13 #7 18.02.2015 17:46

@mesho: Proszę:)

mesho   8 #8 18.02.2015 19:11

@Kuragari91: Jak dobrze pamiętam na razie chodziło to za wciśnięciem, nie przyjrzałem się temu dokładnie. Kurcze, przy następnych testach zostawię bufor czasowy na pytania zanim powrócę do normalnej wersji. Zdjęcie pod kafelkami robione nomen omen testowaną Lumią, aparat jak na budżetowca ma nawet możliwy.

  #9 19.02.2015 01:30

Hamburgery niestety działają tylko po naciśnięciu, jak dla mnie to krok wstecz.

AntyHaker   23 #10 19.02.2015 15:24

@mesho: Spoko, już się zorientowałem - wreszcie zaimplementowali takową funkcję.