Microsoft będzie tworzyć smartfony, choć skazuje je na wymarcie

Microsoft będzie tworzyć smartfony, choć skazuje je na wymarcie04.05.2017 12:49
Microsoft będzie tworzyć smartfony, choć skazuje je na wymarcie

Premiera najnowszego laptopa Surface, a także wcześniejszych urządzeń z tej linii, niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Sam sprzęt często zdobywał wysokie oceny – Surface Pro 4 to w końcu najwyższa półka w każdym z dwunastu cali. Microsoft z projektowaniem sprzętu radzi sobie całkiem dobrze, czego nie można powiedzieć o jego działaniach na rynku smartfonów. Jest tragicznie, ale w Redmond nie zamierzają rozstawać się ze smartfonami. Mimo że niektórzy w Microsofcie mówią o nieuchronnej śmierci wszystkich smartfonów.

Microsoft zawsze priorytetowo traktował rynek amerykański, nie bacząc na to, że Lumie najpopularniejsze są w Polsce czy Brazylii. Takie podejście nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a smartfony z mobilnym Windowsem mają obecnie udziały w rynku poniżej 1%. Microsoft przegrał, także w Europie i Azji, i nic nie zapowiada by miało się to zmienić. Ponadto ostatni atak na segment drogich smartfonów, był wyjątkowo słaby – Lumia 950 zawodzi stanowczo zbyt często.

350199346069006273

Od wprowadzenia ostatniej Lumii do sprzedaży minął ponad rok. Przez ten czas mobilny Windows umierał powoli, nawet wielu wiernych fanów przesiadło się na konkurencyjne systemy. Przestaliśmy liczyć, że jeszcze nadejdzie Lumia, która namiesza na rynku. Właśnie pojawiła się nowa nadzieja – szef Microsoftu, Satya Nadella w tym tygodniu stwierdził, że jest pewien, że Microsoft stworzy jeszcze własne smartfony.

Satya Nadella dodał, że obecnie działania Microsoftu skupiają na współpracy z partnerami, czego efektem jest np. HP i ich smartfon Elite x3 z Windows 10. Firma chce skupić się na konkretnym obszarze (rynku biznesowym) i tam zaoferować smartfony zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa i odpowiednie funkcje, jak np. tryb Continuum. Kolejne działania to zapewnienie wysokiej jakości oprogramowania, przede wszystkim na Androida i iOS-a. Nic dziwnego, że Microsoft stawia na konkurencyjne systemy, to tam przecież znajdzie największe grono odbiorców.

Przyszłe smartfony Microsoftu mają być urządzeniami wyglądającymi inaczej niż te, które znamy dzisiaj. Microsoft ma tutaj bardzo ambitne plany, związane nawet ze stworzeniem nowej kategorii. Nadella nawiązał do urządzeń 2w1, czyli chociażby Surface Pro, który pokazał, że nadal jest miejsce dla nowych konstrukcji na rynku. W rezultacie Nadella jest przekonany, że znajdzie się miejsce także dla nowej kategorii wśród smartfonów.

350199346069268417

Znacznie ciekawsze spojrzenie na rynek smartfonów ma Alex Kipman z Microsoftu, znany przede wszystkim z rozwoju gogli HoloLens. Według niego smartfony są już nieaktualne, są już czymś martwym, tylko ludzie jeszcze nie zdali sobie z tego sprawy. Smartfony zostały już skazane na wymarcie, zostaną zastąpione przez urządzenia takie jak HoloLens.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)