Microsoft Edge z Chromium – jak skonfigurować stronę startową?

Microsoft Edge z Chromium – jak skonfigurować stronę startową?

Microsoft Edge z Chromium – jak skonfigurować stronę startową?
Oskar Ziomek
11.04.2019 11:01, aktualizacja: 15.01.2020 17:11

Przeglądarka Microsoft Edge bazująca na Chromium jest dostępna do pobrania od kilku dni. Zainteresowani mogą wybierać wersję Canary lub Dev. Obydwie są odmianami testowymi poprzedzającymi wydanie Beta. Mimo to działają wystarczająco stabilnie, by móc wykorzystać je do sprawdzenia możliwości, jakie da ostateczne, stabilne wydanie nowego Edge'a, którego pojawienie się na rynku może się zbiec z majową aktualizacją Windows 10.

Chociaż z jednej strony przeglądarka bazuje na silniku Chromium, więc w obsłudze jest podobna chociażby do popularnego Google Chrome, to jednak w praktyce część elementów interfejsu została zorganizowana w nieco inny sposób. Jednym z nich jest widok strony startowej czy też pustej, otwartej karty.

Tryb "focused", czyli najbardziej czytelny i najprostszy widok strony startowej.
Tryb "focused", czyli najbardziej czytelny i najprostszy widok strony startowej.

O ile użytkownik nie zdecydował się wskazać konkretnego adresu, Edge wyświetla wówczas pomocny widok, który może ułatwić wyszukiwanie treści oraz odwiedzanie stron z historii. Warto wiedzieć, że widok ten można skonfigurować na kilka sposobów, nawet jeśli pominęło się ten etap w momencie pierwszego uruchomienia przeglądarki.

Strona startowa w Microsoft Edge

W nowym Edge'u stronę startową można skonfigurować korzystając z trzech gotowych wzorów lub samodzielnie, choć ten tryb w praktyce sprowadza się do manipulowania opcjami dostępnymi w przygotowanych od startu opcjach. Do wyboru mamy więc tryb Focused (skupienie), Inspirational (inspirujący) oraz Informational (informacyjny), pomiędzy którymi można się przełączać z poziomu menu w prawym, górnym rogu strony startowej.

W pierwszym z dostępnych widoków strona nowej karty to jednolite kolorystycznie tło z widocznym na środku okienkiem wyszukiwania. Poniżej znajdują się natomiast kafelki ze skrótami do najczęściej odwiedzanych stron. Można stąd usuwać wybrane wpisy, a nowe dodawać także ręcznie.

Na tę chwilę w momencie ręcznego dodania strony do listy, jej ikona zostanie załadowana dopiero po przynajmniej jednym odwiedzeniu danej witryny. Przewinięcie strony nieco niżej ujawnia natomiast widok najnowszych wiadomości ze świata, o konfiguracji którego przeczytacie na końcu niniejszej publikacji.

Do wyboru są trzy możliwości lub opcja własnej konfiguracji.
Do wyboru są trzy możliwości lub opcja własnej konfiguracji.

Następna opcja to widok Inspirational. W praktyce różni się on od poprzednika wyłącznie tłem. W tym przypadku zamiast jednolitego koloru, tłem strony startowej jest "zdjęcie dnia" ładowane dzięki usłudze Bing. To miły akcent dla osób spragnionych oglądania ciekawych zdjęć. Całość działa analogicznie jak zmieniające się codziennie tła logowania w systemie Windows 10.

Ostatni przygotowany wzorzec to widok Informational. W tym przypadku wyświetlane są zarówno skróty do ostatnich stron, zdjęcie w tle oraz widok wiadomości, który częściowo widać na ekranie bez konieczności przewijania strony.

Inna konfiguracja strony startowej, tutaj ze "zdjęciem dnia" w tle i widocznym agregatem wiadomości ze świata.
Inna konfiguracja strony startowej, tutaj ze "zdjęciem dnia" w tle i widocznym agregatem wiadomości ze świata.

Na koniec należy pamiętać o wspomnianej opcji ręcznego ustawienia wszystkich elementów. Korzystając z listy w prawym rogu ekranu, użytkownik może sam zdecydować, czy chce widzieć skróty do stron, większy widok newsów oraz zdjęcie w tle.

Wybór tematów wiadomości

Chociaż na tę chwilę wiadomości wyświetlane u dołu strony startowej są dostępne jedynie w języku angielskim, warto wiedzieć jak można zmodyfikować ich tematykę. Wśród opcji widocznych na pasku tuż nad agregatem należy wybrać opcję Personalize, która pozwoli wybrać interesujące tematy wiadomości.

Wybór tematów uwzględnianych przy tworzeniu listy newsów.
Wybór tematów uwzględnianych przy tworzeniu listy newsów.

Do dyspozycji są między innymi takie kategorie jak polityka, sport, motoryzacja czy podróże. Nie należy się obawiać dodawania i usuwania kategorii – do ustawień można w każdej chwili wrócić.

Edge bazujący na Chromium jest dostępny do pobrania z naszego katalogu oprogramowania. Do wyboru wczesne wydanie Canary oraz Dev. Odpowiednią wersję wybierzecie zaglądając do rozwijanego menu Wszystkie wersje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)