Microsoft kontra oszuści: ze stron pomocy technicznej usunięto ponad 3000 fałszywych wpisów

Microsoft kontra oszuści: ze stron pomocy technicznej usunięto ponad 3000 fałszywych wpisów

Microsoft kontra oszuści: ze stron pomocy technicznej usunięto ponad 3000 fałszywych wpisów
Oskar Ziomek
11.09.2018 17:11

Microsoft stanął na wysokości zadania i rozwiązał stosunkowo świeży problem na łamach stron swojej pomocy technicznej. Mowa o portalu TechNet składającym się między innymi z forum i sekcji informacyjnych z dokumentacją związaną z produktami Microsoftu, gdzie znaleziono ostatnio ponad 3 tysiące fałszywych wpisów zachęcających do telefonicznego kontaktu z oszustami. Jak nietrudno się domyślić, autorzy wpisów wybrali właśnie domenę Microsoftu, by szybko podnieść widoczność swoich wpisów w wyszukiwarkach, dzięki dobremu pozycjonowaniu.

O szczegółach informuje serwis ZDNet. Na problem fałszywych wpisów na łamach portalu Microsoftu po raz pierwszy zwrócił uwagę jeden z analityków bezpieczeństwa na Twitterze, Cody Johnston. Jak informował kilka dni temu, udało mu się dotrzeć do ponad 3 tysięcy analogicznie przygotowanych wpisów, z których kilkanaście zostało stworzonych w ciągu ostatnich dni, ale niektóre pochodziły jeszcze z sierpnia. Tytuły wskazywały, że mamy do czynienia z pomocą techniczną związaną między innymi z Instagramem czy Portfelem Google, ale w praktyce dzwoniąc pod udostępnione numery kontaktowe, można było paść ofiarą oszustwa.

Zaraz po rozpoznaniu problemu, analityk skontaktował się z Microsoftem. Firma bardzo szybko zareagowała na zgłoszenie i usunęła podejrzane wpisy. Szybko zadbano także o usunięcie ich pozostałości z wyszukiwarek, a przez to problem można już uznać za rozwiązany. Nie oznacza to jednak niestety, że w internecie nie da się już natknąć na podobne metody fałszowania wpisów. Domeny Microsoftu nie są bowiem jedynymi dobrze pozycjonowani, które mogą zostać wykorzystane jako element podobnych fałszerstw.

Niedawno na niemal dokładnie ten sam problem zwrócił uwagę Google. Firma zdecydowała się zmienić sposób analizowania reklam, by wyeliminować z nich właśnie fałszywe komunikaty związane z rzekomą pomocą techniczną ze strony firm trzecich. Obydwa przypadki to tylko dowód na to, że wykorzystywanie hasła pomoc techniczna do różnego rodzaju oszustw, jest ostatnio coraz popularniejsze. Warto więc rozważnie korzystać z sieci i analizować treść czytanych ogłoszeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)