Microsoft opatentował sudo?

Microsoft opatentował sudo?

Redakcja
12.11.2009 22:32, aktualizacja: 13.11.2009 20:10

Microsoft otrzymał patent na rzecz dla użytkowników Linuksa (i nie tylko) oczywistą - interfejs do podnoszenia uprawnień.

Patent 7,617,530 dotyczy interfejsu prezentowanego w momencie wykonywania określonej operacji przez użytkownika, który nie posiada wystarczających uprawnień. Jako przykładową implementację patentu opisano ekran uwierzytelniania, w którym należy podać hasło. Według niektórych interpretacji z popularnie stosowanych mechanizmów zabezpieczeń, które patent ten obejmuje, wymienić należy między innymi interfejsy graficzne bazujące na... sudo.

Według serwisu Groklaw najwcześniejszy wniosek Microsoftu dotyczący sudo pochodzi z 1997 roku. Amerykańskie Biuro Patentowe przyznało patent, mimo że mechanizmy, których on dotyczy można było znaleźć w Uniksie od 1980 roku, a nawet w czasach mainframe. Tymczasem sąd najwyższy USA wciąż boryka się z problemem - czy metody funkcjonowania oprogramowania powinny być chronione patentami, czy nie. W opinii przeciwników patentów powinny one obowiązywać wyłącznie co do produktów fizycznych, natomiast patentowanie technologii może stać się przyczyną hamowania jej rozwoju.

Jak do tej pory Microsoft otrzymał około 10 tysięcy patentów. Wśród nich jest wiele kontrowersyjnych, w tym słynne patenty na przewijanie kółkiem myszy oraz podwójne kliknięcie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)