Microsoft Pluton: procesor, który wspólnie stworzą Intel i AMD

Microsoft Pluton: procesor, który wspólnie stworzą Intel i AMD

fot. Microsoft
fot. Microsoft
18.11.2020 08:53, aktualizacja: 18.11.2020 10:49

Microsoft Pluton to nowy koprocesor, który ma zapewnić komputerom klasy PC wysoki poziom bezpieczeństwa. Powstał we współpracy z Intelem i AMD, a także firmą Qualcomm.

Microsoft Pluton ma oferować bezpieczeństwo jak z Xboxa

Pluton ma zastąpić Trusted Platform Module jako narzędzie do obsługi kluczy kryptograficznych oraz zapewnienia bezpieczeństwa na poziomie sprzętowym. Układ ten ma być bezpośrednio zintegrowany z procesorem.

Nowe rozwiązanie ma zapobiec powstaniu luk zabezpieczeń, takich jak Spectre czy Meltdown. Nieprzypadkowo padły tutaj słowa o bezpieczeństwie rodem z Xboxa.

fot. Microsoft
fot. Microsoft

Xbox One to konsola, która jest notorycznie trudna do "złamania", ze względu na system ochrony przed atakami fizycznymi. Do tej pory nikomu nie udało się obejść zabezpieczeń Microsoftu. Dlatego firma postanowiła wynieść tę technologię (współtworzoną z AMD) poza konsolę i wraz z Intelem zastosować ją w procesorach na PC.

– Naszym marzeniem jest to uniemożliwienie hakerom dostępu do cudzych systemów i kradzieży danych - napisał na blogu Microsoftu David Weston, szef działu Enterprise i bezpieczeństwa systemów operacyjnych.

Microsoft Pluton ma otrzymywać comiesięczne aktualizacje "chmurą" (Azure Sphere) i mają się one pokrywać z "łatkowymi wtorkami".

Nie wiemy jeszcze, kiedy ukażą się pierwsze procesory zawierające układ Pluton, aczkolwiek będą wśród nich produkty AMD i Intela, a także spodziewane jest wsparcie Linuxa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)