Microsoft poprawia Windows Update, szykuje się na Windows 10

Microsoft poprawia Windows Update, szykuje się na Windows 10
03.06.2015 16:51
Microsoft poprawia Windows Update, szykuje się na Windows 10
Redakcja
Redakcja

Choć wielu użytkowników przygotowuje się już do aktualizacji systemu do Windows 10, Microsoft wciąż wydaje poprawki dla aktualnie dostępnych systemów. W ostatnich dniach w usłudze Windows Update pojawiło się łącznie sześć paczek aktualizacyjnych. Połowa z nich to tak naprawdę łatki, które były już wydawane wcześniej, ale w związku z zadaniem, jakie pełnią, trafiają do usługi po raz kolejny.

Najważniejszą paczką jest ta oznaczona jako KB 2952664. Według stron firmy Microsoft poprawia ona kompatybilność i mechanizm związany z aktualizowaniem systemu Windows 7. Akurat ta paczka jest pechowa, bo firma w przeciągu ostatniego roku wydawała ją już ponad 15 razy, a mimo to wciąż powodowała u niektórych użytkowników problemy i nie była możliwa do zainstalowania. Teraz sytuacja ma wyglądać inaczej. Kolejna paczka, KB 2976978, jest przeznaczona dla Windows 8 i Windows 8.1 i uruchamia specjalną diagnostykę na komputerach z włączonym programem poprawy jakości obsługi klienta. Ta sprawdza, czy na komputerze istnieją problemy uniemożliwiające wykonanie aktualizacji do najnowszej wersji systemu Windows. Również była wydawana już kilka razy w ciągu ostatnich miesięcy.

350137395762718657

Ostatnią z łatek wydawanych kolejny raz jest KB 2977759: spełnia takie samo zadanie jak poprzednia, została jednak przygotowana z myślą o Windows 7. Do tej pory wydawano ją już ponad 10 razy – nie oznacza to jednak, że powodowała problemy. Najprawdopodobniej Microsoft cyklicznie zbiera informacje o systemach i komputerach użytkowników uczestniczących w programie poprawy jakości, aby możliwie najlepiej przygotować mechanizm aktualizacji do Windows 10. Nie są to wszystkie łatki, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. W Windows Update znajdziemy także paczkę KB 3050265 dla systemu Windows 7, która poprawia działanie całego mechanizmu aktualizacji. W przypadku komputerów z niewielką ilością pamięci RAM skanowanie w poszukiwaniu nowych aktualizacji mogło doprowadzać do jej wyczerpania i wyświetlania komunikacje o błędzie z kodem 0x8007000E. Po zainstalowaniu tej aktualizacji mechanizm powinien już działać prawidłowo nawet na wolniejszych komputerach.

Poprawki dla Windows Update znalazły się również w KB 3050267 przygotowanym z myślą o Windows 8.1. Poprawia instalację sterowników, sposób zapisywania dziennika mechanizmu aktualizacyjnego, a także jego pracę z użyciem wielu sesji jednocześnie. Ostatnia z nowych paczek została oznaczona numerem KB 3068708. Wprowadza usługę diagnostyki i telemetrii, która również zbiera dane o systemie i ma na celu ulepszenie mechanizmów aktualizacyjnych. Oczywiście i w tym przypadku mowa jedynie o użytkownikach, na których komputerach włączony jest program poprawy jakości obsługi klienta, na dodatek Microsoft zastrzega, że nie zbiera żadnych informacji, które mogłyby umożliwić identyfikację pojedynczej osoby.

Wymienione łatki są opcjonalne i nie są automatycznie instalowane przez mechanizm Windows Update. Pokazują, że choć w usługę tą włożono już sporo pracy, wciąż wymaga nieco dopracowania. Wszystko wskazuje również na to, że Microsoft bardzo poważnie podchodzi do kwestii aktualizacji do Windows 10. Ten system będzie w wielu przypadkach dostępny zupełnie za darmo, firma chcąc odsunąć na bok nieco nieudany Windows 8 musi zrobić wszystko, co możliwe, aby proces migracji do nowego systemu był możliwie najmniej problematyczny.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)