Microsoft potwierdził. Hakerzy z grupy Lapsus$ przejęli kody źródłowe

Microsoft potwierdził atak hakerów.
Microsoft potwierdził atak hakerów.
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

23.03.2022 20:30, aktual.: 24.03.2022 09:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft, gigant z branży technologicznej również znalazł się na celowniku hakerów. Grupa Lapsus$, która chwaliła się wcześniejszymi atakami na Nvidię czy Samsunga, opublikowała kody źródłowe firmy. Microsoft potwierdził, że doszło do wycieku.

Grupa Lapsus$ opublikowała plik, który zdaniem hakerów zawiera częściowy kod źródłowy Binga i Cortany w archiwum składającym się z blisko 37 GB danych. Według hakerów udało się przejąć 45 proc. kodu dla Bing i Cortana oraz około 90 proc. kodu dla Bing Maps.

Jak donosi The Verge, we wtorek Microsoft potwierdził, że grupa DEV-0537 (znana także jako Lapsus$)., włamała się na "jedno konto" i ukradła części kodu źródłowego niektórych produktów. Obszerne oświadczenie w tej sprawie można znaleźć na oficjalnym blogu Microsoftu.

"Celem DEV-0537 jest uzyskanie zwiększonego dostępu za pomocą skradzionych danych uwierzytelniających, które umożliwiają kradzież danych i destrukcyjne ataki na wybraną organizację, często skutkujące wymuszeniem. Taktyka i cele wskazują, że jest to cyberprzestępca motywowany kradzieżą i zniszczeniem" – można przeczytać we wspomnianym oświadczeniu.

Microsoft uspokaja jednak, że wyciek danych nie powinien zwiększyć ryzyka dalszych włamań czy wpłynąć na możliwości wyszukiwania luk w zabezpieczeniach systemów. Firma podkreśliła, że dalej będzie monitorować aktywność DEV-0537 i wdrażać zabezpieczenia dla swoich klientów.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także