Microsoft przegrywa w sprawie o patent dotyczący VPN

Redakcja

17.03.2010 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ponad dwa lata temu informowaliśmy o pozwie jaki firma VirnetX złożyła przeciwko Microsoftowi. W całej sprawie chodziło o naruszenie patentów dotyczących technologii VPN (Virtual Private Network). Jak czytamy w oświadczeniu prasowym kancelarii prawnej reprezentującej stronę pozywającą, sąd wydał właśnie pierwszy wyrok przyznając tym samym firmie VirnetX rację.

Sąd w Teksasie ustosunkował się do zarzutów wysuwanych przeciwko Microsoftowi i zarządził na korzyść firmy VirnetX odszkodowanie w wysokości 105,75 milionów dolarów (prawnicy tego producenta domagali się 242 milionów zadośćuczynienia). Sędzia uznał tym samym, że Microsoft nielegalnie wykorzystała patenty związane z technologią VPN (jeden z nich dotyczył metod ustanawiania bezpiecznego połączenia, a drugi transparentnych sieci). Zgodnie z wydanym wyrokiem, Microsoft bezprawnie posłużył się powyższymi technologiami w kilku swoich produktach: Windows Server 2003, XP, Vista, Live Communications Server, Windows Messenger, Office Communicator oraz w innych aplikacjach z rodziny Office.

Teksas jest dość pechowy dla Microsoftu. W 2003 roku Microsoft przegrał tu sprawę z firmą Eolas Technologies (521 milionów dolarów odszkodowania). Dodatkowej pikanterii dodaje również fakt, iż VirnetX jest reprezentowane przez tę samą kancelarię prawniczą, która została wynajęta przez i4i do (też przegranej przez Microsoft) sprawy, o której pisaliśmy wielokrotnie na łamach naszego vortalu. Na przebiegiem procesu czuwa również ten sam sędzia, Leonard Davis. Microsoft oczywiście będzie się od tego wyroku odwoływał, sprawa nie jest więc jeszcze zakończona.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)