Microsoft przygotowuje IIS Express - lekki serwer webowy

Microsoft przygotowuje IIS Express - lekki serwer webowy

Wojciech Kowasz
29.06.2010 17:32

Microsoft poinformował, że pracuje nad wydaniem IIS Express - lekkiego, wstępnie skonfigurowanego serwera IIS 7.X, którego instalacja ma być łatwa i szybka, a co ważniejsze, możliwa także na Windows XP i Windows Vista.

Jak czytamy na blogu Scotta Guthrie z Microsoftu, IIS Express to propozycja przede wszystkim dla programistów, którzy dzisiaj stają przed dylematem - korzystać z wbudowanego w Visual Studio serwera lub z pełnego serwera IIS w systemie (jeśli mają akurat odpowiedni system w odpowiedniej wersji lub oddzielną maszynę pod ręką). Oba rozwiązania mają jednak wady - wbudowany serwer jest już mocno zacofany w porównaniu do pełnego IIS 7.5 i mocno utrudnia tworzenie aplikacji hostowanych na najnowszych wersjach serwera, zaś pełny IIS jest stosunkowo skomplikowany w konfiguracji i nie zawsze może być dostępny.

IIS Express będzie lekkim (plik instalacyjny będzie mieć około 10 MB) serwerem webowym opartym o IIS 7.X, który będzie obsługiwał wszystkie moduły pełnego IIS takie jak na przykład URL Rewrite czy Media Services. Architektura IIS Express będzie identyczna jak w przypadku pełnego IIS 7.X - włączając w to pliki konfiguracyjne oparte o XML. Ważne jest też to, że debuggowanie aplikacji na IIS Express nie będzie wymagało praw administracyjnych na komputerze. Jednocześnie z powodzeniem będzie mógł funkcjonować obok pełnego serwera IIS, a także na starszych systemach takich jak Windows XP, gdzie o najnowszej wersji IIS na razie można tylko pomarzyć. IIS Express oprócz obsługi aplikacji ASP.NET będzie mógł również hostować starsze aplikacje ASP. Nowy serwer będzie też zintegrowany z Visual Studio 2010, a witrynę będzie można uruchomić błyskawicznie z poziomu menu kontekstowego dowolnego folderu na dysku.

Publiczna wersja beta ma zostać wydana wkrótce - dokładna data niestety nie jest znana. Pod koniec roku natomiast można spodziewać się wersji finalnej, bo właśnie wtedy zaplanowano wydanie aktualizacji do Visual Studio 2010 i Visual Web Developer 2010 Express wprowadzającej integrację z nowym IIS Express.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)