Microsoft Surface Book 2 i Surface Pro 6 szwankują po aktualizacji. Ostre spowolnienie procesora

Microsoft Surface Pro 6, fot. Materiały prasowe
Microsoft Surface Pro 6, fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak

15.08.2019 23:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najoczywistsza odpowiedź na pytanie o sens aktualizacji brzmi: mają dodawać nowe funkcje i poprawiać błędy. Ale Microsoftowi właśnie wyszło coś zupełnie odwrotnego. Surface Book 2 oraz Surface Pro 6, po wgraniu najnowszych łatek, stają się niemalże bezużyteczne – raportują użytkownicy.

Zasadnicze problemy są dwa. Mają różną genezę, ale dotykają tych samych urządzeń – wspomnianych już Surface Book 2 i Surface Pro 6, czyli kolejno najnowszego notebooka i tabletu z linii Surface.

Pierwszy problem to wadliwe oprogramowanie układowe, które fladze odpowiedzialnej za throttling przypisuje stałą wartość logiczną 1. Efekt jest taki, że sprzęt, choć fizycznie nieprzegrzany, obniża częstotliwość zegara taktującego procesor do 400 MHz. Jak wynika z doniesień w serwisie Reddit, narzędzia takie jak ThrottleStop nie są w stanie pomóc. Ostatecznie właściciel pozostaje z urządzeniem oferującym ułamek nominalnej wydajności.

Microsoft Surface Pro 6, fot. Materiały prasowe
Microsoft Surface Pro 6, fot. Materiały prasowe

"Jesteśmy świadomi, że część użytkowników ma problem z throttlingiem procesora (...) Pracujemy nad poprawką" – zadeklarował Microsoft w oświadczeniu przesłanym redakcji TechRepublic. Jednak konkretne terminy wdrożenia poprawki nie zostały podane. Tymczasem niniejsza przypadłość jest o tyle dotkliwa, że firmware'u w Surface'ach nie można w prosty sposób zastąpić starszą wersją.

Za to dość łatwo można usunąć wadę numer dwa, aczkolwiek i to nie powinno mieć miejsca. Chodzi o sterownik Marvel Wi-Fi, który w wyniku błędu powoduje problemy z połączeniem z wybranymi sieciami na paśmie 5 GHz. Tyle dobrego, że tutaj downgrade to czysta formalność.

Co istotne, nie jest to pierwszy przypadek, w którym renoma urządzeń Surface zostaje poważnie nadszarpnięta. Niespełna miesiąc temu Microsoft musiał wstrzymać majową aktualizację Windowsa 10 na Surface Bookach 2. Powód? Negatywny wpływ na stabilność pracy dedykowanej karty graficznej NVIDIA GeForce, jaką ma większość konfiguracji tych laptopów. Były też wpadki sprzętowe, z łatwo rysującymi się obudowami czarnych Surface Pro 6 na czele.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)