Microsoft ujawnia Internet Explorer 9, prototyp do pobrania

Microsoft ujawnia Internet Explorer 9, prototyp do pobrania

Wojciech Kowasz
16.03.2010 17:51, aktualizacja: 16.03.2010 23:51

Wraz z ogłoszeniem szczegółów dotyczących przeglądarki Internet Explorer 9 podczas trwającej od wczoraj konferencji MIX Microsoft udostępnił publicznie do pobrania prototyp przyszłej wersji przeglądarki.

Udostępniony Internet Explorer 9 kompletnie pozbawiony jest... interfejsu. Jest to tylko prototyp, więc przycisk Wstecz i pasek adresu nie są tu najważniejsze. Warto natomiast wspomnieć o zupełnie nowym silniku JavaScript o nazwie Chakra stworzonym przez Microsoft, który jest w stanie właściwie wykorzystać moc płynącą z wielu rdzeni procesora. Pod maską IE9 znajduje się też nowy podsystem graficzny. Na stronie głównej wyświetlanej po uruchomieniu prototypu umieszczono linki do testowych witryn, dzięki którym możemy przetestować możliwości nowego silnika.

Jak zapewniał Dean Hachamovitch, menedżer odpowiedzialny za Internet Explorer w firmie Microsoft, nowa wersja przeglądarki będzie obsługiwać wiele elementów HTML5 - między innymi CSS3, SVG, parsowanie XHTML oraz tagi audio i video z wykorzystaniem kodeków H.264/MPEG4 i MP3/AAC. Aktualnie udostępniony prototyp uzyskuje wynik 55/100 w teście Acid3, pomyślnie przechodzi za to testy CSS3 Selectors. Na uwagę zasługuje też wynik testu Sunspider badającego wydajność silnika JavaScript - nowa wersja IE uzyskuje kilkukrotnie lepszy wynik od aktualnie najnowszej ósemki i nieco lepszy od Firefoksa 3.6 oraz 3.7 Alpha Pre-Release. Nadal jednak jest to wynik gorszy od najnowszych stabilnych wersji Safari, Chrome czy najszybszej w tej kategorii Opery.

Microsoft zobowiązał się, że zanim pojawi się publiczna beta, kolejne wersje deweloperskie (Platform Preview) przeglądarki Internet Explorer 9 wydawane będą co około 8 tygodni. Pierwszą można pobrać już dzisiaj. Można ją bez obaw zainstalować obok dotychczasowej przeglądarki - to jednak tylko prototyp, raczej nie nadaje się do codziennej pracy. Prototyp, podobnie jak w przyszłości pełny Internet Explorer 9, działa na systemach Windows Vista SP2 oraz Windows 7, nie jest już obsługiwany Windows XP.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)