Microsoft wydaje publiczną betę Internet Explorera 9

Microsoft wydaje publiczną betę Internet Explorera 9

Grzegorz Niemirowski
15.09.2010 19:22, aktualizacja: 17.09.2010 18:10

Podczas dzisiejszej premiery w San Francisco Microsoft zaprezentował oficjalną betę swojej najnowszej przeglądarki internetowej: Internet Explorer 9. Równoległa premiera ma miejsce też między innymi w Warszawie.

IE9 to jedno z największych wyzwań przed którymi musiał ostatnio stanąć Microsoft. Poprzednie wersje jego przeglądarki pozostawały mocno w tyle w stosunku do konkurencji, która jeszcze nigdy nie była tak silna. Ponadto rozwój standardów sieciowych oraz coraz większy poziom zaawansowania aplikacji webowych sprawia, że stworzenie dobrej przeglądarki internetowej jest coraz trudniejszym zadaniem. Aby sprostać oczekiwaniom, konieczne było podjęcie działań w wielu obszarach. Microsoft wprowadził m.in. obsługę standardu HTML5, który oferuje webmasterom bardzo dużo możliwości i staje się coraz popularniejszy, m.in. jako alternatywa dla Flasha firmy Adobe. IE jednak nie tylko nie obsługiwał najnowszej odsłony HTML ale nie radził sobie także z wieloma innymi, od dłuższego czasu używanymi standardami. Dlatego też w wersji 9 dodano obsługę takich elementów jak: SVG 1.1 2nd edition, multimedialne zapytania CSS3, tła i krawędzie CSS3, selektory CSS3, rdzeń i zdarzenia modelu DOM level 3 oraz style DOM level 2. Wprowadzono nowy silnik JavaScript o nazwie Chakra, charakteryzujący się znacznie większą wydajnością. Szybkość działania przeglądarki została też mocno zwiększona dzięki wykorzystaniu akceleracji sprzętowej, z której przeglądarka korzysta w praktycznie wszystkich miejscach gdzie było to możliwe.

Nowa wersja Internet Explorera to także nowy interfejs, znacznie odchudzony i uproszczony. Pasek adresu został zintegrowany z paskiem wyszukiwania, zmniejszona została liczba przycisków. Domyślnie ukryty jest pasek stanu. W systemie Windows 7 karty mogą być odczepiane od okna przeglądarki i dokowane do brzegów pulpitu. Ponadto strony internetowe mogą być przypinane do paska zadań. Po przypięciu mogą one posiadać tzw. jump lists, które dają bezpośredni dostęp do poszczególnych działów/funkcji danej witryny internetowej. Pojawił się także menedżer pobierania, którego w IE bardzo brakowało. Posiada on funkcję ostrzegania przed szkodliwym oprogramowaniem. Z kolei menedżer dodatków pozwala określić, które z nich mogą spowalniać działanie przeglądarki. Ciekawostką jest dostosowywanie koloru przycisków nawigacyjnych do odwiedzanej strony (np. żółta na Onecie a niebieska na Facebooku).

Wersję beta przeglądarki Internet Explorer 9 można pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW. Warto wspomnieć, że dostępna jest polska wersja programu. Internet Explorer 9 współpracuje z systemami Windows Vista oraz Windows 7.

Aktualizacja, 15.09.2010, 22:18

Przy okazji warto też odnotować fakt, że firma Adobe wydała wczesną wersję rozwojową wtyczki Flash Player o kryptonimie "Square". Nowa wersja zapewnia rozszerzone wsparcie dla Internet Explorera 9, w szczególności wykorzystanie dodatkowych aspektów akceleracji sprzętowej. Wtyczka dostępna jest także w wersji 64-bitowej dla systemów Windows, Mac OS oraz Linux.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (409)