Microsoft zachęca do wypróbowania CU-RTC-Web

Microsoft zachęca do wypróbowania CU‑RTC-Web

Microsoft zachęca do wypróbowania CU-RTC-Web
Marcin Paterek
18.01.2013 12:52, aktualizacja: 18.01.2013 14:06

Microsoft stoi przed nie lada wyzwaniem — koncern chce przekonać Konsorcjum WWW (W3C) do akceptacji standardu CU-RTC-Web (Customizable, Ubiquitous Real-Time Communication), który umożliwia prowadzenie w czasie rzeczywistym rozmów poprzez przeglądarkę internetową. By zachęcić do zapoznania się z jego możliwościami, firma zaprezentowała prototyp, który pozwala na komunikację użytkownikom różnych przeglądarek — w tym przypadku Chrome dla Mac OS X i Internet Explorer 10 dla Windows.

Obraz

CU-RTC-Web to alternatywa dla standardu WebRTC, nad którym organizacja W3C pracuje od blisko dwóch lat. Zgłoszona w sierpniu 2012 r. propozycja została odebrana dość pozytywnie, ale pojawiły się obawy przed radykalnymi zmianami w stosunku do WebRTC, który przez wiele osób uznawany jest za niemal ukończony. Nie jest tajemnicą fakt, że obecne rozwiązanie (protokół WebRTC i specyfikacja jego API) jest dalekie od ukończenia oraz wymaga znaczących poprawek i uściśleń, zanim stanie się oficjalnym standardem — twierdzi Microsoft.

Niechętnie do CU-RTC-Web odnoszą się m.in. Google i Mozilla, których przeglądarki już oferują wsparcie dla WebRTC. Todd Simpson, szef innowacji Mozilli, uważa, że prace nad tym standardem toczą się w stałym tempie i jeszcze w tym roku powinniśmy zobaczyć wiele aplikacji, które będą z niego korzystać. Gigant z Redmond jednak celnie wskazuje, że choć WebRTC zaimplementowano już przeglądarkach Chrome 21 i Firefox 18, obie pozwalają na komunikację wyłącznie z użytkownikami tego samego programu. Dlatego Michael Champion z Microsoftu przekonuje, że zamiast próbować naprawić tę wadę, szybciej będzie cofnąć się o krok w pracach nad standaryzacją, użyć CU-RTC-Web i formalnie go zaakceptować.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)