Microsoft zwija żagle, mobilne Windows nie ma przyszłości

Microsoft zwija żagle, mobilne Windows nie ma przyszłości

28.04.2017 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Całe lata starań, miliardowe inwestycje – a efekt wręczżałosny, udział Windowsa w rynku smartfonów spadł poniżej 1procenta. Microsoft najwyraźniej zrozumiał, że nic z tego niebędzie. Podczas związanych z podsumowaniem ostatniego kwartałuspotkań z analitykami finansowymi przedstawiciele firmy dali dozrozumienia, że koniec jest już bliski.

Jeszcze rok temu mobilny Windows trzymał się całkiem nieźle, wnaszym serwisie generował ruch sieciowy zbliżony do iOS-a, otjakieś 10% ruchu ze smartfonów. Dzisiaj jego udział jest ponaddwukrotnie niższy. Z tego co widzimy, ci którzy zrezygnowali z„okienek”, przeszli w zdecydowanej większości na Androida.Polski rynek jest tu zresztą ewenementem, w skali świata systemyMicrosoftu dla urządzeń mobilnych mają zaledwie 0,5% (dane firmyIDC). Według prognoz, do 2020 roku ich udział w rynku spadnie do0,1%.

Obraz

Podczas ostatniego spotkania z analitykami finansowymi, dyrektorfinansowa Microsoftu Amy Hood o smartfonach wspomniała raz.Powiedziała jedynie, że w pionie Urządzeń spodziewa siędalszego spadku przychodów w związku z pomijalnym przychodem zWindows Phone.

Do tej pory Microsoft na każdym kroku podkreślał swojezaangażowanie w rozwój platformy Windows Phone. Gdy jednak Lumieznikają z oferty sklepów, a wyczekiwany przez wielu Surface Phoneokazuje się być póki co jedynie vaporware, rynek pogrąża sięcoraz głębiej w duopolu Android/iOS, którego przełamać niepotrafił przecież nawet tak potężny gracz, jak Microsoft.

Dlatego prognozy ekspertów od wszystkiego, co związane zMicrosoftem są raczej ponure. Paul Thurrot na łamach Twitterasugeruje,że do końca tego roku fiskalnego firma z Redmond zamknie swójsmartfonowy biznes. Potwierdza jego słowa pani Mary Jo Foley, którapowołując się na głównego menedżera relacji z inwestoramipisze,że w tym segmencie nie ma już żadnych przychodów. Najwyraźniejinwestorzy powiedzieli „sprawdzam” – Microsoft nie jestprywatną firmą, by mógł bez końca topić pieniądze naniedochodowe, ambicjonalne projekty.

W tej sytuacji dalszy rozwój Windowsa 10 Mobile, któremuobiecano przecież aktualizację Redstone 3 na jesień, równieżstaje pod znakiem zapytania. Już samo Creators Update zostałowydane na raptem 13 modeli smartfonów – i właściwie niczegoistotnego nie przyniosło. W czasach, gdy na horyzoncie widać jużiOS-a 11 i Androida 8.0, mobilny Windows wydaje się być skazany napodzielenie losu BlackBerry OS-a.

Zaszkodzić to Microsoftowi może jednak tylko w warstwieambicjonalnej. Poza rynkiem smartfonów firmie z Redmond idzieświetnie. Kwartalny przychód 22,1 mld dolarów, zysk netto 4,8 mld,świetne wyniki szczególnie dla chmury (wzrost rok do roku o 15%) iusług biznesowych (wzrost rok do roku o 22%). Zarabia też na siebieWindows (wzrost rok do roku o 5%). Nawet na zakupionym w zeszłymroku LinkedIn udało się zarobić, firma pochwaliła się, żeserwis przyniósł już 975 mln dolarów. W tej sytuacji po co komuwłasny system na smartfony?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (260)