Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Co nowego w Ubuntu

200 mln użytkowników Ubuntu do końca 2015

Taki cel postawił sobie szef Canonical w 2011 roku. Jednak nie trzeba być prorokiem, aby wiedzieć, że jest to już nierealne. Co prawda owi użytkownicy nie mają być tylko na desktopach, ale wszelkich wersjach Ubuntu w tym telefonach komórkowych. Nadzieją dla twórców Ubuntu jest sprzedaż telefonów z Ubuntu Touch w Indiach. Trudno jednak rokować jakiś znaczący sukces. Sprzedawane telefony Bq Aquaris w dwóch wersjach są nieco droższe od markowych modeli Asusa czy Motoroli, a niemarkowe telefony z Androidem 5 o podobnej specyfikacji można znaleźć ponad połowę taniej.
Shuttleworth może sobie przekonywać, że Ubuntu jest w wielu aspektach lepszym rozwiązaniem niż Windows 10, ale dominacja Microsoftu na desktopach jest raczej trudna do przełamania.

Prace nad Mirem

Deweloperzy Mira zbliżają się do końca prac nad stabilną wersją serwera wyświetlania Mir, również na desktopie. Serwer ten działa już od jakiegoś czasu na telefonach z Ubuntu Touch wraz ze środowiskiem Unity 8. Jednak wersja dla komputerów pozostaje nieco w tyle, a to głównie z powodu konieczności zapewnienia wsparcia dla aplikacji działających tylko na starszym serwerze X. Powodem aby sądzić o bliskości końca prac jest film, na którym twórcy Ubuntu prezentują działające aplikacje z wykorzystaniem warstwy kompatybilności z X-ami w postaci XMira, który jest przerobionym XWaylandem, przeniesionym na ich własny serwer wyświetlania. Aplikacje są uruchamiane w kontenerze, co umożliwia ich izolację i łatwą konfigurację. Pytanie tylko w jaki sposób wpłynie to na zasoby wykorzystywane przez wiele aplikacji, dla których utworzone zostaną kontenery. Uruchomiono takie aplikacje jak: Firefox (również z użyciem WebGL), LibreOffice czy GEdit. Niestety trudno liczyć, że Canonical się nawróci na słuszną drogę rozwoju zwaną Wayland ;)
Mir ma być ukończony w wersji dla desktopu w okolicach wydania 16.04, jednak jego obecność jako domyślnego serwera jest mało prawdopodobna, a przynajmniej niepewna. Być może pojawi się opcja wyboru serwera wyświetlania. [Edit: Informacja poprawiona dzięki pomocy @Fricco @lucas_ ]

Snappy nie zastąpi pakietów DEB

W zbliżającym się październikowym wydaniu Ubuntu pojawi się menadżer pakietów Snappy. Będzie on równolegle dostępny wraz z apt-get. Jak wyjaśnił w wywiadzie Mark Shuttleworth, nie ma on zupełnie zastąpić pakietów DEB. Oba menadżery pakietów będą dostępne równolegle i będzie można korzystać z zalet każdego z nich. Założyciel Canonicala oświadczył, że nie istnieją plany pełnego zastąpienia pakietów DEB przez Snappy. Co więcej w czasie budowania pakietu Snappy wykorzystywane są pakiety debiana, z których to buduje się pakiety Snappy. Jak można się domyślać, nie obsługują one jednak zależności. Część użytkowników będzie jednak mogła zupełnie zrezygnować z apt-get na korzyć Snappy. Jak to jednak będzie wyglądać i działać to przekonamy się dopiero po najbliższym wydaniu Ubuntu.

Ubuntu 15.10-beta 1 dostępne

Możemy pobierać testową wersję najbliższego wydania Ubuntu w wersjach z KDE, LXQt, Mate i Gnome. System jako stabilny będzie dostępny 22 października. W obecnej wersji należy się liczyć z dużą ilością błędów. Wersja z Unity póki co nie jest dostępna jako beta. Można tylko pobierać codzienne wydania testowe. W wydaniu tym ma działać Mir i Unity 8, dla użytkowników chętnych do testowania.

Sztuczna Inteligencja na Ubuntu

Sukcesem zakończy się niedługo kampania Mycroft na Kickstarterze. Celem jest zbudowanie otwarto-źródłowego systemu sztucznej inteligencji do zastosowania w domu czy samochodzie. Projekt ma działać dzięki RPi, Arduino oraz Ubuntu Core ze Snappy.

 

linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 08.09.2015 22:57

są profesjonalne aplikacje? nie ma
są odpowiedniki [bezczelne kopie] open source? nie ma
wszystkie gry są kompatybilne? nie są
system jest przyjazny nawet dla zaawansowanego usera? nie jest
99% da się zrobić bez konsoli czy skryptów? nie da się

i tak dalej i tak dalej

więc o czym my tu w ogóle mówimy?

awangardowy   7 #2 08.09.2015 23:02

"Snappy nie zastąpi pakietów DEB"

ufff ;-)

swoją drogą - to jest ciekawy problem, który skłania do myślenia:
https://wiki.ubuntu.com/MarkShuttleworth#What_about_binary_compatibility_between...

"What about binary compatibility between distributions?
A lot has been said about the fact that Debian is not binary-compatible with Ubuntu. (...)"

a w praktyce jest tak - wszystko co skonwertowałem z Ubuntu na Debiana, to do tej pory działało... ale 1 zastrzeżenie: był to mały soft, z niewielką liczbą zależności.

Autor edytował komentarz.
Latający Turban   12 #3 08.09.2015 23:02

Oj widzę, że coś się zmieniło. Myślałem, że zarówno unity 8 jak i mir mają być domyślne dopiero w wydaniu 16.10, w 16.04 jako opcja. W sumie dziwne, że dodają aż takie nowości do wydania długoterminowego

LastNPC7   9 #4 08.09.2015 23:12

Dopiero co testowałem nowe Ubuntu. Jedyne co rzuciło mi się w oczy to jądro 4.2, a poza tym gdyby ktoś mi pokazał Ubuntu 15.04 oraz 15.10 i kazał zgadnąć, które jest które bez zaglądania pod maskę to bym się poddał.

AntyHaker   22 #5 08.09.2015 23:47

Jak dla mnie Ubuntu pod względem interfejsu jest najlepszym wyborem. Jednak pewne problemy w nim występujące strasznie mnie irytują - chociażby rozjeżdżanie się interfejsu po podpięciu laptopa pod większy TV.

Farkas   12 #6 09.09.2015 00:05

@LastNPC7: Siedzę na Ubuntu, ale jeżeli chodzi o zmiany zewnętrzne to podejrzewam, że bardzo wielu ludzi na pierwszy rzut oka i może nawet ja, nie odróżniłoby specjalnie 12.10 od 15.10...

Autor edytował komentarz.
LastNPC7   9 #7 09.09.2015 00:31

@Farkas: Tu nie chodzi tylko o wygląd, ale i działanie. Żadnych zmian na plus.

Farkas   12 #8 09.09.2015 00:45

@LastNPC7 a no chyba że tak ;)

mikolaj_s   15 #9 09.09.2015 09:09

@Latający Turban: "W sumie dziwne, że dodają aż takie nowości do wydania długoterminowego"

Spieszą się, bo świat IT nie stoi w miejscu ;) Mir i Unity 8 już działają od dłuższego czasu, więc są już może nawet stabilniejsze od Compiza. Problemem za to jest uruchamianie aplikacji działających bezpośrednio w X-ach. Ale są bliscy rozwiązania problemu.

@@LastNPC7 "gdyby ktoś mi pokazał Ubuntu 15.04 oraz 15.10 i kazał zgadnąć, które jest które bez zaglądania pod maskę to bym się poddał."
@@Farkas "Siedzę na Ubuntu, ale jeżeli chodzi o zmiany zewnętrzne to podejrzewam, że bardzo wielu ludzi na pierwszy rzut oka i może nawet ja, nie odróżniłoby specjalnie 12.10 od 15.10..."


I to mi się podoba. Skończyło się gonienie za nowościami, a jest stabilizacja na poziomie interfejsu. Użytkownik nie musi się uczyć wszystkiego od nowa wraz z nowym numerkiem. Jednak pod maską są bardzo poważne zmiany. W zasadzie zmienia się prawie wszystko. Ciekaw jestem czy z tego powodu 16.04 będzie nieudaną wersją. Ale jak im się uda to ustabilizować to będzie to najfajniejsza wersja jak do tej pory ;)

"Żadnych zmian na plus."

A jakich zmian byś oczekiwał? Jeśli stabilności to na pewno nie teraz gdy zmieniają inita, serwer wyświetlania i menadżer okien. !4.04 było całkiem dobre na następną dobrą wersję pewnie poczekamy.

vbruder   7 #10 09.09.2015 09:18

A ja pamiętam swoje pierwsze i zamówione na oficjalnych płytkach Ubuntu 6.xx. Te 10 lat, które minęło zostało moim zdaniem zmarnowane. Linuks na desktopie nadal kuleje i czasem mam wrażenie, że pod względem funkcjonalnym nic się w tym systemie przez te lata nie zmieniło. W kolejnych Windowsach zawsze jest głośno o nowych dużych funkcjach, a jak przegląda się dzienniki zmian Ubuntu, to większość z wpisów dotyczy poprawek w czcionkach lub innych pierdółkach, o których zwykły user nigdy nawet nie słyszał. A stabilność? Nie dalej jak wczoraj cieszyłem się z zainstalowanej i działającej sprawnie Fedory 22, a kilka godzin później ekran zgasł, zostałem wylogowany, a po ponownym wejściu do systemu otrzymałem skromny komunikat, że wysypał się serwer iksów. Najwyraźniej przeglądanie YouTuba to zbyt wiele, jak na dzisiejsze czasy. Dobrze, że nie robiłem nic ważnego, bo pewnie straciłbym wszystkie niezapisane dane. Ktoś gdzieś mówił, że chcąc opracować od zera system zbliżony do Ubuntu, należałoby wyłożyć około miliarda dolarów. Jestem ciekaw, ile pieniędzy poszło na rozwój Ubuntu i czy czasem nie zostały one zmarnowane (jeśli chodzi o desktop), bo jedyne o czym się mówi od lat, to nieustannie nowe interfejsy i serwery graficzne. Same aplikacje, niby aktualizowane co tydzień, nie przynoszą zbytnio nic nowego.

LastNPC7   9 #11 09.09.2015 09:25

@mikolaj_s: No właśnie, skoro wymieniają całe bebechy to chyba można by oczekiwać większej wydajności, szybszej reakcji, a tu nic. Po prostu Ubuntu, takie jak zawsze, nigdzie śladu rewolucji.

mikolaj_s   15 #12 09.09.2015 09:55

@vbruder: "Nie dalej jak wczoraj cieszyłem się z zainstalowanej i działającej sprawnie Fedory 22,"

Bo po to jest Fedora by RedHat testował na niej nowe rozwiązania. Nie oczekuj więc stabilności.

"Te 10 lat, które minęło zostało moim zdaniem zmarnowane. "

Niekoniecznie. Może Shuttleworth musiał nauczyć się na błędach i nie mógł od razu zrobić wszystkiego tak jak trzeba ;) Sam przerzuciłem się na Ubuntu z Mandrivy gdy pojawiła się werjsa 10.04. Wydawała się idealna, z niewielkimi problemami. Później zaczęła się rewolucja, która trwa do dzisiaj. Ciesze się, że chociaż interfejs uległ już zamrożeniu. Jeszcze trzeba poczekać aż skończą się rewolucje pod maską..

"bo jedyne o czym się mówi od lat, to nieustannie nowe interfejsy i serwery graficzne. "

Systemy Linuksowe rozwijają się dużo szybciej niż Windows. Nawet samo jądro jest bardziej dynamicznie zmieniane. Serwer graficzny to akurat bardzo ważna sprawa.

"toś gdzieś mówił, że chcąc opracować od zera system zbliżony do Ubuntu, należałoby wyłożyć około miliarda dolarów. Jestem ciekaw, ile pieniędzy poszło na rozwój Ubuntu i czy czasem nie zostały one zmarnowane "

Tylko, że używając Open Source nie trzeba ponosić takich kosztów. Sam Canonical nie wydał aż tyle pieniędzy, a te co wydawał nie poszło tylko na desktop. Jednak zmarnował ich sporo, bo wiele projektów, które tworzyli albo poszło do kosza, albo można było skorzystać z tego co jest. Pytanie czy Canonical musiało brnąć w Mira zamiast współpracować z resztą świata w implementacji Waylanda? Choć z drugiej strony sam Wayland na desktopach też jakoś się nie spieszy i wygląda, że zostanie wyprzedzony przez Mir. Tak można by jeszcze wymieniać: Ubuntu One, Juju, Baazar.

mikolaj_s   15 #13 09.09.2015 09:58

@LastNPC7: Rewolucja w systemach niestety nie polega na zwiększaniu wydajności, chociaż akurat SystemD ma przynieść szybsze wstawanie systemu, a Mir w przyszłości przyspieszenie działania grafiki, tylko na to trzeba czasu, a tymczasem XMir może dawać odwrotny efekt bo działa trochę jak emulator.

"Po prostu Ubuntu, takie jak zawsze, nigdzie śladu rewolucji."
To akurat bardzo fajna cecha, pod warunkiem że od początku działa dobrze ;)

LastNPC7   9 #14 09.09.2015 10:12

@mikolaj_s: No ja cie przepraszam, ale takich bzdur dawno nie czytałem. Stawiają system na głowie, ryzykują poważne problemy ze stabilnością i kompatybilnością, a do tego może to się negatywnie odbić na wydajności? To po cholerę to robią? W imię "rozwoju" czy mitycznej większej wydajności kiedyś tam o ile się założenia nie zmienią? Albo ty, albo Canonical, ktoś z was ma niedobór snu.

mikolaj_s   15 #15 09.09.2015 10:46

@LastNPC7: Ja mam ciągle niedobór snu ;) A zmiany robią właśnie w imię rozwoju. Widocznie są niezadowoleni z tego co jest. Jak chcesz dobrze zbudować dom to stawiasz odpowiednie fundamenty. Budowanie byle tylko fasada wyglądała jako tako ma krótkie nogi. Microsoft też robił ostatnio sporo zmian i niekoniecznie wyszło im to na dobre. Jednak w dłuższej perspektywie jeśli owe zmiany są trafione to przyniesie to korzyść. Problem z Ubuntu jest tylko taki, że Shuttleworth nie może się zdecydować i ta budowa się mocno przeciąga. Tymczasem jednak jak używasz LTSa to jest całkiem dobrze i wygodnie.

Ciero   8 #16 09.09.2015 11:13

@mikolaj_s, mądrze gadasz.

Jusko   14 #17 09.09.2015 11:14

@mikolaj_s: #12 "(...)Bo po to jest Fedora by RedHat testował na niej nowe rozwiązania. Nie oczekuj więc stabilności. "

Można mieć wątpliwości - to obiegowa opinia, utarta przed laty ;-) Używam Fedory od 6 lat i szczerze? Z distr, które używałem - żadne nie było stabilniejsze :-) Tym bardziej, że rozbili teraz produkty pomiędzy Workstation, Server i Cloud, obierając deweloperów za grupę docelową - nałożyli na siebie pewne zobowiązania. Przynajmniej w teorii.

Red Hat nie "testuje" Fedory - choćby z jednego powodu. Fedora w jednym ze starszych wydań staje się bazą dla RHEL (tak, Fedora brana jest jako podstawka). Gdyby zatem Fedora była niestabilnym "poligonem" - jakim cudem jest podłożem dla RHEL? Fedora jest jak Ubuntu - wersje półroczne są łącznikami pomiędzy wydaniami LTS (w przypadku Fedory, pomiędzy rozwojem RHEL).

Wiem, co masz na myśli - chodzi o to, że to utarty slogan, który jest powtarzany. Tymczasem Fedora to taka sama dystrybucja i podobne bolączki, jak każde distro z szybkim cyklem wydawniczym. Niestety przez utarty slogan - ktoś może wyrobić sobie złą opinię. To identycznie jak "Ubuntu oznacza: nie umiem skonfigurować Debiana", albo przytyki do Ubuntu, że jest dla laików bo każdy szanujący się user używa Gentoo, Slackware itp, więc szkoda czasu na dystrybucje zabawki jak Ubu.

Rozumiem oczywiście Twoje zdanie - no problem :-) Czasem jednak slogany się dezaktualizują :-) Podobnie można rzucić w stronę openSUSE, że Novell testuje nowe rozwiązania i jest poligonem, nie oczekujmy stabilności. Nie słychać jednak takich przytyków, a sytuacja identyczna. Ktoś nie lubił Red Hata, doczepił się do korelacji z Fedorą - slogan poszedł w świat i został ;-)

Autor edytował komentarz.
vbruder   7 #18 09.09.2015 11:28

@Jusko: "Ktoś nie lubił Red Hata, doczepił się do korelacji z Fedorą - slogan poszedł w świat i został ;-)".

Czyli pewnie było tak, jak z 640-ma kilobajtami Gatesa.

Magnum 44   17 #19 09.09.2015 11:36

@vbruder: Podobno Gates nigdy czegoś takiego nie powiedział :D

vbruder   7 #20 09.09.2015 11:37

@Magnum 44: Właśnie o tym mówię.

Farkas   12 #21 09.09.2015 12:11

@mikolaj_s oczywiście zgadzam się, dlatego napisałem jedynie o zewnętrznej warstwie Ubuntu :) Też mnie cieszą zmiany pod maską i możliwe, że Ubuntu wprowadzi takie zmiany, które w dłuższej perspektywie przyniosą spore korzyści. Problem właśnie tylko w tym, że Markowi ciężko podejmuje się decyzje. Także dodam (znów) od siebie, że LTSy są mega stabilne. Ja na ten moment siedzę na 14.04. Praktycznie żadnych istotnych problemów ;)

Canonical próbuje się odciąć od Linuksa i trochę szkoda, niesprawiedliwie, ale wcale mnie to nie dziwi. To naturalne, że Linux nie ma dobrej opinii wśród przeciętnych ludzi i gdyby wszędzie wlepiali to "Linux", np. obok "Ubuntu" czy w różnych tekstach określających ten system, nie byłoby to dla Canonicala takie dobre. Dostałby łatkę taką, jaką ma aktualnie Linux na desktopie.

Autor edytował komentarz.
Fricco   2 #22 09.09.2015 12:24

Trochę ten wpis rozmija się z rzeczywistością. Przede wszystkim Mir nie będzie domyślnym menadżerem wyświetlania w Ubuntu 16.04, ponadto sam Mir jest daleki od ukończenia. Filmik, który podlinkowałeś pokazuje tylko, że Mir jako taki potrzebuje jeszcze mnóstwo intensywnej pracy. O ile działa to jako tako na ichniejszych telefonach, to na desktopach jest bida z nędzą. Tutaj link od kolesia z Canonical, który wyjaśnia stan prac nad ubuntowymi wynalazkami: http://www.olli-ries.com/t-242d/
Generalnie mam wrażenie, że Canonical próbuje robić zbyt wiele jak na swoje możliwości i efekt jest taki, że nic nie jest gotowe na czas albo jest wypuszczane w stanie co najwyżej "beta".

raanst   7 #23 09.09.2015 13:14

Ubuntu przede wszystkim musi się obudzić z tego letargu w którym tkwi od wprowadzenia Unity. Zrobili doskonały marketing ale lubią sobie sami strzelać w stopy. Najpierw program Ship It! - może i w dzisiejszych czasach to by jakoś lżej przeszło, albowiem prędkość internetu wzrosła, ale mam wrażenie że ich marketing ucierpiał. Potem zamknięcie Ubuntu One. Nawet w nowych Windowsach nie widziałem tak ładnie zgranej chmury z systemem a jak widać aspiracje mieli wielkie.
Mi osobiście podoba się trend że Ubuntu chce być drugim Apple. Może nie Apple dla biedaków, ale powinni pracować intensywnie nad pracą systemu i jednocześnie marketingiem - czy zwykły user który śmiga po sieci, słucha muzyki i ogląda filmy musi mieć system za 600 złotych czy wystarczy mu Ubuntu? Jeżeli wszystko będzie właśnie prosto konfigurowalne to jak najbardziej. Ja na chwilę obecną mam Windows 10. Po początkowych ochach i achach zauważyłem że system mi pracuje wolno, dziwnie świruje z aplikacjami, a w gry i tak nie gram - myślę o przejściu na Ubuntu, po obronie magistra i rozwiązaniu problemu z drukarką ;)

Pan Łukasz   7 #24 09.09.2015 13:23

@Farkas:
[[[Canonical próbuje się odciąć od Linuksa i trochę szkoda, niesprawiedliwie, ale wcale mnie to nie dziwi. To naturalne, że Linux nie ma dobrej opinii wśród przeciętnych ludzi i gdyby wszędzie wlepiali to "Linux", np. obok "Ubuntu" czy w różnych tekstach określających ten system, nie byłoby to dla Canonicala takie dobre. Dostałby łatkę taką, jaką ma aktualnie Linux na desktopie.]]]

Canonical przede wszystkim powinien informować ludzi, że ich system to GNU/Linux, a nie "Linux".

Magnum 44   17 #25 09.09.2015 13:36

@raanst: A robiłeś upgrade, czy instalacje na czysto? U MS zawsze instalacja na czysto jest lepszym wyborem ;)

mikolaj_s   15 #26 09.09.2015 13:52

@Fricco: "Trochę ten wpis rozmija się z rzeczywistością. Przede wszystkim Mir nie będzie domyślnym menadżerem wyświetlania w Ubuntu 16.04, "

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTYyODg

"ponadto sam Mir jest daleki od ukończenia"

Mir jest w zasadzie ukończony, skoro działa na Ubuntu Touch. Działa też na desktopie. Tylko na tym drugim jest problem, bo większość aplikacji nie korzysta z niego tylko z X-ów i to jest powód dla którego jeszcze nie mamy go jako domyślnego na desktopie. Ostatnie informacje o postępach raczej wskazują, że problem zbliża się do rozwiązania, co zawdzięczamy w dużej mierze również deweloperom XWaylanda. Może i Wayland dzięki temu zagości jako podstawowy menadżer wyświetlania na innych dystrybucjach, ale tu akurat jest problem z tym, że Wayland to tylko protokół i potrzebna jest implementacja.

"Generalnie mam wrażenie, że Canonical próbuje robić zbyt wiele jak na swoje możliwości i efekt jest taki, że nic nie jest gotowe na czas albo jest wypuszczane w stanie co najwyżej "beta"."

Mam podobne wrażenie. Cieszę, się z ostatnich ruchów porzucania zbędnych projektów (np. zapowiedź porzucenia Baazara na korzyść Gita). Patrząc na decyzję co do SystemD widać, że firma potrafi myśleć pragmatycznie. I mam nadzieję, że jednak dadzą radę przygotować stabilny i wydajny system, chociaż może to nie być 16.04, a 18.04 ;)

@@raanst "Potem zamknięcie Ubuntu One."

To akurat raczej rozsądny ruch. Koszty utrzymania chmur są olbrzymie, a przy dużej konkurencji trudno o ich zwrot. Są zbyt biedni aby w taki sposób walczyć, szkoda tylko, że nie pokusili się o strategicznego partnera, którego chmurę promowaliby na swojej platformie w miejsce Ubuntu One.

"myślę o przejściu na Ubuntu, po obronie magistra i rozwiązaniu problemu z drukarką ;)"
Najprościej mieć dualboota , nie musimy być koszerni. A z czasem można zdecydować się co nam pasuje bardziej.

@Pan Łukasz "Canonical przede wszystkim powinien informować ludzi, że ich system to GNU/Linux, a nie "Linux"."

Na razie Canonical nawet nie informuje, że to Linux, a co dopiero GNU. Kumaty i tak wie co jest grane, a ignorantowi nie ma co tłumaczyć, ważne czy system
działa czy nie. Po drugie zastanawiam się ile tego GNU jest w Ubuntu?

@Magnum 44 "U MS zawsze instalacja na czysto jest lepszym wyborem ;)"

Z Ubuntu też tak zawsze robię :)

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #27 09.09.2015 13:53

@vbruder: "A stabilność? Nie dalej jak wczoraj cieszyłem się z zainstalowanej i działającej sprawnie Fedory 22, a kilka godzin później ekran zgasł"

Nie oceniaj Linuksa po jednej dystrybucji. Na Slackware takich problemów nigdy nie uświadczyłem. Po prostu wybierz distro, które stawia na stabilność, a nie na pogoń za numerkami. Oczywiście na Slacka niekoniecznie namawiam nowicjuszy, ale skoro piszesz, że używałeś Fedory, to chyba i ze Slackiem byś sobie poradził :)

Na marginesie, nowy Slackware chyba lada chwila, w currencie pojawił się kernel 4.1.6 i zaktualizowano wiele pakietów. Dokładnej daty wydania nikt nie zna, ale obstawiam +/- najbliższe 3 miesiące.

vbruder   7 #28 09.09.2015 14:00

A wiecie może co takiego planuje openSUSE, że podnosi numerek do 42?

raanst   7 #29 09.09.2015 14:04

@Magnum 44: Zrobilem upgrade :) po magisterce sprobuje instalki na czysto, zobaczymy co bedzie :)

mikolaj_s   15 #30 09.09.2015 15:24

@Fricco: "Trochę ten wpis rozmija się z rzeczywistością. Przede wszystkim Mir nie będzie domyślnym menadżerem wyświetlania w Ubuntu 16.04, "

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTYyODg

"ponadto sam Mir jest daleki od ukończenia"

Mir jest w zasadzie ukończony, skoro działa na Ubuntu Touch. Działa też na desktopie. Tylko na tym drugim jest problem, bo większość aplikacji nie korzysta z niego tylko z X-ów i to jest powód dla którego jeszcze nie mamy go jako domyślnego na desktopie. Ostatnie informacje o postępach raczej wskazują, że problem zbliża się do rozwiązania, co zawdzięczamy w dużej mierze również deweloperom XWaylanda. Może i Wayland dzięki temu zagości jako podstawowy menadżer wyświetlania na innych dystrybucjach, ale tu akurat jest problem z tym, że Wayland to tylko protokół i potrzebna jest implementacja.

"Generalnie mam wrażenie, że Canonical próbuje robić zbyt wiele jak na swoje możliwości i efekt jest taki, że nic nie jest gotowe na czas albo jest wypuszczane w stanie co najwyżej "beta"."

Mam podobne wrażenie. Cieszę, się z ostatnich ruchów porzucania zbędnych projektów (np. zapowiedź porzucenia Baazara na korzyść Gita). Patrząc na decyzję co do SystemD widać, że firma potrafi myśleć pragmatycznie. I mam nadzieję, że jednak dadzą radę przygotować stabilny i wydajny system, chociaż może to nie być 16.04, a 18.04 ;)

@@raanst "Potem zamknięcie Ubuntu One."

To akurat raczej rozsądny ruch. Koszty utrzymania chmur są olbrzymie, a przy dużej konkurencji trudno o ich zwrot. Są zbyt biedni aby w taki sposób walczyć, szkoda tylko, że nie pokusili się o strategicznego partnera, którego chmurę promowaliby na swojej platformie w miejsce Ubuntu One.

"myślę o przejściu na Ubuntu, po obronie magistra i rozwiązaniu problemu z drukarką ;)"
Najprościej mieć dualboota , nie musimy być koszerni. A z czasem można zdecydować się co nam pasuje bardziej.

@Pan Łukasz "Canonical przede wszystkim powinien informować ludzi, że ich system to GNU/Linux, a nie "Linux"."

Na razie Canonical nawet nie informuje, że to Linux, a co dopiero GNU. Kumaty i tak wie co jest grane, a ignorantowi nie ma co tłumaczyć, ważne czy system działa czy nie. Po drugie zastanawiam się ile tego GNU jest w Ubuntu?

Pan Łukasz   7 #31 09.09.2015 15:26

@mikolaj_s:
[[[Po drugie zastanawiam się ile tego GNU jest w Ubuntu?]]]

Mniej więcej tyle ile Linuxa.

raanst   7 #32 09.09.2015 16:26

@mikolaj_s: "Najprościej mieć dualboota , nie musimy być koszerni. A z czasem można zdecydować się co nam pasuje bardziej. " właśnie tak zrobiłem :)

Farkas   12 #33 09.09.2015 18:22

@Pan Łukasz, GNU na nikim wrażenia by nie robiło. Nikt by nic nie wiedział na ten temat. Dopiero słowo tzn. potoczna nazwa "Linux" jest choć trochę rozpoznawalna ;P

Magnum 44   17 #34 09.09.2015 18:54

@raanst: W razie czego mogę pomóc, u mnie od 30 lipca śmiga i jest całkowicie bezproblemowo :)

Magnum 44   17 #35 09.09.2015 18:55

@mikolaj_s: Mnie tylko raz Ubuntu nie wstało po upgrade, ale fakt. Lepiej używać LTSów i co LTS to czysta instalka :D

dawidd6   8 #36 09.09.2015 19:11

@Magnum 44: ja to ci powiem, że różnie bywa. Na przykład na 14.04 miałem jakieś dziwne freezy unity, po kilku minutach następowało wylogowanie i po lognięciu było ok, ale za jakiś czas znów mogło się zamrozić. Być może wina jakiegoś programu albo kernela. Teraz mam 15.04 i jest elegancko, ani jednego zwisu, system działa jak natura chciała :)

qnebra   7 #37 09.09.2015 19:12

Ogólnie mówiąc, od 11.10 w interfejsie nie ma praktycznie żadnych zmian. To w sumie bardzo dobrze, bo chociaż nie trzeba zmieniać gwałtownie swoich przyzwyczajeń. Co do różnic w działaniu, to na przykład 15.04 działa u mnie znacznie lepiej od 14.04, szczególnie jeżeli chodzi o Unity. O ile wcześniej ten interfejs potrafił rozgrzać laptopa do czerwoności, to tak teraz po wprowadzeniu optymalizacji do compiza i samego interfejsu, oraz opcji włączenia "low gfx mode" jest znacznie lepiej.

low gfx mode - tryb pracy Unity przeznaczony dla słabych komputerów z atrapami kart graficznych wprowadzony w 15.04 do użytku, obcina większość bajerów wizualnych interfejsu. Można wymusić używanie tego trybu, a w 15.10 dostępny jest w CCSM.

Fricco   2 #38 09.09.2015 19:59

@mikolaj_s: Mikolaj, link z phoronix, który podajesz, jest z marca 2014 r. Link, który ja podałem jest z sierpnia 2015. Zresztą, jeśli uważasz, że Mir ma szanse wejść do następnej wersji LTS, to ściągnij obraz ubuntu next i zobacz sam, jak biednie to działa. Nie ma fizycznie szans, aby Canonical uwinął się z rozwojem Mir w ciągu pół roku, nawet jeśli wszyscy tam zatrudnieni programiści pracowaliby tylko nad Mirem.

  #39 09.09.2015 20:52

oczywiście komentarzy niezalogowanych nie ma bo ktoś ma argumenty przeciwko ubuntu, kurde przypau :D jesteś żałosny

lucas__   13 #40 09.09.2015 22:01

Wpis zawiera nieaktualne informacje.

Mira w ubuntu 16.04 jako domyślnego nie będzie.

"Canonical wanted to have Unity 8 and Mir ready for Ubuntu 16.04 LTS in order to provide them by default, but it looks like that is not going to happen. Instead, the community will be able to choose the default desktop they want for that particular LTS release."

http://news.softpedia.com/news/Ubuntu-16-04-LTS-Won-t-Have-Unity-8-by-Default-th...

No i oczywiście link który podał @Fricco

"Unity 7 and X.org will continue to be the default Desktop, but we’ll offer Unity 8 in an alternative desktop session"

  #41 09.09.2015 22:54

Może to dziwnie zabrzmi ale w7 jakoś mi nie pod pasował i jak zbliżał nie powolny koniec xp zainteresowałem się ubuntu. Najpierw instalowałem wewnątrz xp jak była jeszcze taka opcja, a następnie już jako obok windowsa.
Obecnie planuję powolną migrację z xp na w10. Na nowym twardym ssd
nie omieszkam wcześniej zainstalować właśnie ubuntu jako alternatywa do normalnego korzystania z kompa. Mam nadzieję, że ubu na ssd będzie normalnie sprawował się jak do tej pory.
Ciekawe czy będą jakieś niespodzianki po drodze:)

  #42 10.09.2015 00:46

Ciekawa dyskusja :). Powiem szczerze, że jak dla mnie najbardziej obiecująco wyglądają starania poczynione w Fedorze, Gnome od kilku wersji wstecz jest zdatne do użytku na co dzień, Wayland jest po trochu wprowadzany - chociaż prawda, mogliby to robić z większym rozmachem :). Co do stabilności w Fedorze to tak jak napisał Jusko, to nie jest reguła że musi się wywalać - fakt, jak to jest pierwsze distro jakie używmy to mogą pojawić się problemy jednak wraz ze zdobywanym doświadczeniem można ustawić tak że będzie stabilna jak Debian/OpenSUSE.
Dodam, że kibicuję Canonical w Mirze, jestem cholernie ciekaw co z tego wyjdzie.

mikolaj_s   15 #43 10.09.2015 08:55

@Fricco: Faktycznie Shuttleworth zaczyna się powoli wycofywać z zapowiedzi.

@lucas__: Ale dla mnie to nie brzmi jednoznacznie. I co do znaczy, że będą mogli wybrać? Czyżby przy instalacji pojawiała się plansza z wyborem?

""Unity 7 and X.org will continue to be the default Desktop, but we’ll offer Unity 8 in an alternative desktop session""

To zdanie akurat dotyczy 15.10. Kawałek dalej pisze, że Mir i Unity 8 powinien być gotowy w okolicach wydania 16.04, ale to znaczy, że nie mają pewności czy zdążą.

lucas__   13 #44 10.09.2015 12:27

@mikolaj_s: Poczekamy zobaczymy ;p

  #45 10.09.2015 22:03

Ubuntu musi brać pod uwagę, że może stracić część użytkowników, przez te zmiany w systemie. Jest sporo dystrybucji dla "początkujących" to nie ma czego się obawiać.

  #46 11.09.2015 08:41

Mnie się marzy aby podpiąć do PC z Ubuntu kartę TV USB i żeby działało. Wiem że można wchodzić do wnętrzności Ubuntu i próbować konfigurować,lecz nigdy nie ma pewności czy zadziała. Czy dla specjalistów od Ubuntu /Lubuntu itp/jest to aż tak skomplikowane aby wprowadzić "normalną" konfigurację kart DVB-T, bez skomplikowanych zabiegów grzebania w systemie.

jajecpl   10 #47 11.09.2015 15:32

Echh Ludzie, nie wybieracie Linuxa tylko dlatego, że ma fajne ikonki. Jesteście tymi 2 czy 3 procentami ludzi na świecie jarzących. Ale zacznijcie od sprzętu..
Stabilne mobo, dobry RAM, w miarę procek, a nie szarpanie się na Pentium 4 z KDE, albo Unity. Nie ma sensu.....
Ram już jest tańszy niż porcja kurczaka w KFC.
Najpierw sprzęt, a potem system i grzebanie. Winde postawisz za sfilcowanym dysku, a linuxa, już nie zawsze...

mikolaj_s   15 #48 11.09.2015 16:27

@jajecpl: Nie stawiam Linuksa na byle szrocie. Przynajmniej w domu. Nawet więcej, kupuję specjalnie sprzęt dobrej jakości żeby mieć pewność, że zadziała na Linuksie. Dzięki temu nie muszę marnować czasu na grzebanie w systemie. Jak mam stary dysk to stać mnie na wymianę, nie ryzykuję utratę danych. Nie masz pojęcia dlaczego ktoś wybiera Linuksa.

mikolaj_s   15 #49 11.09.2015 16:30

@mały władzio (niezalogowany): Jak kupisz kartę wspierającą Linuksa to odpalisz to bez problemu uruchomisz ją nie grzebiąc w plikach konfiguracyjnych. Przykładowo tablet Wacoma działa mi na Ubuntu bez instalacji jakichkolwiek sterowników.

fffatman   9 #50 12.09.2015 21:36

@chybawmokrymśnie (niezalogowany): A teraz napisz to po polsku, bo nie wiem, na co mam nie odpowiadać.

fffatman   9 #51 12.09.2015 21:41

@vbruder: Wiatraczek twojej kartu niedługo umrze.

vbruder   7 #52 14.09.2015 16:31

@fffatman: Chyba pomyliłeś osoby. Ja nawet nie mam dedykowanej karty graficznej.

Sinngel   4 #53 14.09.2015 22:51

@chybawmokrymśnie (niezalogowany): Kiedy używałeś Ubuntu,6 lat temu?

  #54 15.09.2015 17:50

@mikolaj_s: GNU/Linux nie rozwija się szybciej. Jak zauważył sam Linus, co jakiś czas pojawia się banda osób, która mówi "przepiszmy to na nasz lepszy pomysł", Na końcu wychodzi to co było, tylko z innym API i nowymi błędami do poprawienia.

mikolaj_s   15 #55 15.09.2015 21:03

@Artysta Malarz (niezalogowany): Ale na tym właśnie polega rozwój ;)

command-dos   18 #56 15.09.2015 21:34

a to ciekawe... jeszcze pół roku temu (no, może rok) gdybym zmalował taki wpis to większość zjechałaby mnie: ubuntu? mir? dziś wszyscy są ciekawi i dają tym "wynalazkom" szansę, a przynajmniej nie zjeżdżają tak z góry na dół: srubuntu, noob, mir-srir - co się zmieniło? Nie kumam...

  #57 15.09.2015 21:59

@mikolaj_s: Rozwój polega na nowych możliwościach. Dodawaniu kolejnych warstw abstrakcji, które ułatwiają zrobienie coraz bardziej skomplikowanych rzeczy.

mikolaj_s   15 #58 15.09.2015 22:22

@command-dos: Ale czy ja zachwalam Ubuntu? Po prostu chciałem napisać co się tam dzieje wokół niego. Widocznie hejterzy mają co innego do roboty ;)

command-dos   18 #59 16.09.2015 07:11

@mikolaj_s: wpis jak najbardziej ok, tylko dziwi mnie pod wpisem z "ubuntu" w tytule taka pokojowa dyskusja ;)

@Artysta Malarz (niezalogowany): "Rozwój polega na nowych możliwościach" - rozwój polega także na optymalizacji, udoskonalaniu czegoś, co już jest, żeby cel osiągnąć szybciej, sprawniej...

mikolaj_s   15 #60 16.09.2015 08:41

@command-dos: Czytelnicy dojrzeli, albo zajęci są ogarnianiem Win 10 ;)

@Artysta Malarz: j.w. + Nieefektywny kod, którego nie da się czytać i źle dobrane algorytmy są wystarczającym powodem braku rozwoju oprogramowania. Nowości należy dodawać z umiarem, aby nadążył za nimi użytkownik, a kod nie stał się nieczytelny. Każde oprogramowanie realizuje określone zadania i jeśli spełnia je tak jak trzeba to nie wymaga rewolucji. Osobiście cieszę się, że skończyły się rewolucje w Ubuntu, ostatnio miałem ich dosyć. Teraz oczekuje stabilizacji interfejsu i udoskonaleń pod maską.

fffatman   9 #61 17.09.2015 15:03

@vbruder:
"Nie dalej jak wczoraj cieszyłem się z zainstalowanej i działającej sprawnie Fedory 22, a kilka godzin później ekran zgasł, zostałem wylogowany, a po ponownym wejściu do systemu otrzymałem skromny komunikat, że wysypał się serwer iksów."
Wiatraczek twojej kartu niedługo umrze.

P.S. Nie wiem, co to dedykowana karta. Kupuję. Podłączam. Działa.

  #62 18.09.2015 20:27

jedyna siła i karta przetargowa ubuntu to ppa...konfiguracja tego cholerstwa to męki przez męczarnie...zupełnie nieelastyczna dystrybucja, zapchana mnóstwem zbędnych śmieci..takie odniosłem wrażenie po zabawie z tym systemem gdy instalowałem to cudo znajomemu...

Dragonk   9 #63 21.09.2015 16:46

@Anonim (niezalogowany): #62 plusem jest ppa? Dla mnie to żaden plus.
Już wolę mieć archa i jego aur, gdzie mam pewność, że coś się kompiluje pod biblioteki w wersji, w której są one w systemie, a nie jak w ppa że 50 repo dodajesz i w każdym masz podmienione biblioteki systemowe w różnych wersjach...
Nie mówiąc o dodaj ppa aby mieć nowego gimpa, inne ppa aby mieć nowe libreoffice które łata krytyczne luki w kompatybilności, aby nie psuły się doc tak bardzo itd. Itd.
Dystrybucja ciągła z porządnym repozytorium + coś pokroju aur gdzie jednym poleceniem kompiluje się oprogramowanie, którego brakuje (choć tego jest na prawdę mało, nawet własnościowe teamspeak, steam czy skype jest domyślnie w repozytorium), to jest to. Raz skonfigurowany system na bardzo długi czas. Co do aktualizacji w Archu jest repozytorium testowe i dość dobrze jest to testowane, przynajmniej mi się jeszcze nic nie rozjechało nawet przy aktualizacji systemd, kernela, całego środowiska graficznego itd.

Virtus   7 #64 04.10.2015 20:28

Byłbym wdzięczny za informację, co z tego o czym piszesz, trafi na Minta.

mikolaj_s   15 #65 04.10.2015 21:44

@Virtus: Nie mam pojęcia. Na pewno trafia cały SystemD, ale Mir nie ma szans bo ktoś musiałby przepisać Mate i Cynamona na ten serwer. Ogólnie to twórcy dystrybucji opartych o Ubuntu będą mieć problem, gdy wszystkie dysytrybucjie nie bazujące na Ubuntu przejdą na Waylanda. Na razie Mint może sobie korzystać z Xów które będą dostępne w następnym LTS.

Virtus   7 #66 04.10.2015 23:06

@mikolaj_s: Mój Mint jest na środowisku KDE - czy to coś zmienia?

mikolaj_s   15 #67 05.10.2015 10:38

@Virtus: Wersja KDE prawdopodobnie będzie portowana na Waylanda w przyszłości. Obawiam się, że jak Canonical zrezygnuje ze wspierania X-ów na rzecz Mira, a KDE przejdzie już zupełnie na Waylanda to Mint będzie musiał poszukać zupełnie innej bazy dla swojej dystrybucji. Co jak dla mnie oznacza, że Mint przestanie być Mintem.

Virtus   7 #68 05.10.2015 13:20

@mikolaj_s: To jakiś horror. Dopiero od niecałego miesiąca próbuję poznać Linuxa. Mógłbyś nieco rozwinąć ten temat, tak bym miał jakąś szansę na jego ogarnięcie?

mikolaj_s   15 #69 05.10.2015 18:30

@Virtus: Ale co się przejmujesz. Jedna dystrybucja to nie cały Linuks. Mint ma wersję opartą na Debianie, tylko chyba bez KDE, ale zawsze mogą je dodać. Poza tym jak weźmiesz pierwszą lepszą dystrybucję z KDE to nawet prawie nie zauważysz różnicy czy to Mint czy nie.
Trudno mi rozwijać temat bo są to na razie czyste spekulacje.