Ministerstwo chce przejąć środki z ROR? Ten SMS jest narzędziem oszustów

Ministerstwo chce przejąć środki z ROR? Ten SMS jest narzędziem oszustów

smartfon, telefon, SMS
smartfon, telefon, SMS
Źródło zdjęć: © WP
Konrad Siwik
10.09.2021 15:24

Oszuści cały czas szukają nowych sposobów, by wyłudzić od nas pieniądze. Tym razem podszywając się pod bank, wysyłają SMS z informacją o przejmowaniu środków bankowych przez Ministerstwo Finansów. W celu jego uniknięcia proponują przelanie pieniędzy na fałszywą lokatę nocną.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego poinformował na swoim Twitterze o nowym oszustwie wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni SMS-y, w których podają się za bank ING Polska.

W treści wiadomości piszą o upaństwowieniu środków na firmowych ROR-ach w wysokości 30 proc. sald. Zaznaczają przy tym, że rachunki lokat oszczędnościowych są wolne od zajęć.

Oszustwo polega na wyłudzaniu pieniędzy od ofiary poprzez propozycję przelania środków na lokatę nocną w celu ich zachowania. Oczywiście Ministerstwo Finansów wcale nie zamierza przejmować naszych środków z ROR-ów. Za to możemy je stracić, jeśli wyślemy je na wskazany w SMS-ie adres.

Co ciekawe wiadomości są spersonalizowane i zawierają nazwę firmy należącej do właściciela numeru. Przedsiębiorcy, którym i tak dostało się przez pandemię, w odruchu bezsilności mogą uwierzyć w tak sfabrykowaną wiadomość i chcąc zachować swoje oszczędności, przeleją je na konto przestępców. Jednak pod żadnym pozorem nie należy tego robić.

Wszelkie tego typu incydenty (SMS-y, e-maile, połączenia telefoniczne itp.) należy zgłaszać zespołowi CERT Polska pod tym adresem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)