Mitchell Baker broni nowego cyklu wydawniczego Firefoksa

Mitchell Baker broni nowego cyklu wydawniczego Firefoksa

Redakcja
26.08.2011 15:04, aktualizacja: 26.08.2011 15:16

Nowy cykl wydawniczy Firefoksa zdaje się mieć tylu samo zwolenników co i przeciwników. Mitchell Baker z Mozilli postanowiła na łamach swojego bloga bronić nowo-przyjętego planu rozwojowego.

Jeszcze rok temu użytkownicy mogli cieszyć się stabilną wersją 3.6 Firefoksa a czwarta wersja miała dopiero nadejść i była intensywnie rozwijana przez społeczność skupioną wokół Mozilli. Dzisiaj, po przyjęciu nowego planu rozwojowego, Mozilla Firefox jest w wersji szóstej, a programiści pracują nad siódmą, ósmą oraz dziewiątą wersją przeglądarki. Ideą nowego planu rozwojowego — jak twierdzi Baker — jest dostarczanie użytkownikom nowych technologii w momencie, w którym są one gotowe. W przypadku czwartej wersji Firefoksa niektóre nowości czekały aż rok, zanim mogły być dostarczone użytkownikom oraz twórcom stron internetowych. Nowy cykl rozwojowy zapewnia dostarczanie nowych funkcji co sześć tygodni.

Według Baker, przeglądarka jest pojazdem, który dostarcza użytkownikowi Internet. Natomiast Internet porusza się bardzo szybko. Nie wierzy ona w teorię, że produkty, które podążają z prędkością tradycyjnego komputerowego oprogramowania, mogą nadążać za zmianami, jakie zachodzą w globalnej sieci. I trudno się nie zgodzić z twierdzeniami Mitchell Baker — zapotrzebowanie w Internecie na nowe technologie jest coraz większe.

Grupą, która może nie być tak optymistycznie nastawiona do nowego cyklu wydawniczego, są administratorzy dużych sieci firmowych. W tej chwili Mozilla nie ma oficjalnie wspieranych przez Fundację rozwiązań, które by ułatwiały masowe wdrożenia oraz aktualizacje Firefoksa, zgodnie z polityką w przedsiębiorstwach. Jak zaproponował Kees Grinwis — jeden z komentujących wpis — Fundacja mogłaby rozważyć wprowadzenie cyklicznych wydań wersji LTS, czyli takich z przedłużonym czasem wsparcia technicznego. Obecnie po wydaniu nowej stabilnej wersji przeglądarki wsparcie dla poprzedniej jest zamykane.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)