Mniej spamu z Polski, więcej phishingu na świecie

Mniej spamu z Polski, więcej phishingu na świecie

Redakcja
21.12.2010 12:56

Ostatni raport firmy Symantec na temat spamu i phishingu jest dla Polski dość łaskawy, ale i tak nie nastraja optymistycznie — liczba niechcianych wiadomości wysłanych codziennie z polskich adresów IP stanowi 2% spamu z całego świata. Mimo wszystko jednak jest to mniej niż w poprzednich edycjach raportu.

Z grudniowej edycji raportu Symantec State of spam and phishing można się dowiedzieć, że z polskich komputerów wysłano w mijającym roku ponad dwa miliardy wiadomości typu spam, co w skali ogólnoświatowej przekłada się na 2%. To nie najlepszy wynik, ale dość dobry biorąc pod uwagę niedawną pozycję Polski jako największego europejskiego spamera i jednocześnie wysyłającego 4% światowego spamu.

Prawie 80% tych wiadomości pochodzi z tzw. komputerów-zombie, czyli podłączonych do Internetu komputerów zwykłych użytkowników, które zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem i bez wiedzy właściciela rozsyłają niechcianą pocztę. Jak informuje Symantec, w 2010 roku niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock. Niestety droga do infekcji jest bardzo prosta — wystarczy nieopatrznie kliknąć w link umieszczony w podejrzanym mailu lub na przygotowanej przez internetowych przestępców stronie. Polska, pomimo wysokiego wyniku w rankingu, nadal nie jest jeszcze najbardziej dotknięta problemem. Większość światowego spamu, według raportu firmy Symantec, pochodzi bowiem ze Stanów Zjednoczonych (aż 27%), Holandii (5%), Indii, Brazylii, Rosji i Wielkiej Brytanii (po 4%).

Bezpieczeństwo kont w Internecie również pozostawia wiele do życzenia. Z innego raportu opublikowanego przez firmę Check Point — producenta oprogramowania ZoneAlarm — wynika, że prawie 79% użytkowników Internetu przyznaje się do umieszczania danych osobowych w hasłach. 26% użytkowników używa tego samego hasła do konta pocztowego, bankowości elektronicznej i portali społecznościowych. Ponadto aż 8% użytkowników przyznało się do kopiowania swoich haseł z listy „bezpiecznych haseł” znalezionej w Sieci. W efekcie ponad 22% użytkowników dotkniętych zostało włamaniem na konto na portalu społecznościowym, a podobna liczba doświadczyła włamania na konto poczty elektronicznej.

Liczba wysłanych na całym świecie wiadomości, mających na celu wyłudzenie danych osobowych, wzrasta z każdym miesiącem, a liczba stron służących phishingowi tylko w zeszłym miesiącu wzrosła o 90%. Użytkownicy są narażeni na phishing szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy robią online więcej zakupów, podają numery kart kredytowych oraz zakładają nowe konta w sklepach internetowych. Check Point przypomina, że tworząc unikalne hasła budujemy pierwszą linię obrony przed przestępcami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)