Modyfikacja FakeApp atakuje Androida. Wyłudza dane i pieniądze

Aplikacje na Androidzie
Aplikacje na Androidzie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Udit Kulshrestha
Oskar Ziomek

22.10.2021 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Sklepie Play z aplikacjami na Androida wykryto kolejne zagrożenie z rodziny FakeApp. Specjaliści zauważyli nową modyfikację, w tym przypadku skupiającą się na aplikacjach z zakresu zdrowia. Oszuści chcą w ten sposób wykraść dane i pieniądze.

Badacze bezpieczeństwa z firmy Doctor Web, przy okazji podsumowania wrześniowych zagrożeń dla systemu Android, opisali nieco dokładniej kolejną modyfikację trojana z rodziny FakeApp. Chodzi o rodzinę fałszywych aplikacji, które mogą być w pełni funkcjonalne, ale jednocześnie podszywają się pod swoje pierwowzory i zawierają szkodliwy kod.

W tym przypadku chodzi o podszywanie się pod aplikacje związane z ochroną zdrowia, które w rzeczywistości okazały się być jedynie "opakowaniem" dla informacji powszechnie dostępnych w internecie. Oszuści deklarowali w nich możliwość zakupu leków, do czego niezbędne było uzupełnienie swoich danych oraz dokonanie wpłaty. W praktyce było to jedynie wyłudzenie - zarówno danych, jak i pieniędzy.

Fałszywa aplikacja na Androida
Fałszywa aplikacja na Androida© Doctor Web

Przykład dotyczy zagrożenia dla użytkowników Androida z Rosji, ale analogiczne fałszywe aplikacje znajdowane są w Sklepie Play na co dzień i dotyczą różnych rynków. Jak zawsze w takim przypadku warto pamiętać, że fałszywy program usunięty ze Sklepu Play przez Google'a nie oznacza końca problemów dla użytkownika. Jeśli wcześniej pobrano zainfekowaną aplikację, sama nie zostanie odinstalowana ze smartfonu - trzeba o to zadbać we własnym zakresie.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)