Mozilla spróbuje swoich sił na iPadzie

18.06.2012 11:46, aktual.: 19.06.2012 02:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy na iOS nie odpowiada komuś Safari, może skorzystać z rozwiązania typu Opera Mini, Skyfire, Dolphin, Mercury czy Atomic… Jednak czegoś tu brakuje. Jak dotąd Mozilla nie pozostawiła po sobie widocznego śladu w świecie aplikacji do przeglądania stron dla iOS. Projekt Junior ma to zmienić.

Projekt Junior to Prototyp aplikacji do przeglądania stron dla iPada, nad którym Mozilla pracuje od kilku miesięcy. Projektanci interfejsu Juniora chcieli zrobić coś całkowicie nowego i podejść do zagadnienia przeglądarki od zupełnie nowej strony. Po pierwsze, aplikacja ma być całkowicie pełnoekranowa, nie znajdziemy tu więc listy kart i paska adresu. Zamiast tego Mozilla postawiła na dwa przyciski umieszczone po bokach ekranu — dokładnie w miejscach, gdzie znajdują się kciuki podczas trzymania iPada. Za ich pośrednictwem można wrócić do poprzedniej strony (lewy) lub przejść do ekranu sterowania, gdzie znajdują się ostatnio otwarte strony, zakładki oraz pasek adresu i wyszukiwania (prawy). Dzięki połączeniu kart i historii Junior nie obciąża użytkownika koniecznością „sprzątania po sobie” — zamykania starych kart. Alex Limi podczas prezentacji zaznacza, że projektanci rozważali stworzenie aplikacji sterowanej w 100% gestami.

Junior ma ponadto możliwość konfiguracji wielu profili użytkownika zabezpieczonych haslami, co jest ogromną zaletą na urządzeniach, których używamy na zmianę z innymi członkami rodziny. Możliwe będzie również przeglądanie w trybie „prywatnym”. Inne wyeksponowane możliwości aplikacji to Presence — rodzaj czatu wbudowanego w przeglądarkę, dzięki któremu można łatwo dzielić się odnośnikami ze znajomymi.

Na stronie Mozilli można obejrzeć pełną, prawie godzinną prezentację Juniora i dowiedzieć się, czym kierowali się projektanci rozwiązań. Jednym z głównych powodów jest oczywiście brak obecności Mozilli na systemie iOS — jednej z najpopularniejszych obecnie platform — poza drobną aplikacją Firefox Home, która pozwala synchronizować zakładki między Firefoksem i iPhone'em.

Nie wiadomo kiedy Junior trafi do App Store, ale jeszcze sporo pracy przed Mozillą, zanim dostarczy gotowy produkt w ręce użytkowników.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)