Mozilla świętuje 15 lat lepszej Sieci

Mozilla świętuje 15 lat lepszej Sieci

02.04.2013 18:53

Mozilla świętuje dziś 15 lat lepszej Sieci. Nie są to urodziny Fundacji, nie są to urodziny Firefoksa czy Gecko — chodzi o inne, nawet jeszcze ważniejsze dla historii i rozwoju Internetu wydarzenie.

W styczniu 1998 roku Netscape Communications Corporation ogłosiła, że kolejne wydania Netscape Communicatora będą darmowe i otwartoźródłowe, a jego rozwojem pokieruje społeczność deweloperów. Dla jednych było to zwycięstwo dobra nad złem, dla innych zaś wywieszenie białej flagi przed Microsoftem. Oficjalne stanowisko Netscape Communications mówiło, że ten krok miał zapewnić niespotykane wtedy tempo rozwoju i przyciągnąć najbardziej kreatywnych spośród deweloperów. 2 kwietnia powstał projekt Mozilla (nazwa pochodzi od Mosaic Killer), finansowany w dużej mierze przez Netscape, oraz strona mozilla.org. Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Netscape Communicator 5.0 miał bazować na kodzie wersji 4.x, ale nigdy nie został wydany, powstały jedynie dwie wersje pre-alfa. W trakcie prac okazało się, że ten kod jest już za stary i za trudny, żeby dało się z nim pracować na wielu platformach. Netscape Communicator był wydawany w krótkich cyklach i nierzadko programiści poświęcali elegancję na rzecz wyrobienia się na czas. W październiku 1998 podjęto decyzję o przepisaniu programu i wydaniu jako przeglądarka Mozilla, będąca częścią Mozilla Suite i bazująca na nowym silniku. 7 grudnia 1998 roku pojawił się pierwszy testowy Gecko, który był sporo mniejszy i szybszy niż jego poprzednik — Mariner — więc mocno eksponowany był fakt, że zmieści się na dyskietce.

350036818366064577

Wersja 1.0 Mozilla Suite była gotowa 5 czerwca 2002. W międzyczasie AOL kupił Netscape Communications i pod naciskiem Web Standards Project wydał w pośpiechu wersję 6.0 Netscape'a, bazującą na niestabilnej Mozilli 0.6. Najprawdopodobniej z powodu umowy z Microsoftem, niedługo potem wycofał się z rozwijania Netscape'a, więc i wspierania Mozilli. 15 czerwca 2003 powstała Fundacja Mozilla, której AOL przekazał własność intelektualną, sprzęt i fundusze.

Również 2 kwietnia, ale 2003 roku, Mozilla ogłosiła, że zamierza podzielić Mozilla Suite i rozwijać niezależnie przeglądarkę Phoenix i klienta poczty Minotaur.

15 lat działalności Mozilli podsumowuje okolicznościowa strona.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)