Mozilla wydała trzecią betę Firefoksa 3.6

Mozilla wydała trzecią betę Firefoksa 3.6

Redakcja
18.11.2009 15:27

Wygląda na to, że Mozilla uporała się z problemami, które związanę były z nowościami w nadchodzącej wersji przeglądarki Mozilla Firefox. Fundacja wczoraj opublikowała trzecią już wersję beta Firefoksa 3.6.

Lista zmian od poprzedniej wersji beta nie jest imponująca - zaledwie dwie, jednak są one kluczowe w funkcjonowaniu przeglądarki. Pierwszą z nich jest zablokowanie katalogu components dla dostawców zewnętrznych dodatków do przeglądarki. Mozilla postanowiła zablokować ten katalog z uwagi na wtyczki, które mogły powodować obniżenie poziomu zabezpieczeń całej przeglądarki a także niestabilną pracę programu.

Do takiej sytuacji doszło w październiku, gdy firma Microsoft nie zaktualizowała jednej ze swoich wtyczek, które poprzez m.in. Windows Update były instalowane w przeglądarce. Dodatkowo nie możliwe było usunięcie tak zainstalowanego komponentu. Przy okazji Mozilla kieruje autorów takich wtyczek, aby korzystali z podstawowej, ogólnodostępnej drogi instalowania swoich komponentów. Będzie to również wiązało się z powiadamianiem użytkownika o fakcie instalacji wtyczki oraz możliwości jej usunięcia przez użytkownika.

Drugą zmianą jest dodanie obsługi atrybutu async dla tagu script. Pozwala ona na wykonywanie się javascriptów asynchrocznie, nie wpływając na proces ładowania się strony internetowej. Finalna wersja Firefoksa 3.6 ma posiadać wsparcie dla ekranów wielodotykowych oraz akcelerometrów. Udostępniona została również strona about:support, która w jednym miejscu gromadzi dane techniczne, niezbędne do rozwiązywania problemów z przeglądarką. Firefox 3.6 obsługuje również metody CSS3 takie jak gradienty czy wielokrotne tła. Przeglądarka obsługuje również nowy format czcionek osadzonych WOFF, powiadamia o nieaktualnych wtyczkach. Ponadto w wersji Beta 1 zintegrowana została obsługa skórek dotychczas dostępnych poprzez rozszerzenie Personas.

Przeglądarkę Mozilla Firefox 3.6 Beta 3 w wersji dla Windows, Linux oraz MacOS można pobrać z poziomu naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki stron WWW. Przypominamy, że jest to oprogramowanie w wersji testowej, które może pracować niestabilnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)