Mozilla zaprezentowała WebAPI

Redakcja

23.08.2011 16:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla zaprezentowała WebAPI — koncepcję zestawu funkcji w oparciu o które będzie możliwe dostarczenie funkcji telefonu z poziomu strony wykorzystującej HTML5.

WebAPI jest ogólną nazwą dla zestawu interfejsów w oparciu o które będzie można zbudować aplikacje wykorzystujące poszczególne funkcje telefonu: Accelerometer API (gry), Contacts API (dialer, książka adresowa, mapy, sms), Camera API, Device Status API (ustawienia), Geolocation API (gry), Filesystem API (galeria, kamera), Mouse Lock API (gry), Telephony & Messaging API (dialer, sms), Settings API (ustawienia). Ponadto dwie funkcje nie posiadają jeszcze przyporządkowanych API: kalkulator oraz zegar. Wyszczególnić na liście można Accelerometer API oraz Geolocation API, które już trafiły do Firefoksa oraz niektórych konkurencyjnych przeglądarek.

WebAPI zostało przekazane do W3C celem standaryzacji. Fundacja jest świadoma problemów z bezpieczeństwem jakie potencjalnie mogą się pojawić przy udostępnieniu tego typu funkcji. Fundacji zależy na tym, aby losowa strona nie miała dostępu do wrażliwych danych tj. listy kontaktów czy wiadomości. Drugim problemem jest dostęp do poszczególnych portów — czy aplikacja ma mieć bezpośredni dostęp do portu USB czy wykorzystywać np. Camera API? Ze szczegółowym opisem WebAPI można zapoznać się na stronach Mozilli.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)