MT6592 - prawdziwie ośmiordzeniowy procesor od MediaTek

MT6592 - prawdziwie ośmiordzeniowy procesor od MediaTek

MT6592 - prawdziwie ośmiordzeniowy procesor od MediaTek
Redakcja
25.11.2013 13:27, aktualizacja: 25.11.2013 16:46

Wyścig zbrojeń na rynku urządzeń mobilnych ciągle trwa i nic nie wskazuje na to, aby szybko się zakończył. Wystarczy wspomnieć o zapowiadanych na przyszły rok smartfonach z wyświetlaczami o rozdzielczości nawet 4K, choć przy 5-6 calowych ekranach różnica względem Full HD zasadzie nie będzie możliwa do zauważenia gołym okiem. Nie przeszkadza to jednak w lepszej prezentacji na półce sklepowej i porównywaniu do konkurencji, „która tego nie ma”. Podobnie ma się sprawa z układami drzemiącymi w takich urządzeniach. Choć najnowszy Android 4.4 KitKat ma zapewnić dobrą wydajność nawet na słabszych urządzeniach z 512 MB pamięci RAM, wyścig trwa w najlepsze. Dobrym tego przykładem jest firma MediaTek, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zaprezentowała prawdziwy układ ośmiordzeniowy.

Obraz

W przeciwieństwie chociażby to układów Exynos Octa produkowanych przez Samsunga, w wypadku procesora MT6592, bo o nim mowa, mamy do czynienia z możliwością równoległej pracy wszystkich ośmiu rdzeni. Dotychczasowe rozwiązania dzieliły pracę na priorytety: cztery mocniejsze rdzenie do wykorzystania np. w zaawansowanych grach, a także cztery słabsze dla mniej wymagających zastosowań. Pozwalało to zachować wysoką wydajność, a zarazem energooszczędność, gdy ta pierwsza nie była potrzebna. Podobnie sprawa wygląda w układach Odin, za które zabrała się firma LG. Trzeba jednak przyznać, że w takich wypadkach mówienie o układach ośmiordzeniowych to jedynie marketingowy bełkot – owszem, jest ich osiem, ale nigdy nie pracuje więcej niż cztery. Sytuację ma zmienić właśnie wspomniany układ MediaTek, który umożliwia pracę wszystkich rdzeni jednocześnie. Producent ten stawia przede wszystkim ich ilość, co swego czasu wybudziło głośną wrzawę ze strony konkurencyjnego Qualcomma.

Całość została wykonana w procesie technologicznym 28nm, zbudowana jest z rdzeni ARM Cortex-A7 i co ciekawe, wylądowała już w chińskim smartfonie Umi X2S. Procesor może być taktowany częstotliwością od 1,7 do 2,0 GHz, wspiera rozdzielczości 4K, zaś układ graficzny to czterordzeniowy ARM Mail450 o taktowaniu 700 MHz. Nie zabrakło wsparcia dla kodeków H.264, H.265 oraz VP9. W procesorze znajdziemy także pełny komplet dotyczący łączności (WiFi 802.11b/g/n, tuner FM, Bluetooth, GPS). Wedle plotek, poza wspomianym Umi nowe urządzenia z tymi układami przygotowuje kilku chińskich producentów. Nie wiadomo kiedy dokładnie trafią do bardziej znanych chociażby w Europie marek, lecz jest to z pewnością jedynie kwestia czasu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)