MyBB 2.0 wygląda coraz okazalej. Czy zagrozi Invision Power Board?

MyBB 2.0 wygląda coraz okazalej. Czy zagrozi Invision Power Board?

MyBB 2.0 wygląda coraz okazalej. Czy zagrozi Invision Power Board?
Redakcja
01.06.2015 13:46

Twórcy silnika MyBB chwalą się kolejnymi zmianami, jakie zajdą w wersji 2.0 ich skryptu do tworzenia własnego forum dyskusyjnego. Znajdująca się aktualnie w fazie produkcji nowa gałąź zapowiada się nad wyraz interesująco, możemy po niej oczekiwać rewolucji na każdej możliwej płaszczyźnie. Czy nowy silnik będzie konkurencją do systemów od Invision i vBulletina?

Ogromne zmiany szykują się od strony tego, co widzi użytkownik, moderator, czy administrator. Zespół tworzący MyBB zdecydował się na wprowadzenie funkcji polubienia. Silnik jak do tej pory umożliwiał wykorzystywanie reputacji. Ta zostanie zastąpiona nowym rozwiązaniem, pozwalając na polubienie postów, ale i innych elementów na forum. Co więcej, zewnętrzni programiści będą mogli wykorzystywać mechanizm w swoich własnych dodatkach dla silnika. Wszystko to z wykorzystaniem zaledwie kilku dodatkowych linijek kodu. Aktualnie zapisane punkty reputacji zostaną ponadto automatycznie przekonwertowane na polubienia.

Obraz

W MyBB 2.0 zmieni się także widok listy użytkowników i działów na forum. Pierwszy będzie zawierał karty z danymi poszczególnych osób (np. ilość postów, tematów na forum), drugi zyska awatar osoby, która napisała ostatni post. To detal, jest jednak często poszukiwanym dodatkiem. Przeprojektowany został już panel użytkownika: nadal zawiera on panel boczny, jest jednak znacznie zmieniony i uproszczony. Funkcji jednak nie zabraknie, czego przykładem jest choćby wdrożenie systemu konwersacji prywatnych. Zamiast wysyłać prywatną wiadomość do tylko jednej osoby, możliwe będzie prowadzenie całej prywatnej dyskusji między wieloma użytkownikami. Zmieni się także moduł odpowiedzialny za dodatkowe pola w profilu – autorzy obiecują znaczne zwiększenie jego możliwości, aby administrator nie musiał już korzystać z zewnętrznych dodatków. Szczegółów nie znamy, zakładamy jednak, że stworzenie uniwersalnego mechanizmu nie będzie wcale takie proste.

Obraz

Interesujące zmiany zachodzą również pod maską. Zespół zdecydował się na wykorzystanie frameworka Laravel 5, za pliki szablonów będzie natomiast odpowiadał silnik Twig. Ujednolicony zostanie sposób zapisu kodu, wszystko za sprawą przyjęcia standardu PSR-2. Kolejne nowości to wykorzystanie Composera do automatycznego pobierania wszystkich wymaganych zależności, a także automatyczne ładowanie klas zgodnych ze standardem PSR-4. Za kod CSS odpowiadać będzie system SASS, a także przyjęta przez twórców MyBB składnia BEM – wszystko to ma zapewnić możliwie najlepszą czytelność i wygodę dla deweloperów. Dodajmy do tego, że silnik będzie wykorzystywał bibliotekę gulp.js do minimalizacji i łączenia plików CSS i JavaScript (a do tego już teraz pozwala na używanie CDN). Zarządzanie tymi ostatnimi będzie łatwiejsze dzięki odpowiedniej opcji w panelu administracyjnym – jak do tej pory konieczne było ręczne edytowanie plików i szablonów.

Obraz

Warto dodać, że w ostatnim czasie zespół tworzący MyBB zdecydował się na zmianę licencji swojego skryptu na bardzo liberalną BSD. Już jakiś czas temu poinformowano, że całe oprogramowanie będzie bardzo modularne – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać np. paczkę odpowiedzialną za parsowanie BBCode do HTML w zupełnie oddzielnym projekcie. Do wszystkich modułów autorzy załączą testy jednostkowe i pełną dokumentację techniczną. Data premiery nowej wersji jeszcze nie jest znana, choć autorzy mają swój wewnętrzny terminarz. Jak na razie czekają na propozycje i pomysły. W ostatnim czasie poinformowali również o tym, że 1 września zakończy się wsparcie techniczne dla MyBB 1.6. Najwyższy czas na aktualizację do wersji 1.8.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)