Na Windowsie RT (w trybie Classic) tylko Internet Explorer

Na Windowsie RT (w trybie Classic) tylko Internet Explorer

10.05.2012 13:14, aktualizacja: 10.05.2012 14:58

Mozilla intensywnie pracuje nad Firefoksem w stylu Metro dla tabletów z Windowsem 8, ale możliwe, że Microsoft wróci do niechlubnej praktyki ograniczania wyboru przeglądarki. Na blogu Mozilli pojawił się wpis, który sieje ziarno niepokoju. Na systemie Windows RT (Windows 8 dla maszyn z procesorem ARM) nie będzie możliwe uruchomienie innej, niż Internet Explorer przeglądarki, w uprzywilejowanym środowisku „Windows Classic”. W praktyce oznacza to, że na tablecie z Windowsem tylko przeglądarka Microsoftu będzie mogła w pełni skorzystać ze sprzętu, będzie więc wydawała się najszybsza i najstabilniejsza.

Harvey Anderson, autor wpisu, mocno krytykuje posunięcie Microsoftu. Jego zdaniem jest to najkrótsza droga do ograniczenia wyboru użytkownika, spowolnienia innowacyjności i zredukowania konkurencji do minimum. Architektura ARM znajduje swoje miejsce nie tylko w tabletach, ale również w telefonach i netbookach, co doprowadzi do tego, że użytkownicy całej gamy urządzeń po prostu nie będą mieli wyboru — jeśli będą chcieli skorzystać z innej, niż Internet Explorer przeglądarki, będą musieli używać jej w trybie Metro i godzić się na pewne związane z tym niedogodności. Ponadto, zdaniem Andersona, Microsoft zaprzecza opublikowanym przez siebie wytycznym dla programistów (PDF) i, co bardzo ważne, łamie decyzję Komisji Europejskiej nakazującą Microsoftowi wyeksponowanie możliwości wyboru przeglądarki na systemie Windows. Decyzja KE ważna będzie do grudnia 2014 roku.

Microsoft od początku starał się popchnąć rozwijanie aplikacji dla Windowsa RT w kierunku trybu Metro, co usprawiedliwiał specyficznym zapotrzebowaniem na energię procesorów ARM oraz względami bezpieczeństwa (w trybie Classic działać będzie jedynie Internet Explorer oraz Office 15). Oskarżenia Mozilli przywodzą na myśl problemy, które miał Microsoft od 2006 roku z dołączonym do Windowsa 7 Internet Explorerem, jak również te sprzed prawie 20 lat, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto go oskarżać o próby zmonopolizowania rynku. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku wygasł wyrok amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, który zobowiązywał Microsoft do udostępnienia wszystkich API systemu Windows programistom z firm zewnętrznych i oddzielił Internet Explorera od systemu Windows.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)