Nachodzi nowa Nokia 3310 z systemem bazującym na Androidzie?

Nachodzi nowa Nokia 3310 z systemem bazującym na Androidzie?

Nachodzi nowa Nokia 3310 z systemem bazującym na Androidzie?
29.12.2017 15:23

HMD Global planuje kolejne próby przywrócenia na rynek kultowych modeli Nokii. W ostatnim czasie informowaliśmy o nowej Nokii E71, lecz właśnie pojawiły się kolejne doniesienia. Po tegorocznym niepowodzeniu, firma chce jeszcze raz spróbować przywrócenia do żywych Nokii 3310 w roku 2018. Tym razem zamiast zamkniętego autorskiego uproszczonego systemu operacyjnego, na telefonie ma zostać zainstalowany bazujący na Androidzie YunOS.

Jak informuje serwis nokiapoweruser.com, w systemie ewidencji TENNA pojawiło się nowe urządzenie HMD Global. Jest to najprawdopodobniej nowa odsłona zeszłorocznej Nokii 3310. W tej samej obudowie znajdzie się jednak modem LTE oraz system operacyjny YunOS. Jest to rozwijany przez chińską grupę Alibaba (właściciel AliExpress) system operacyjny bazujący na Android Open Source Project. W praktyce stanowi on fork Androida, w którym nacisk położono na przechowywanie danych na zewnętrznych serwerach – w zasadzie wszystkie preinstalowane narzędzia bazują na chmurze.

Обзор прошивки Yun OS | Xiaomi Mi4

YunOS stanowi odpowiedź grupy Alibaba na pozycję Google w ekosystemie Androida. Jak już wspomnieliśmy, system jest opracowywany na bazie Andorid Open Source Project, nie uświadczymy tam zatem Usług Google, a co za tym idzie sklepu z aplikacjami Google Play. Jak nietrudno się domyślić, Google nie spogląda na rozwój YunOS szczególnie przychylnym okiem. System, który w maju przekroczył liczbę 157 mln użytkowników, nie jest oficjalnie kompatybilny z Androidem. Ma jednak używać kompatybilnego (a według Google androidowego) środowiska uruchomieniowego, a także niektórych frameworków z Androida. W rezultacie w sklepie YunOS-a znaleźć można niektóre aplikacje z Androida, jednak ich status licencyjny jest, delikatnie mówiąc, złożony. W Państwie Środka takie niuanse nie mają jednak większego znaczenia.Informacje o Nokii 3310 z YunOS-em budzą wątpliwości przede wszystkim za sprawą ograniczeń sprzętowych samego smartfonu. Nokia 3310 świetnie radziła sobie z prymitywnym firmware od HMD Global, trudno jednak sobie ją wyobrazić w wersji z bardziej zaawansowanym systemem operacyjnym, który stanowi odgałęzienie Androida. Na wyjaśnienie tych kwestii trzeba będzie poczekać, jednak nie nastrajają one pozytywnie – HMD Global zaprezentowało w mijającym roku naprawdę udane smartfony, a próby przywracania do życia kolejnych kultowych modeli zapowiadają raczej rozmienianie się na drobne.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)