Nadchodzi LibreOffice 6.2 z nowym interfejsem i setkami poprawek

Nadchodzi LibreOffice 6.2 z formatowaniem warunkowym w arkuszu
Nadchodzi LibreOffice 6.2 z formatowaniem warunkowym w arkuszu

29.01.2019 21:00

LibreOffice, darmowy i otwarty pakiet biurowy, zbliża się do wersji 6.2. Podsumowując styczeń deweloperzy przypomnieli, jakie nowości czekają na nas w tym wydaniu. Stabilny LibreOffice 6.2 zostanie udostępniony 7 lutego.

Większość stycznia 2019 roku upłynęła społeczności LibreOffice na pracach nad wersją 6.2. Prawdopodobnie najbardziej oczekiwaną nowością jest NotebookBar – opcjonalny interfejs dla wolnego pakietu biurowego. Interfejs składa się z kart z podzielonymi tematycznie opcjami i przywodzi na myśl uproszczoną wizualnie wstążkę z Office'a. LibreOffice z NotebookBar możecie zobaczyć na filmie z oficjalnego kanału projektu.

Preview: new (optional!) interface coming in LibreOffice 6.2

Interfejs będzie dostępny dla programów Write, Draw, Calc i Impress. Poprawione zostały także ikony Elementary i Karasa Jaga, a także tłumaczenia. Cyklicznie organizowane są „polowania” na błędy, podczas których programiści dodają drobne poprawki, liczone nawet w setkach.

Równolegle trwają prace w ramach bardzo interesującego Document Liberation Project. Programiści pracujący nad różnymi otwartymi programami połączyli siły, by poprawić kompatybilność z zamkniętymi formatami plików. Deweloperzy LibreOffice obecnie skupiają się na arkuszach kalkulacyjnych, zwłaszcza zapisanych w starych wersjach programów biurowych. Oczywiście każdy może pomóc.

Gałąź 6.1 będzie wspierana do 29 maja 2019 roku i niebawem powinniśmy otrzymać także wersję 6.1.5 pakietu. Gałąź 6.2 będzie wspierana do listopada 2019.

W naszej bazie programów znajdziecie LibreOffice dla Windowsa i macOS-a, na Linuxie możecie zainstalować go z repozytorium swojej dystrybucji, na wielu pakiet jest instalowany domyślnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (222)