Najgorsze hasła 2020 roku według NordPass. Jest tragicznie, ale lepiej niż kiedyś

fot. Pexels
fot. Pexels
Arkadiusz Stando

19.11.2020 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NordPass udostępnił kolekcję najpopularniejszych, czyli najgorszych haseł w 2020 roku. Niewiele się zmieniło w stosunku do ostatnich lat. "123456" nadal znajdziemy na szczycie, a "password" ma się równie dobrze.

W najnowszym rankingu NordPass znajduje się 200 najpopularniejszych haseł do przeróżnych kont internetowych, pochodzących z bazy danych firmy. Wybrano je z łącznie 275,7 miliona haseł. Numerem jeden w tym roku jest "123456", wyróżnione jeszcze w zestawieniu "500 najgorszych haseł wszechczasów". Fotel lidera utraciło "1234" i spadło aż na 16 miejsce. Jednakże to bez różnicy, bo złamanie obu tych haseł zajmie tylko kilka sekund.

Największą ciekawostką całego zestawienia jest zdecydowanie numer trzy– "picture1". Jako jedyne hasło z top 10 zawiera kombinację liter oraz cyfr i skorzystało z niego 371612 użytkowników. W przeciwieństwie do pozostałych, złamanie go nie zajęło by kilku sekund, ale około 3 godziny. Oczywiście mówimy o metodzie brute force. Dalej, na 14 miejscu znajdziemy podobny przypadek. Hasło "Million2" zostało wykorzystane przez 143664 użytkowników.

Najgorsze hasła w 2020 roku – lista

fot. NordPass
fot. NordPass

Trudno winić internautów za wykorzystywanie słabych haseł, składających się ze znanych słów, cyfr czy własnych imion. Na szczęście coraz więcej serwisów internetowych wymaga od użytkowników tworzenia kombinacji zawierających wielkie litery, cyfry a niekiedy nawet brak powtórzeń.

Zazwyczaj użytkownicy internetu bronią się przed skomplikowanymi hasłami, bo nie są w stanie ich zapamiętać. Rozwiązaniem tego problemu są menedżery haseł, wbudowane także w przeglądarki. Lepszą alternatywą są po prostu programy. Tutaj znajdziecie naszą redakcyjną listę "Najlepsze programy do zarządzania hasłami, czyli popularne menedżery". Polecamy także sprawdzić nasz poradnik tworzenia bezpiecznych haseł.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)