Najniebezpieczniejsze domeny świata według McAfee

Najniebezpieczniejsze domeny świata według McAfee

Redakcja
04.12.2009 12:31

McAfee opublikowało coroczny raport, w którym analizuje strony internetowe pod względem obecności w ich treści elementów mogących wywołać szkody na komputerze internauty. Najniebezpieczniejszą domeną roku wybrano .cm (witryny pochodzące z Kamerunu), gdzie ponad jedna trzecia została uznana za niegodne zaufania.

Do sporządzenia raportu specjaliści z McAfee wykorzystali dane zebrane przez serwisy SiteAdvisor oraz TrustedSource (obejmowały one ponad 27 milionów stron internetowych z całego świata). Wyniki pokazały, że w roku 2009, 5,8% wszystkich stron zawierało potencjalnie niebezpieczne elementy. Warto zauważyć, że wynik ten jest większy od tego jaki uzyskano w analogicznym okresie roku poprzedniego o 1,7 punktów procentowych. Badacze McAfee przyznali jednak, że zmiany te mogą być związane z przyjęciem nieco innej metodologii.

Najniebezpieczniejszą domeną mijających 12 miesięcy wybrano .cm (Kamerun), gdzie 36,7% stron uznano za niegodne zaufania. Drugie miejsce przypadło popularnemu .com (32,2%). Na ostatnim stopniu podium uplasowały się witryny chińskie z wynikiem 23,4%. Z kolei najbezpieczniejszymi domenami zostały strony z końcówką .gov (rządowe), .edu (edukacyjne), .jp (Japonia), .ie (Irlandia) oraz .hr (Chorwacja).

Specjaliści są zdania, że niechlubne pierwsze miejsce Kamerun zawdzięcza, przede wszystkim, niskim cenom za wykupienie domeny oraz małą ilością formalności jakich trzeba dopełnić, by stworzyć swoją stronę internetową. Innym powodem tak dużej popularności stron zakończonych na .cm może być ich podobieństwo do .com.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)