Najważniejsze wynalazki 2018 roku według Billa Gatesa. Przełom dokonuje się małymi krokami

Najważniejsze wynalazki 2018 roku według Billa Gatesa. Przełom dokonuje się małymi krokami

Bill Gates / John Lamparski / Stringer
Bill Gates / John Lamparski / Stringer
28.02.2019 12:32, aktualizacja: 01.03.2019 10:25

Bill Gates jest nie tylko niezwykle bogaty. Jego szeroko zakrojona działalność charytatywna i zainteresowanie nowinkami technicznymi czynią z niego człowieka o nietypowym spojrzeniu na rozwój techniki. Dla niego najważniejsze są takie rozwiązania, które mogą znacząco zmienić jakość życia ludzi, wyrównać poziom i poprawić zdrowie niskim kosztem. Właśnie poznaliśmy listę najlepszych jego zdaniem wynalazków z roku 2018.

Na początku każdego roku magazyn MIT Technology Review wybiera listę wynalazków, które z ostatnich 12 miesięcy, które mogą na skalę globalną poprawić nasze zdrowie i jakość życia. W tym roku do inicjatywy przyłączył się Bill Gates – filantrop, który stawia w równym stopniu na pomysłowość,optymalizację i obniżenie kosztów. Bill Gates twardo stąpa po ziemi i stara się rozwiązać najbardziej podstawowe i przyziemne problemy mało rozwiniętych technicznie społeczności. Przykład? Fundacja Billa i Melindy Gates ufundowała badania nad tanią toaletą, zdolną zamienić wydaloną materię na energię i wodę zdatną do picia, funansuje niezawodną antykoncepcję dla kobiet i walkę z malarią.

10 najlepszych wynalazków 2018 roku

Wybrane przez Gatesa wynalazki, umieszczone na liście magazynu MIT, nie należą do najlepiej znanych i nagłaśnianych. Przeciwnie, niektóre z nich przeszły bez echa, po części przez niewielki potencjał wykorzystania komercyjnego w najbliższym czasie, mimo że mogą mieć bardzo dobry wpływ na jakość życia, środowisko naturalne i nasze zdrowie, a w dłuższej perspektywie pomogą rozwiązać bardzo ważne problemy społeczne i ekonomiczne.

Na pierwszym miejscu Gates wymienił rosnącą zręczność robotów. Współzałożyciel Microsoftu nie obawia się, że roboty zabiorą nam pracę i dochody, choć galopujący kapitalizm zdaje się do tego dążyć. Współczesne maszyny już są w stanie rozpoznawać nieznane im wcześniej obiekty i samodzielnie decydować, jak je chwytać. Przykładem może być robot Picker, którego oprogramowanie samo się nauczyło, jak należy podnosić przedmioty z różnych materiałów i o różnych kształtach. Głównym wyzwaniem jest nauczenie SI robota, jaki kształt ma jego fizyczna konstrukcja i jak może to wykorzystać. Podobnie Gates wyraża się na temat SI zdolnej poprowadzić rozmowę w języku naturalnym. Te rozwiązania dadzą robotom i programom większą autonomię.

Robot Picker podczas sortowania przedmiotów
Robot Picker podczas sortowania przedmiotów

Energia atomowa w świadomości wielu osób wciąż kojarzy się z ogromnym niebezpieczeństwem, wybuchem w Czarnobylu z 1986 roku lub nowszym, który zdewastował Fukushimę w 2011. Gates do nich nie należy. Jego zdaniem nowa generacja energii jądrowej stanowi przyszłość i należy obserwować zarówno reaktory wykorzystujące rozszczepienie jądra atomowego, jak i syntezę jądrową. Nowoczesne reaktory pomogą w. końcu zredukować emisję gazów, które gwałtownie zmieniają klimat naszej planety i pośrednio powodują katastrofy naturalne. Do tej samej kategorii zaliczyć można wymienione przez Gatesa techniki wychwytywania CO2 z atmosfery. Filantrop ma nadzieję, że w końcu zostanie opracowana uzasadniona ekonomicznie metoda przeprowadzania tego procesu.

Większość wymienionych przez Gatesa najważniejszych wynalazków 2018 roku pochodzi z dziedziny medycyny. Gates wymienił badanie krwi, które pozwala ostrzec matkę przd ryzykiem przedwczesnych narodzin dziecka i może uratować życie wielu wcześniakom. Sonda w postaci kapsułki do połknięcia zrewolucjonizuje diagnostykę chorób układu pokarmowego. Urządzenie jest nawet w stanie wykonać biopsję na miejscu i może sprawić, że inwazyjna kolonoskopia odejdzie do lamusa. Postęp w genetyce zaś pozwala na prace nad szczepionką przeciwko nowotworom. Elektrokardiograf noszony na nadgarstku również został doceniony przez współzałożyciela Microsoftu i mamy już potwierdzenie, że takie urządzenie rzeczywiście może uratować życie. Wciąż aktualny jest też temat higieny osobistej i toalet w miejscach, gdzie woda jest trudno dostępna.

Ostatnio sporo mówi się też o traktowaniu zwierząt w masowej produkcji żywności i bardziej ogólnie o konsekwencjach, jakie dla środowiska ma wielkoskalowe rolnictwo. Zapobiec wielu przykrym konsekwencjom może być burger „bez krowy” – warzywny lub z mięsem wyhodowanym w laboratorium. Pozwoliłoby to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i cierpienie wielu zwierząt, a także może mieć pozytywny wpływ na zdrowie ludzi. Wielu lekarzy jest zdania, że współcześnie jemy za dużo mięsa (a w zasadzie za dużo wszystkiego).

Etap „hodowli” laboratoryjnego mięsa / Maastricht University
Etap „hodowli” laboratoryjnego mięsa / Maastricht University

Gates bardzo stara się, by nie wywyższać żadnego wynalazku nad innymi. Liczby z nimi związane nie powinny mieć znaczenia.

Bądź optymistą, jak Bill Gates

Mimo że wielu twórców i naukowców maluje przed nami czarną wizję rozwiniętego technicznie świata, Współzałożyciel Microsoftu nie porzuca swojego sławnego optymizmu. Dobrym znakiem jest dla niego dłuższe życie ludzi, mniejsza śmiertelność dzieci i stopniowa poprawa jakości życia kobiet w społeczeństwie. Globalne nierówności się zmniejszają, biedne kraje bogacą się szybciej niż bogate. Nauka rozwiązała mnóstwo naszych problemów i coraz więcej wiemy o współczesnych chorobach, takich jak nowotwory, depresja czy otyłość.

Bill Gates jest optymistą, ale nie martwi się tym, że większość ludzi nie patrzy na świat przez różowe okulary. W styczniowym wywiadzie powiedział, że lepiej urodzić się za 20 lat niż dziś. Polecam też skróconą wersję filmową wywiadu, dostępną na kanale MIT Review.

Q&A with Bill Gates | 2019 Breakthrough Technology | MIT Technology Review

Miliarder też człowiek

Współzałożyciel Microsoftu, choć formalnie przeszedł na emeryturę, nie przestał poszukiwać nowych rozwiązań i młodych talentów. Jednocześnie, w przeciwieństwie do wielu innych osobistości świata IT nie ma problemu, by czekać w kolejce w fastfoodzie na równi z innymi klientami. Gates ma też własne pomysły na zmiany systemu podatkowego i najchętniej nałożyłby najwyższe podatki na siebie. Gdyby więcej bogaczy dzieliło jego przekonania, świat byłby nieco przyjemniejszym miejscem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)