Najważniejsze wynalazki 2018 roku według Billa Gatesa. Przełom dokonuje się małymi krokami

Najważniejsze wynalazki 2018 roku według Billa Gatesa. Przełom dokonuje się małymi krokami28.02.2019 12:32
Bill Gates / John Lamparski / Stringer
Bill Gates / John Lamparski / Stringer

Bill Gates jest nie tylko niezwykle bogaty. Jego szeroko zakrojona działalność charytatywna i zainteresowanie nowinkami technicznymi czynią z niego człowieka o nietypowym spojrzeniu na rozwój techniki. Dla niego najważniejsze są takie rozwiązania, które mogą znacząco zmienić jakość życia ludzi, wyrównać poziom i poprawić zdrowie niskim kosztem. Właśnie poznaliśmy listę najlepszych jego zdaniem wynalazków z roku 2018.

Na początku każdego roku magazyn MIT Technology Review wybiera listę wynalazków, które z ostatnich 12 miesięcy, które mogą na skalę globalną poprawić nasze zdrowie i jakość życia. W tym roku do inicjatywy przyłączył się Bill Gates – filantrop, który stawia w równym stopniu na pomysłowość,optymalizację i obniżenie kosztów. Bill Gates twardo stąpa po ziemi i stara się rozwiązać najbardziej podstawowe i przyziemne problemy mało rozwiniętych technicznie społeczności. Przykład? Fundacja Billa i Melindy Gates ufundowała badania nad tanią toaletą, zdolną zamienić wydaloną materię na energię i wodę zdatną do picia, funansuje niezawodną antykoncepcję dla kobiet i walkę z malarią.

10 najlepszych wynalazków 2018 roku

Wybrane przez Gatesa wynalazki, umieszczone na liście magazynu MIT, nie należą do najlepiej znanych i nagłaśnianych. Przeciwnie, niektóre z nich przeszły bez echa, po części przez niewielki potencjał wykorzystania komercyjnego w najbliższym czasie, mimo że mogą mieć bardzo dobry wpływ na jakość życia, środowisko naturalne i nasze zdrowie, a w dłuższej perspektywie pomogą rozwiązać bardzo ważne problemy społeczne i ekonomiczne.

Na pierwszym miejscu Gates wymienił rosnącą zręczność robotów. Współzałożyciel Microsoftu nie obawia się, że roboty zabiorą nam pracę i dochody, choć galopujący kapitalizm zdaje się do tego dążyć. Współczesne maszyny już są w stanie rozpoznawać nieznane im wcześniej obiekty i samodzielnie decydować, jak je chwytać. Przykładem może być robot Picker, którego oprogramowanie samo się nauczyło, jak należy podnosić przedmioty z różnych materiałów i o różnych kształtach. Głównym wyzwaniem jest nauczenie SI robota, jaki kształt ma jego fizyczna konstrukcja i jak może to wykorzystać. Podobnie Gates wyraża się na temat SI zdolnej poprowadzić rozmowę w języku naturalnym. Te rozwiązania dadzą robotom i programom większą autonomię.

Robot Picker podczas sortowania przedmiotów
Robot Picker podczas sortowania przedmiotów

Energia atomowa w świadomości wielu osób wciąż kojarzy się z ogromnym niebezpieczeństwem, wybuchem w Czarnobylu z 1986 roku lub nowszym, który zdewastował Fukushimę w 2011. Gates do nich nie należy. Jego zdaniem nowa generacja energii jądrowej stanowi przyszłość i należy obserwować zarówno reaktory wykorzystujące rozszczepienie jądra atomowego, jak i syntezę jądrową. Nowoczesne reaktory pomogą w. końcu zredukować emisję gazów, które gwałtownie zmieniają klimat naszej planety i pośrednio powodują katastrofy naturalne. Do tej samej kategorii zaliczyć można wymienione przez Gatesa techniki wychwytywania CO2 z atmosfery. Filantrop ma nadzieję, że w końcu zostanie opracowana uzasadniona ekonomicznie metoda przeprowadzania tego procesu.

Większość wymienionych przez Gatesa najważniejszych wynalazków 2018 roku pochodzi z dziedziny medycyny. Gates wymienił badanie krwi, które pozwala ostrzec matkę przd ryzykiem przedwczesnych narodzin dziecka i może uratować życie wielu wcześniakom. Sonda w postaci kapsułki do połknięcia zrewolucjonizuje diagnostykę chorób układu pokarmowego. Urządzenie jest nawet w stanie wykonać biopsję na miejscu i może sprawić, że inwazyjna kolonoskopia odejdzie do lamusa. Postęp w genetyce zaś pozwala na prace nad szczepionką przeciwko nowotworom. Elektrokardiograf noszony na nadgarstku również został doceniony przez współzałożyciela Microsoftu i mamy już potwierdzenie, że takie urządzenie rzeczywiście może uratować życie. Wciąż aktualny jest też temat higieny osobistej i toalet w miejscach, gdzie woda jest trudno dostępna.

Ostatnio sporo mówi się też o traktowaniu zwierząt w masowej produkcji żywności i bardziej ogólnie o konsekwencjach, jakie dla środowiska ma wielkoskalowe rolnictwo. Zapobiec wielu przykrym konsekwencjom może być burger „bez krowy” – warzywny lub z mięsem wyhodowanym w laboratorium. Pozwoliłoby to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i cierpienie wielu zwierząt, a także może mieć pozytywny wpływ na zdrowie ludzi. Wielu lekarzy jest zdania, że współcześnie jemy za dużo mięsa (a w zasadzie za dużo wszystkiego).

Etap „hodowli” laboratoryjnego mięsa / Maastricht University
Etap „hodowli” laboratoryjnego mięsa / Maastricht University

Gates bardzo stara się, by nie wywyższać żadnego wynalazku nad innymi. Liczby z nimi związane nie powinny mieć znaczenia.

Bądź optymistą, jak Bill Gates

Mimo że wielu twórców i naukowców maluje przed nami czarną wizję rozwiniętego technicznie świata, Współzałożyciel Microsoftu nie porzuca swojego sławnego optymizmu. Dobrym znakiem jest dla niego dłuższe życie ludzi, mniejsza śmiertelność dzieci i stopniowa poprawa jakości życia kobiet w społeczeństwie. Globalne nierówności się zmniejszają, biedne kraje bogacą się szybciej niż bogate. Nauka rozwiązała mnóstwo naszych problemów i coraz więcej wiemy o współczesnych chorobach, takich jak nowotwory, depresja czy otyłość.

Bill Gates jest optymistą, ale nie martwi się tym, że większość ludzi nie patrzy na świat przez różowe okulary. W styczniowym wywiadzie powiedział, że lepiej urodzić się za 20 lat niż dziś. Polecam też skróconą wersję filmową wywiadu, dostępną na kanale MIT Review.

Q&A with Bill Gates | 2019 Breakthrough Technology | MIT Technology Review

Miliarder też człowiek

Współzałożyciel Microsoftu, choć formalnie przeszedł na emeryturę, nie przestał poszukiwać nowych rozwiązań i młodych talentów. Jednocześnie, w przeciwieństwie do wielu innych osobistości świata IT nie ma problemu, by czekać w kolejce w fastfoodzie na równi z innymi klientami. Gates ma też własne pomysły na zmiany systemu podatkowego i najchętniej nałożyłby najwyższe podatki na siebie. Gdyby więcej bogaczy dzieliło jego przekonania, świat byłby nieco przyjemniejszym miejscem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)