Nareszcie w Polsce. Bard radzi nam, jak znaleźć własne szczęście

Logo Bard AI przerobione na polskie barwy.
Logo Bard AI przerobione na polskie barwy.
Źródło zdjęć: © Google
Mateusz Tomiczek

13.07.2023 13:23, aktual.: 13.07.2023 17:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bard AI, który od maja dostępny był już w 180 krajach świata, dostał wreszcie polską wizę i może z nami porozmawiać w rodzimym języku. Dzisiejsza aktualizacja sprawiła, że sztuczna inteligencja od Google, będąca największą konkurencją ChatGPT, przemówiła w nadwiślańskiej mowie.

Wyścig sztucznej inteligencji trwa. Aplikacja o najszybciej zdobytej liczbie użytkowników w dziejach, czyli ChatGPT, została wyhamowana przez ogromną liczbę konkurencyjnych narzędzi AI, jakie pojawiły się w internecie, nadal pozostaje jednak liderem rynku ze wciąż podszczypującym jej pięty modelem językowym od Google. Użytkownicy z Europy musieli trochę dłużej niż reszta świata poczekać na Barda, ze względu na konieczność wprowadzenia zmian, które odpowiadać będą unijnym regulacjom.

Cześć, Bard. Co nam o sobie opowiesz?

Google określa swój produkt jako prywatnego asystenta, z którym można swobodnie porozmawiać. Możemy też poprosić chatbota, aby podawał proste odpowiedzi lub rozwijał je w bardziej skomplikowane. Bard może generować kod i odczytywać swoje odpowiedzi na głos dzięki syntezatorowi mowy. Może też sam zaprezentować swoje możliwości i o to go poprosiliśmy. Chatbot odpowiada nam:

 • Postaram się jak najlepiej postępować zgodnie z Twoimi instrukcjami i starannie wypełniać Twoje prośby.
 • Wykorzystam swoją wiedzę, aby odpowiedzieć na Twoje pytania w wyczerpujący i pouczający sposób, nawet jeśli są otwarte, trudne lub dziwne.
 • Wygeneruję różne kreatywne formaty tekstowe, takie jak wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne, e-maile, listy itp. Postaram się jak najlepiej spełnić wszystkie Twoje wymagania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według odpowiedzi samego Barda (która, jak mówi nam komunikat u dołu strony, nie może być utożsamiana z opiniami firmy Google), trudno go porównać z ChatGPT, gdyż te dwa modele językow są szkolne na różnych danych i mają różne mocne i słabe strony. Bard stwierdził jednak, że podczas gdy ChatGPT jest wyszkolony na bazie kodu oraz danych, to on sam poza tym szkolił się też na podstawie odpowiedzi udzielanych przez ludzi. Dzięki temu Bard miałby być lepiej przygotowany do odpowiedzi na pytania, które są otwarte, trudne lub dziwne. Z kolei ChatGPT miałby, według niego, być lepiej przygotowany do generowania kreatywnych formatów tekstowych, jak "wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne, e-maile, listy itp."

Co nam powiesz o życiu Bard?

Nie mogliśmy odpuścić sobie zadania Bardowi pytania odnośnie sensu życia. Choć tą bardziej filozoficzną stroną rozumowania ma się w przyszłości zająć moduł językowy zapowiadany przez Elona Muska, to już teraz Bard może nam udzielić kilku interesujących odpowiedzi. I tak sztuczna inteligencja mówi nam:

Sens życia to kwestia, nad którą filozofowie i teologowie zastanawiają się od wieków. Nie ma jednej odpowiedzi, która byłaby akceptowana przez wszystkich. Niektórzy ludzie wierzą, że sens życia polega na znalezieniu szczęścia, podczas gdy inni uważają, że chodzi o zrobienie różnicy na świecie. Jeszcze inni wierzą, że sens życia jest po prostu cieszeniem się każdą chwilą.

A więc według tej prostej definicji, AI stwierdza, że sens życia to kwestia osobista, byleby tylko robić w życiu to co czyni nas szczęśliwymi. Właśnie, droga sztuczna inteligencjo, jak więc znaleźć w życiu szczęście?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ szczęście jest subiektywne i różni się od osoby do osoby. Jednak są pewne ogólne rzeczy, które można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe życie. Oto kilka wskazówek:

 • Znajdź swoje pasje i rób je. Kiedy robisz to, co kochasz, czujesz się spełniony i zadowolony. Twoje pasje mogą być związane z pracą, hobby lub relacjami.
 • Buduj silne relacje. Ludzie są istotami społecznymi i potrzebujemy relacji z innymi, aby czuć się kochani i wspierani. Buduj silne więzi z rodziną i przyjaciółmi, którzy cię wspierają i sprawiają, że się czujesz dobrze.
 • Dbać o swoje zdrowie. Zdrowe jedzenie, regularne ćwiczenia i wystarczająca ilość snu są niezbędne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Kiedy troszczysz się o swoje ciało, masz więcej energii i pewności siebie.
 • Bądź wdzięczny. Skupianie się na tym, za co jesteś wdzięczny, może pomóc ci dostrzec pozytywne aspekty swojego życia i poczuć się szczęśliwszym. Znajdź czas każdego dnia, aby pomyśleć o rzeczach, za które jesteś wdzięczny, dużych i małych.
 • Pomagaj innym. Pomaganie innym to świetny sposób, aby poczuć się szczęśliwym i spełnionym. Może to być coś tak prostego, jak uśmiechnięcie się do kogoś, oddanie datków na rzecz ulubionej organizacji charytatywnej lub poświęcenie czasu na wolontariat.
 • Bądź obecny. Często żyjemy w przeszłości, martwiąc się o przyszłość, a nie doceniamy chwili obecnej. Spróbuj ćwiczyć uważność, aby skupić się na teraźniejszości i cieszyć się małymi rzeczami w życiu.

Szczęście to podróż, a nie cel. Będziesz miał wzloty i upadki, ale jeśli skupisz się na pozytywnych rzeczach w swoim życiu, zwiększysz swoje szanse na znalezienie szczęścia.

Czy Bard brzmi przy tym trochę jak internetowy coach prawiący truizmy? Zapewne tak. Czy to źle? Zapewne nie, ponieważ Bard w końcu trenuje na ogromnym zbiorze danych internetowych, w którym takie rady przewijają się niezwykle często.

Bard, a co mogę zrobić, by zostać milionerem?

A jakby tak do tego szczęścia podejść w inny sposób? Oczywiście powszechnie wiadomo, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak z pewnością trochę się przydają, jeśli chcemy być szczęśliwi. Ostatecznie wygodniej jest płakać w rolls-roysie, niż na siodełku pożyczonego roweru. A co na ten temat powie nam Bard? Jeśli chciałbym zostać milionerem, co sztuczna inteligencja poradziłaby mi zrobić?

Istnieje wiele sposobów na zostanie milionerem, ale żaden z nich nie jest łatwy. Oto kilka wskazówek:

 • Zarabiaj więcej pieniędzy. To najprostszy sposób na szybsze gromadzenie bogactwa. Możesz to zrobić, otrzymując podwyżkę, zmieniając pracę na lepiej płatną lub rozpoczynając własny biznes.
 • Oszczędzaj pieniądze. Gdy już zaczniesz zarabiać więcej pieniędzy, ważne jest, aby je oszczędzać. Im więcej oszczędzisz, tym więcej będziesz mieć, gdy nadejdzie czas na emeryturę lub inne cele finansowe.
 • Inwestuj pieniądze. Inwestowanie pieniędzy to świetny sposób na pomnożenie ich. Istnieje wiele różnych sposobów inwestowania, więc ważne jest, aby znaleźć strategię, która jest odpowiednia dla Ciebie i Twoich celów.
 • Unikaj długów. Długi mogą być bardzo kosztowne i mogą utrudnić oszczędzanie pieniędzy i inwestowanie. Jeśli masz długi, ważne jest, aby je spłacić jak najszybciej.
 • Bądź cierpliwy. Stanie się milionerem wymaga czasu i wysiłku. Nie oczekuj, że stanie się to z dnia na dzień. Po prostu trzymaj się swoich celów i z czasem osiągniesz je.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc Ci szybciej zostać milionerem:

 • Znajdź pracę, która Cię pasjonuje. Jeśli kochasz swoją pracę, prawdopodobnie będziesz w niej lepszy i będziesz mógł zarabiać więcej pieniędzy.
 • Buduj relacje z ludźmi, którzy są już milionerami. Mogą oni udzielić Ci porad i wsparcia w Twojej podróży do milionera.
 • Bądź otwarty na nowe możliwości. Nie bój się próbować nowych rzeczy i podejmować ryzyka. To właśnie może prowadzić do największych nagród.

Pamiętaj, że nie ma gwarancji, że zostaniesz milionerem. Jednak jeśli będziesz ciężko pracował, oszczędzał pieniądze i inwestował je, zwiększysz swoje szanse na sukces.

Jak widać, Bard udziela bezpiecznych porad i nie kusi go specjalnie podszeptywanie nam wskazówek w stylu "pierwszy milion trzeba ukraść", co można wziąć za dobrą monetę. Skoro szkolił się on również na odpowiedziach użytkowników, to mógł nabrać pewnych nieodpowiednich cech, jednak wygląda na to, że udało się w jakiś sposób dopilnować tego, aby faworyzował on w swoich odpowiedziach odpowiedzi bardziej "akceptowalne społecznie".

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także