Musk uruchamia nowy projekt. Czy da radę przebić potężną konkurencję?

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © SCMP
Mateusz Tomiczek

13.07.2023 11:11, aktual.: 14.07.2023 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk ogłosił w środę debiut swojego startupu zajmującego się sztuczną inteligencją. Do współpracy w xAI zaprosił on byłych pracowników największych firm stojących za branżą sztucznej inteligencji.

Wybrana przez Muska nazwa "xAI" odnosi się do skrótowej nazwy Explainable AI, czyli tak zwanej Wyjaśnialnej Sztucznej Inteligencji. Decyzje podejmowane przez ten rodzaj AI mają być zrozumiałe dla człowieka, w odróżnieniu od koncepcji "czarnej skrzynki", gdzie nawet projektanci sztucznej inteligencji nie są w stanie w stu procentach wytłumaczyć jej wyborów i projekcji. Elon Musk sam wyznaczył siebie na szefa tego projektu. Miliarder jest już dyrektorem generalnym Tesli i SpaceX, a także właścicielem wielu innych firm.

Kto stanie za xAI?

Ludzie zaangażowani w projekt wywodzą się z Google DeepMind (jak Igor Babuschkin), OpenAI (z ich chatbotami GPT-3.5 oraz GPT-4), Google Research (Tony Wu i Christian Szegedy), Microsoft Research (Greg Yang), a nawet Twittera i Tesli. Elon Musk zapowiadał powstanie firmy już w kwietniu, kiedy pojawiły się doniesienia o zabezpieczeniu przez niego tysięcy procesorów graficznych Nvidii, które mogłyby się przydać do budowy dużego modelu językowego. Zapowiadał też powstanie narzędzia AI o roboczej nazwie "TruthGPT".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Musk, który wielokrotnie mówił o konieczności wprowadzenia regulacji związanych ze sztuczną inteligencją, oświadczył, że jednym z doradców nowego startupu będzie Dan Hendrycks, czyli dyrektor wykonawczy Center for AI Safety. Jest to organizacja non-profit, która w maju tego roku opublikowała list otwarty nawołujący do wstrzymania rozwoju AI do czasu stworzenia odpowiednich regulacji. Elon Musk podpisał się pod tym dokumentem jako jeden z pierwszych.

"Bezpieczna sztuczna inteligencja"

Elon Musk wyjaśnił, że planuje zbudować sztuczną inteligencję, której "moralność" nie zostałaby odgórnie zaprogramowana, jako nakaz unikania konkretnych fraz czy zbitków wyrazów. xAI będzie dążyło do stworzenia sztucznej inteligencji, która będzie "maksymalnie ciekawa" i starająca się "pojąć prawdziwą naturę wszechświata". Musk twierdzi, że takie podejście spowoduje, że AI będzie się mocno interesowała ludzkością i będzie chciała zachować jej istnienie, gdyż po prostu nasza obecność na świecie jest dużo bardziej interesująca, niż gdyby nas tu nie było.

Właśnie tym ma być w założeniach "TruthGPT", czyli elektronicznym poszukiwaczem większej prawdy o świecie. Elon Musk, który był jednym z założycieli firmy OpenAI (ustąpił z zarządu w 2018 roku) przewiduje, że za około 5-6 lat będziemy świadkami powstania sztucznej superinteligencji, która będzie mądrzejsza od ludzi. Więcej informacji xAI poda 14 lipca podczas organizowanego przez siebie wydarzenia na Twitter Spaces.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)