Nazwa.pl przejęła największe polskie forum o hostingu i upiększa tam swój wizerunek

Nazwa.pl przejęła największe polskie forum o hostingu i upiększa tam swój wizerunek

Nazwa.pl przejęła największe polskie forum o hostingu i upiększa tam swój wizerunek
06.09.2017 12:56

Roma locuta, causa finita (łac. Rzym przemówił, sprawazakończona) – tymi słowami podsumował dyskusję o zmianiewłaściciela webhostingtalk.pl, najpopularniejszego polskiego forumo hostingu i domenach, jego nowy właściciel, Piotr Nowak. To osobadobrze znana w branży, właściciel jednej z największych polskichfirm hostingowo-domenowych. Czy przy tak wielkim potencjalezaistnienia konfliktu interesów, webhostingtalk.pl może pozostaćwiarygodną przestrzenią komunikacji dla społeczności – zarównoprofesjonalistów, jak i użytkowników usług? Być może tak, aleskoro pierwszym posunięciem nowego właściciela było podniesienieoceny nazwa.pl w prowadzonym przez forum rankingu Top100 i usunięcienajbardziej negatywnych opinii, możemy spodziewać się „głosowania”nogami.

Hosting i domeny to w drugiej dekadzie XXI wieku niewdzięcznytemat. Z jednej strony globalna skala rynku, piekielne tempoinnowacji technicznych, nowy paradygmat chmur obliczeniowych – a zdrugiej Facebook, który stał się dla wielu firm podstawowymkanałem komunikacji z klientami. Coraz trudniej jest domeniarzomprzekonać potencjalnego klienta, że potrzebuje odkupić od nichdomenę buty.pl za milion złotych (ponieważ ludzie chcąc kupićbuty pierwsze co robią, to wchodzą na stronę buty.pl). Coraztrudniej jest hosterom przekonać małe firmy, że muszą konieczniekupić ich usługę Dynamic Host Biznes Pro Elite, w ramach którejoferowane jest aż 2 terabajty powierzchni dyskowej (ponieważ firmamusi trzymać tam klipy wideo 4K ze swoimi produktami).

Na tym trudnym rynku domenowo-hostingowym od lat prym wiodą wPolsce dwie firmy: home.pl i nazwa.pl. Ich wiodąca pozycja wynikałabardziej z udanej strategii marketingowej niż z przewagi technicznejczy jakości wsparcia świadczonego użytkownikom usług. Sprzedawanyod lat ten sam towar – głównie rejestracja domen i współdzielonyhosting – przestał być tak atrakcyjny, jak jeszcze był wpoprzedniej dekadzie, i widać to w wynikach. Twierdzeń dotyczącychliczby klientów hostingu nikt niezależny oczywiście niezweryfikuje, ale dla rynku domen mamy NASK i jego rzetelneraporty.

Rynek domeny.pl stanął w miejscu, a potem zaczął się kurczyć (źródło: raport NASK Q2 2017)
Rynek domeny.pl stanął w miejscu, a potem zaczął się kurczyć (źródło: raport NASK Q2 2017)

Wyraźnie widać, że rynek nie tylko wyhamował, ale zaczyna siękurczyć. Liczba domen .pl zaczęła się zmniejszać, odnowienia niezachwycają, perspektyw wzrostu nie widać. Tak naprawdę firmhostingowych na rynku jest na dużo – i czeka nas bardzo agresywnawalka o to, co pozostało. Nazwa.pl w tej walce stała się wyraźnymliderem. Nie tylko w drugim kwartale zdołała wyprzedzić home.plpod względem odsetka obsługiwanych nazw domen .pl, ale też wzięłaponad jedną trzecią wszystkich nowych rejestrowanych domen,najwięcej odbierając właśnie home.pl. Dane NASK pokazują towyraźnie: w Q1 2017 nazwa.pl miała 21,47% rynku domeny.pl, w Q2 już21,78%. Jeszcze lepiej wyglądał udział w rejestracjach nowychdomen, odpowiednio dla Q1 i Q2 – 34,61% i 31,77%, podczas gdygłówny rywal nie mógł przekroczyć 16%.

Przejęcie webhostingtalk wpisuje się w tę śmiałą ofensywęrynkową. Jedno z najbardziej opiniotwórczych miejsc o hostingu idomenach w polskim Internecie, niepostrzeżenie dla zwyczajnego,zainteresowanego usługami hostingiem internauty staje sięwłasnością człowieka, do którego należy też lider rynku. PanPiotr Nowak już przedstawił użytkownikom nową wersję regulaminuforum, dużo wyraźniej formułująca prawa i obowiązki,wziął się też za niedozwolone działania ze strony częściużytkowników, którzy potraktowali forum jako darmowąreklamę swoich biznesów webhostingowych.

Informacja o nowym regulaminie, rozesłana po przejęciu WebhostingTalk.pl
Informacja o nowym regulaminie, rozesłana po przejęciu WebhostingTalk.pl

Darmowej reklamy oczywiście nie będzie. Jak zapowiedziałwłaściciel nazwa.pl:

[quote]zamierzam powstrzymać wszystkie praktyki użytkownikówzmierzające do umieszczania na serwisie wszelakiego rodzajkryptoreklamy, udawanych poleceń, sztucznych zapytań od„zainteresowanych klientów” umieszczanych w najczęściejodwiedzanych działach, jak również prezentacji ofert firm (w tympolecania swoich usług w odpowiedzi na zapytania) w działachserwisu które temu nie służą.

[/quote]Zakazane zostały też pomówienia ze strony anonimowychużytkowników, jak również nie tylko anonimowych. Za swojąwypowiedź, jakoby nazwa.pl kupiła to forum tylko po to żeby sięwybielić z spadającej sprzedaży i utraty rynku, zwebhostingtalk.pl wyrzucony został Piotr Kloc, właściciel firmylinuxpl.com. Obiecano mu też pozew za zniesławienie – a wszystkiminnym podobne posunięcia za wpisy naruszające dobre imię nazwa.pl.

Najnowsze opinie o nazwa.pl w rankingu Top100 – użytkownicy nie przejęli się zakazem szkalowania dobrego imienia nowego właściciela forum
Najnowsze opinie o nazwa.pl w rankingu Top100 – użytkownicy nie przejęli się zakazem szkalowania dobrego imienia nowego właściciela forum

Zapewne w myśl tego założenia (jako naruszające dobre imię)zostało też usunięte z rankingu Top100 kilkadziesiąt negatywnychopinii klientów nazwa.pl. W ramach ulepszania wizerunku znaczącopoprawiono liczbę obsługiwanych domen (dodając ich niemal 200tysięcy) i podwyższono ocenę. Sprawdzający wyniki Top100potencjalny klient nie może mieć wątpliwości, że nazwa.pl jestnajlepsza i największa.

Liczba domen obsługiwanych przez nazwa.pl w rankingu Top100 – dane z Web Archive
Liczba domen obsługiwanych przez nazwa.pl w rankingu Top100 – dane z Web Archive
Liczba domen obsługiwanych przez nazwa.pl – aktualne dane z Top100
Liczba domen obsługiwanych przez nazwa.pl – aktualne dane z Top100

Niestety nie wszyscy są zadowoleni z nowych porządków. Już odwczoraj pojawiły się dwa, jeszcze nieusunięte negatywnekomentarze, także i w samej dyskusji na webhostingtalk użytkownicypiszą, że to koniec – i czas wynieść się gdzie indziej. Mówisię o facebookowej grupie SysopsPolska jak również wciąż raczej niszowym forumWebhostingZone.pl, a nawetreaktywacji społeczności pod nazwą webtalkhosting.pl. Nie widać,by ktokolwiek pozytywnie się ustosunkował do planów nowegowłaściciela.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)