Nie będzie emoji z karabinem, Apple i Microsoft nie chcą nawet sportowej broni

Nie będzie emoji z karabinem, Apple i Microsoft nie chcą nawet sportowej broni

Nie będzie emoji z karabinem, Apple i Microsoft nie chcą nawet sportowej broni
19.06.2016 13:57, aktualizacja: 20.06.2016 16:01

21 czerwca zacznie obowiązywać standard Unicode 9.0, który wprowadzi między innymi nowe emoji. Jednak nie będzie wśród nich nowego obrazka z karabinem ani z pistoletem. Apple i Microsoft przekonali tworzące standard konsorcjum, że taki znaczek nie powinien się znaleźć na liście emoji, a co za tym idzie na licznych klawiaturach mobilnych, których używają bywalcy serwisów społecznościowych i komunikatorów.

Liderem protestu była firma Apple, która najbardziej oponowała przeciwko wprowadzeniu drugiego znaku, związanego z bronią palną. Microsoft poparł jej stanowisko. Nikt nie bronił obecności broni w emoji, a Apple nie jest pierwszym, który zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą jej obecność w emoji. Brytyjscy przeciwnicy dostępu do broni już w ubiegłym roku twierdzili, że karabin na klawiaturze emoji będzie oswajał z bronią użytkowników na całym świecie.

Tłumaczenie szefa konsorcjum opracowującego standardy Unikodu, Marka Davisa, że chodzi o broń sportową, zaprojektowaną jako część pakietu emoji na Igrzyska Olimpijskie, nie przekonuje przeciwników dostępu do broni.

Przy okazji z zestawu usunięta została też grafika związana ze sportem w bardziej oczywisty sposób. Pewnie domyślacie się, że chodzi o pięciobój nowoczesny, którego częścią jest strzelanie do celu. Nie ma znaczenia sportowy charakter przedstawionego pistoletu – broń palna popadła w niełaskę bez względu na to, jak jest przedstawiana.

Obraz

Członkowie organizacji nie mówią otwarcie o decyzji, więc nie znamy szczegółów ich motywacji. Prawdopodobnie ma ona związek z niedawną tragedią w Orlando, choć Apple od dawna stara się pozbyć broni palnej, noży, bomb, papierosów, strzykawek i tym podobnych znaków. W OS X od lat wprowadzanie ich jest utrudnione, choć system może je wyświetlać.

Obraz

Trzeba jednak wiedzieć, że karabin i pięcioboiści nie znikną zupełnie z Unikodu 9.0. Każdy znaczek jest tam zaimplementowany i będzie miał swój kod i miejsce w bazie, ale nie będzie powiązanych z nim glifów i grafik. Google nie ma nic przeciwko tym znakom i już wprowadził je do testowej wersji Androida N na własną rękę. Apple i Microsoft nie zamierzają umożliwiać ich wprowadzania i wyświetlania w swoich aplikacjach i klawiaturach z emoji.

W zestawie emoji już znajduje się pistolet. W wykonaniu większości projektantów jest to rewolwer, a Microsoftu – zabawka.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)