Nie działają Librus i Vulcan. Zdalne nauczanie w całej Polsce pod znakiem zapytania

/fot. Anna Golaszewska/East News
/fot. Anna Golaszewska/East News
Arkadiusz Stando

25.03.2020 12:31, aktual.: 25.03.2020 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od środy 25 marca nauczyciele mieli zdalnie realizować nauczanie podstawy programowej dla nawet 4,6 mln uczniów. Serwery systemów elektronicznych Librus i Vulcan nie wytrzymały jednak tak dużej frekwencji. Nad naprawą pracuje już cały sztab informatyków.

Elektroniczny dziennik Librus nie wytrzymał przeciążenia, spowodowanego wprowadzeniem tymczasowych zmian w systemie nauczania. Minister Edukacji Narodowej wprowadził je w specjalnym rozporządzeniu. Po wejściu na stronę logowania systemu Librus otrzymamy komunikat: "503 - Service Unavailable". Serwery padły. Nie działa ani portal, ani aplikacja mobilna.

Co się właściwie dzieje i kiedy możemy spodziewać się rozwiązania problemów. - Nie mamy oficjalnej informacji, co zawiodło. Trwa analiza. Dlatego też ciężko jest określić, kiedy system znów będzie działał. Ale intensywnie nad tym pracujemy, prosimy o cierpliwość - informuje infolinia Librusa.

  • Ani portal Librus, ani Synergia, ani aplikacja mobilna nie będzie działała. Trudno określić co będzie się działo i jak długo. Mamy dziś pierwszy dzień nauki zdalnej, bardzo dużo osób w jednym czasie korzystających z programów przeciążyło serwery. Teraz już nie kilku, a kilkudziesięciu programistów pracuje nad rozwiązaniem problemu" - ustaliła z kolei Gazeta Wrocławska.

Jak czytamy na witrynie systemu Vulcan: Informujemy, że obecnie występują chwilowe problemy techniczne, które mogą utrudniać zalogowanie się oraz korzystanie z naszych aplikacji hostowanych, w tym e-dziennika UONET+. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem sprawności naszych systemów. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia.

Systemy Librus i Vulcan nie działają, nauczyciele prowadzą lekcje innymi kanałami

Awaria Librusa i Vulcana nie oznacza, że lekcje definitywnie przerwano. Docierają do nas informacje o tym, że nauczyciele komunikują się już innymi kanałami, np. przez Microsoft Teams, aplikację Zoom czy komunikator Discord.

Utrudnienia pojawiły się już rano. W godzinach 8-10 Librus jeszcze działał, chociaż powoli. Później serwery nie wytrzymały natężenia ruchu w systemie. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w obecnym roku szkolnym (2019/2020) do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych łącznie uczęszcza około 4,6 miliona uczniów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (226)
Zobacz także