Nie działają Librus i Vulcan. Zdalne nauczanie w całej Polsce pod znakiem zapytania

Nie działają Librus i Vulcan. Zdalne nauczanie w całej Polsce pod znakiem zapytania

/fot. Anna Golaszewska/East News
/fot. Anna Golaszewska/East News
Arkadiusz Stando
25.03.2020 12:31, aktualizacja: 25.03.2020 13:07

Od środy 25 marca nauczyciele mieli zdalnie realizować nauczanie podstawy programowej dla nawet 4,6 mln uczniów. Serwery systemów elektronicznych Librus i Vulcan nie wytrzymały jednak tak dużej frekwencji. Nad naprawą pracuje już cały sztab informatyków.

Elektroniczny dziennik Librus nie wytrzymał przeciążenia, spowodowanego wprowadzeniem tymczasowych zmian w systemie nauczania. Minister Edukacji Narodowej wprowadził je w specjalnym rozporządzeniu. Po wejściu na stronę logowania systemu Librus otrzymamy komunikat: "503 - Service Unavailable". Serwery padły. Nie działa ani portal, ani aplikacja mobilna.

Co się właściwie dzieje i kiedy możemy spodziewać się rozwiązania problemów. - Nie mamy oficjalnej informacji, co zawiodło. Trwa analiza. Dlatego też ciężko jest określić, kiedy system znów będzie działał. Ale intensywnie nad tym pracujemy, prosimy o cierpliwość - informuje infolinia Librusa.

  • Ani portal Librus, ani Synergia, ani aplikacja mobilna nie będzie działała. Trudno określić co będzie się działo i jak długo. Mamy dziś pierwszy dzień nauki zdalnej, bardzo dużo osób w jednym czasie korzystających z programów przeciążyło serwery. Teraz już nie kilku, a kilkudziesięciu programistów pracuje nad rozwiązaniem problemu" - ustaliła z kolei Gazeta Wrocławska.

Jak czytamy na witrynie systemu Vulcan: Informujemy, że obecnie występują chwilowe problemy techniczne, które mogą utrudniać zalogowanie się oraz korzystanie z naszych aplikacji hostowanych, w tym e-dziennika UONET+. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem sprawności naszych systemów. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia.

Systemy Librus i Vulcan nie działają, nauczyciele prowadzą lekcje innymi kanałami

Awaria Librusa i Vulcana nie oznacza, że lekcje definitywnie przerwano. Docierają do nas informacje o tym, że nauczyciele komunikują się już innymi kanałami, np. przez Microsoft Teams, aplikację Zoom czy komunikator Discord.

Utrudnienia pojawiły się już rano. W godzinach 8-10 Librus jeszcze działał, chociaż powoli. Później serwery nie wytrzymały natężenia ruchu w systemie. Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w obecnym roku szkolnym (2019/2020) do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych łącznie uczęszcza około 4,6 miliona uczniów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (226)