Niebezpieczne aplikacje na Androida. Przez "fleeceware" można stracić ponad 1000 złotych

Niebezpieczne aplikacje na Androida. Przez "fleeceware" można stracić ponad 1000 złotych

Niebezpieczne aplikacje na Androida to nie tylko malware (Getty Images)
Niebezpieczne aplikacje na Androida to nie tylko malware (Getty Images)
Oskar Ziomek
30.09.2019 12:21

Aplikacje na Androida bywają niebezpieczne, ale nie wszystkie zagrażają użytkownikom w taki sam sposób. Jedną ze świeższych praktyk naciągaczy jest zachęcanie do płacenia za najbardziej podstawowe funkcje i bazowanie na niewiedzy części użytkowników.

O szczegółach problemu informuje Sophos, gdzie opisywane aplikacje określa się mianem "fleeceware". Chodzi o odkryte niedawno kilkanaście aplikacji na Androida, które oferują podstawowe funkcje, takie jak kalkulator czy czytnik kodów QR, ale po kilkudniowym okresie próbnym wymagają opłat za dalsze korzystanie. W dodatku nie byle jakich – zauważona aplikacja do tworzenia animacji GIF może pobrać 253 dolary, czyli ponad 1000 złotych.

Fleeceware w Sklepie Play z aplikacjami na Androida, źródło: Sophos.
Fleeceware w Sklepie Play z aplikacjami na Androida, źródło: Sophos.

Warto podkreślić, że opisywane programy podczas okresu próbnego prosiły użytkownika o uzupełnienie swoich danych umożliwiających pobranie płatności. Teoretycznie nie ma więc mowy o oszustwie, ale problemem są celowo niewielkie napisy dotyczące ostatecznej ceny oraz kwestia pobierania tak wysokich opłat za aplikacje, które bez problemu można znaleźć nawet w darmowych odmianach.

Jak zauważają badacze bezpieczeństwa, niektóre z odkrytych aplikacji cieszyły się zaskakująco dużą popularnością. Jedną z nich pobrano ponad 10 milionów razy, dwie inne ponad 5 mln, a pozostałe nawet kilkadziesiąt tysięcy razy. Niestety, mimo licznych negatywnych komentarzy i ocen użytkowników, Google nie zareagował dostatecznie szybko i usunął większość z opisywanych programów dopiero po interwencji ekspertów z Sophos.

Aplikacje na Androida i inne zagrożenia

Chociaż opisywany przypadek aplikacji nakłaniających do uiszczania wyjątkowo wysokich opłat jest nietypowy, warto pamiętać, że na rynku co chwilę można znaleźć programy w ten czy inny sposób niebezpieczne dla użytkowników.

Niedawno opisywaliśmy problem kolejnych aplikacji wyświetlających reklamy i zwracaliśmy uwagę na badania potwierdzające, że system uprawnień w Androidzie nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Podobne spostrzeżenia pojawiały się także wcześniej, gdy opisywaliśmy aplikacje śledzące użytkowników wybranych SDK.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)