Nokia oficjalnie wraca na rynek smartfonów: nowe modele pokaże jeszcze w tym roku

Nokia oficjalnie wraca na rynek smartfonów: nowe modele pokaże jeszcze w tym roku

Nokia oficjalnie wraca na rynek smartfonów: nowe modele pokaże jeszcze w tym roku
17.08.2016 21:19, aktualizacja: 18.08.2016 09:51

Kupilibyście sobie smartfon Nokii? Taki smartfon Nokii, na którymdziałają wszystkie niezbędne aplikacje? Pogłoski o powrociefińskiej firmy na rynek mobilny to już nie tylko pogłoski. Zostałyoficjalne potwierdzone przez Mike Wanga, szefa chińskiego oddziałuNokia Networks. Jeszcze w tym roku powinniśmy zobaczyć trzy lubcztery modele urządzeń, a w sklepach pojawić by się one miałyjuż na początku 2017 roku. Co najważniejsze, wszystkie pod markąNokia – umowa z Microsoftem, na mocy której fińska firmazobowiązała się nie używać swojej marki na rynku mobilnym,przestaje obowiązywać właśnie pod koniec 2016 roku.

Chińskie media donoszą o powstaniu nowej firmy, HMD Global Oy,która powstała, by zabezpieczyć produkcję smartfonów i tabletówNokia. Otrzymała ona wszystkie potrzebne licencje od NokiaTechnologies, zyskując w ten sposób na następne 10 lat wyłącznośćna korzystanie z marki, jak również portfolio patentów niezbędnychdo zaistnienia w świecie telefonii komórkowej. Co ciekawe, wyglądana to, że HMD chce też produkować tanie, bezsystemowe telefony(feature phones) pod marką Nokia, i to mimo tego, że obecnie prawodo tego aż do roku 2024 posiada jedynie Microsoft.

Poinformowano otóż, że HMD jeszcze w tym roku odkupi odMicrosoftu prawa do używania marki Nokia w odniesieniu do takichurządzeń, przejmie też wszystkie prawa do wzorów projektowych odMicrosoft Feature Phone Business. Za produkcję, zarówno smartfonówjak i tabletów, ma odpowiadać tajwański Foxconn.

Czy tak będą wyglądały nowe smartfony Nokii?
Czy tak będą wyglądały nowe smartfony Nokii?

Nie ujawniono specyfikacji żadnego z zapowiedzianych urządzeń,ale już wcześniej chodziły plotki o dwóch modelach smartfonówklasy Premium, oferowanych pod nazwą Nokia P1. W całkowiciemetalowych, hermetycznych (klasa wodoodporności IP68) obudowachmiałyby one zawierać Snapdragona 820, 4 GB RAM, wyświetlacz QLED(kwantowe kropki) o rozdzielczości QHD (2560>×1440px) i kamery 23 Mpix. Różniłyby się głównie rozmiarami –przekątnymi ekranu 5,2 i 5,5 cala. System operacyjny to Android 7.0Nougat, z autorskim interfejsem użytkownika Z-Launcher System UI.

Warto pamiętać, że pierwsze plotki o nowym smartfonie Nokiisłychać już było rok temu – wtedy mówiono o modeluC1. Miał on jednak wykorzystywać procesor Intel Atom, a wiemydobrze, jak skończyła się przygoda Intela na rynku smartfonów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)