Nowa metoda oszustw: blokada SMS Premium okazała się nieskuteczna

Nowa metoda oszustw: blokada SMS Premium okazała się nieskuteczna28.11.2017 12:28
Nowa metoda oszustw: blokada SMS Premium okazała się nieskuteczna

Kradzieże z wykorzystaniem SMS Premium nie są zazwyczaj szczególnie wyrafinowane pod względem technicznym – są to raczej mniej lub bardziej dopracowane ataki socjotechniczne. W Polsce odnotowano jednak nowy sposób na kradzież pieniędzy, przed którym nie uchroni także ustanowiona przez użytkownika numera blokada numerów SMS Premium.

Do redakcji Niebezpiecznika zgłosił się abonent Plusa. Zaraz po zakupie usługi, zablokował on możliwość wysyłania SMS-ów na tzw. numery premium. Mimo to kilka miesięcy poźniej dostęp do Internetu został zablokowany przez operatora, zaś wystawiona faktura opiewała na 600 złotych. Po kontakcie z operatorem, użytkownik dowiedział się, że blokada został wyłączona, a kwota była tak wysoka właśnie z powodu wysyłanych SMS-ów Premium. Sytuacja powtórzyła się jeszcze dwukrotnie – rachunki wyniosły kolejno 200 zł i 500 zł.

Sprawie przyjrzał się sam operator, dochodząc do wniosku, że najprawdopodobniejszym wariantem wyłączania blokad SMS Premium jest dostęp do komputera abonenta osób trzecich. Atakujący w pierwszej kolejności wyłączał blokadę SMS Premium, autoryzując je kodami SMS. Następnie wysyłane SMS-y służyły do wypłaty bitcoinów w kantorach bitcantor.com oraz btc-sms.eu. Oczywiście transakcje obciążały rachunek ofiary. Co ciekawe, twierdzi ona, że SMS-y Premium nie były wysyłane, gdy korzystała na swoim urządzeniu z karty innego operatora.

Niebezpiecznik zwraca uwagę, że podobna sytuacja miała już w tym roku miejsce – wektorem ataku była podatność nieznanego routera z obsługą kart SIM dostarczanego przez T-Mobile. Sam operator odmówił dodatkowych informacji ze względu na bezpieczeństwo. Ataki wykorzystujące malware do uzyskania dostępu do komputera i wyłączenia blokady numerów premium są więc coraz częstsze, zaś SMS-y mogą zostać użyte np. do wypłaty bitcoinów. Zalecamy analizę billingów pod kątem obecności na nich SMS-ów Premium.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)