Nowa wersja testowa Androida M to większe możliwości personalizacji

Nowa wersja testowa Androida M to większe możliwości personalizacji
Redakcja

10.07.2015 09:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na ostatniej konferencji Google I/O poznaliśmy nieco szczegółów związanych z nową wersją Androida jak na razie nazywaną po prostu „M”. Google właśnie opublikowało drugą wersję poglądową tego systemu. Wydanie finalne zobaczymy jesienią, ale niektórzy użytkownicy mogą już teraz wypróbować nowości i zmiany z tego wydania.

Wygląda na to, że korporacja postanowiła dać użytkownikom o wiele większe możliwości personalizacji interfejsu, niż było do dostępne do tej pory. Portal Android Police dotarł do opcji, jakie umożliwiają wybór ikon wyświetlanych na pasku stanu. Za pomocą zaledwie kilku dotknięć możemy w nowym Androidzie wyłączyć np. zegarek, ikonę symbolizująca uruchomiony moduł Bluetooth, czy też alarmu. Przydatną nowością jest również opcja wyświetlająca na ikonie baterii wskazanie procentowe tego, ile energii pozostało do naszej dyspozycji.

  • Źródło: Android Police
  • Źródło: Android Police
[1/2] Źródło: Android Police

Oficjalna lista zmian o tego typu nowościach nic nam nie powie – Google ogranicza się do informowania o zmianach w systemie uprawnień, poprawkach błędów, a także wymienieniu tych, na które możemy natknąć się w tym wydaniu. Reszta pozostaje w rękach użytkowników, którzy samodzielnie odkrywają nowe opcje. Odnaleźli oni możliwość usuwania z poziomu panelu powiadomień dopiero co wykonanego zrzutu ekranu, nieco odmieniony styl listy aplikacji, a także opcję pozwalającą na obracanie ekranu nawet na pulpitach. Choć opcja taka jest dostępna w wielu alternatywnych programach uruchamiających jak choćby Nova Launcher czy Apex, Google pozwalało na jej wykorzystanie jedynie na tabletach.

Nie jest pewne, czy wymienione zmiany trafią także do wydania stabilnego: Google wciąż intensywnie pracuje nad Androidem M i sprawdza różne koncepcje, podobnie jak czyni to Microsoft podczas rozwoju Windows 10. Jeżeli firma faktycznie zdecyduje się na znaczne rozbudowanie niektórych opcji związanych z personalizacją systemu i jego interfejsu, to niektóre modyfikacje Androida stracą na znaczeniu. Przepaść między tworami takimi jak CyanogenMod czy Paranoid Android a czystym systemem powoli staje się coraz mniejsza.

Najnowsze wydanie testowe Androida M znajdziecie na oficjalnych stronach projektu. Z obrazów jak na razie skorzystać mogą posiadacze smartfonów Nexus 5 i Nexus 6, a także tabletu Nexus 9 i odtwarzacza Nexus Player. Wersje dla pozostałych urządzeń powinny być dostępne za jakiś czas. Przed premierą wersji stabilnej czeka nas przynajmniej jeszcze jedno wydanie poglądowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)