Nowe auta Google Street View: 7 kamer, LIDAR i czytanie otoczenia

fot. Wired
fot. Wired
Mariusz Błoński

07.09.2017 12:51, aktual.: 07.09.2017 13:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Duże zmiany zaszły w ostatnim czasie w Google Street View. Nie chodzi jednak o samą usługę, a o proces jej tworzenia. Google zainwestowało w nowe samochody i – co najważniejsze – nowe urządzenia rejestrujące na potrzeby swojej usługi Street View. Samochody to Hyundai Elantra GT przyozdobione w znacznie bardziej subtelny i zdecydowanie ładniejszy sposób, niż poprzednie pojazdy, które fotografowały ulice całego świata.

fot. Wired
fot. Wired

Jak informuje The Wire, wykorzystywany przez Google'a system doczekał się, po ośmiu latach, sporych zmian. Liczba aparatów spadła z 15 do 7, co znakomicie zmniejszyło i uprościło cały system. Aparaty, o rozdzielczości 20 megapikseli każdy, obejmują całe otoczenie samochodu wykonując jego sferyczną panoramę.

Aparaty to jednak nie wszystko. Pojazd korzysta też z dwóch kamer HD skierowanych w prawo i lewo. Ich zadaniem jest odczytywanie znaków, nazw firm czy godzin otwarcia firm i instytucji. Za odpowiednie odczytanie tych informacji będą odpowiedzialne działające w chmurze algorytmy do przetwarzania obrazów. Wszystkie te urządzenia mają zapewnić nam lepsze, dokładniejsze zdjęcia o wyższej rozdzielczości, ładniejszych kolorach i z mniejszą liczbą błędów.

Kamery w niebieskiej obudowie, a poniżej dwa radary LIDAR lidary. fot. Wired.com
Kamery w niebieskiej obudowie, a poniżej dwa radary LIDAR lidary. fot. Wired.com

Bardzo interesującym elementem systemu jest dodanie dwóch urządzeń typu LIDAR. Ustawiono je tak, by wykonywały trójwymiarową mapę otoczenia samochodu oraz precyzyjnie pozycjonowały pojazd i jego aparaty. Można się domyślać, że będą one działały jak skanery, przechwytując dane o wszelkiej infrastrukturze obok której będą przejeżdżały samochody.

Niewykluczone, że dane, jakie pozyskają samochody przy okazji aktualizacji Street View, zostaną wystawione na sprzedaż. Kolosalna ilość informacji, które trafiły i trafią w ręce Google'a to łakomy kąsek dla wielu firm. Połączenie danych z GPS-u, systemu Lidar, kamer HD i aparatów może być na przykład nieocenioną pomocą na rodzącym się rynku autonomicznych samochodów.

Kamera służąca odczytywaniu znaków z otoczenia. Dzięki niej informacje o godzinach otwarcia sklepu, jakie znajdują się na jego drzwiach, będą mogły trafić do Map. fot. Wired.com
Kamera służąca odczytywaniu znaków z otoczenia. Dzięki niej informacje o godzinach otwarcia sklepu, jakie znajdują się na jego drzwiach, będą mogły trafić do Map. fot. Wired.com

Projekt aktualizacji Street View prowadzony jest też w Polsce, choć wciąż dzięki aparaturze poprzedniej generacji. Samochody Google'a mają do października odwiedzić największe miasta w niemal wszystkich województwach. Kilka kolejnych miesięcy potrwa przetwarzanie danych i aktualizacja serwisu, zatem nowych fotografii w Street View możemy spodziewać się już w przyszłym roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)