Nowe Catalysty od AMD ucieszą fanów tak nowych, jak starszych Radeonów i APU

Strona głównaNowe Catalysty od AMD ucieszą fanów tak nowych, jak starszych Radeonów i APU
09.07.2015 10:16
Nowe Catalysty od AMD ucieszą fanów tak nowych, jak starszych Radeonów i APU
Redakcja
Redakcja
bDUipPNO

Po wielu miesiącach oczekiwań posiadacze kart graficznych AMD Radeon mogą nareszcie zainstalować nowe sterowniki z certyfikatem WHQL. Zostały one przygotowane nie tylko z myślą o najnowszych kartach z serii R9 3xx i Fury, ale również nieco starszych produktach. Gracze powinni być zadowoleni dzięki wyższej wydajności i funkcjom dodatkowym.

bDUipPNh

W przypadku AMD sterowniki to często poruszana kwestia, zarówno w odniesieniu do Linuksa, jak i częstotliwości ich wydawania dla Windows. Wiele osób krytykowało firmę za to, że od ponad pół roku nie wydała żadnych nowych sterowników, mimo premiery wielu interesujących gier. Nie jest to prawda, bo użytkownicy Radeonów wciąż mogli skorzystać z regularnie wydawanych sterowników beta. Wbrew nazwie okazują się one bardzo stabilne, od oficjalnie stabilnych różni je często jedynie brak certyfikatu WHQL potwierdzającego kompatybilność z systemami operacyjnymi Microsoftu. Teraz zadowolone powinny być i osoby wymagające takiego potwierdzenia.

350138755992282569

Nowe Catalysty 15.7 zostały przygotowane z myślą o jak najlepszej kompatybilności ze zbliżającym się systemem Windows 10. Producent zapewnia, że zarówno układy APU, jak i karty graficzne Radeon będą dzięki nim działać jeszcze lepiej, a sprzęt szybciej wyjdzie ze stanu uśpienia. Dla graczy bardzo istotne jest wprowadzenie pełnej obsługi DirectX 12, a także Windows Display Driver Model (WDDM) 2.0, które powinno zmniejszyć narzut obliczeniowy i pozwolić na uzyskanie wyższej wydajności na kartach graficznych. Wymagający użytkownicy zapewne ucieszą się z możliwości strumieniowania treści w bardzo wysokiej rozdzielczości (nawet 4K) dzięki możliwościom sprzętowej akceleracji dla kodeka HEVC.

bDUipPNj

Zadowoleni będą także posiadacze nieco starszych kart. Wszystkie Radeony od R7 260 wzwyż obsługują od teraz Frame Rate Target Control (FRTC) – dzięki temu rozwiązaniu możemy wybrać docelową wartość FPS, jaką ma oferować karta, co pozwala na zaoszczędzenie energii. Wspomniane układy GPU, a także APU 7400K i wyższe oferują także Virtual Super Resolution (VSR) – renderowanie obrazu w wyższej rozdzielczości (np. 3200 × 1800 pikseli), a następnie jego przeskalowanie do rozdzielczości monitora, co pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazu i większej liczby detali. Posiadacze konfiguracji Crossfire z wieloma kartami mogą od teraz korzystać z AMD FreeSync, a co za tym idzie, pozbyć się mikroprzycięć przy wyświetlaniu obrazu.

Najnowsze sterowniki AMD znajdziecie już w bazie programów naszego serwisu. Posiadaczy zarówno układów APU, jak i kart graficznych Radeon zapraszamy do ich zainstalowania i podzielenia się wrażeniami. Ze sterowników możecie skorzystać nie tylko na systemach Windows 7 i 8/8.1, ale także wersji testowej Windows 10.

Udostępnij:
bDUipPOf