Nowe efekty i integracja z Google+ w Picasie 3.9

Nowe efekty i integracja z Google+ w Picasie 3.9

09.12.2011 13:15, aktualizacja: 09.12.2011 13:44

Picasa powoli przestaje być programem do katalogowania zdjęć i wysłania ich na Picasę, żeby mogli je obejrzeć znajomi. Najnowszą wersję Picasy wyposażono w integrację z Google+ i bogatą jak na darmowy program kolekcję efektów.

Obsługa Google+ z poziomu Picasy to posunięcie firmy Google, które było pewne jak śmierć i podatki. Skoro ze społecznościową usługą integrowane są wszystkie serwisy należące do firmy, prędzej czy później ten los musiał spotkać również katalog zdjęć. Ale efekty są całkiem niezłe — zdjęcia i filmy można łatwo udostępnić znajomym z kręgów i osobom, które konta w serwisie nie mają. Znajomi spoza Google+ mogą otrzymywać wiadomości o udostępnieniu dla nich galerii pocztą elektroniczną i nie muszą zakładać konta, aby obejrzeć zdjęcia. Ciekawym uzupełnieniem rozpoznawania twarzy i sortowania zdjęć względem występujących na nich osób jest możliwość oznaczania na nich znajomych z kręgów. Tagi będą również widoczne dla znajomych po udostępnieniu zdjęć na G+.

Jednak integracja z serwisem społecznościowym blednie w obliczu bogatej kolekcji efektów, które można wykorzystać przy obróbce zdjęć. Dużą popularnością cieszą się ostatnio obrazy HDR, oraz stylizowane na zrobione starymi aparatami, jak Lomo, Holga, lub „błyskawicznym” Polaroidem. W Picasie można osiągnąć taki efekt przez nałożenie odpowiednich filtrów (w przypadku obrazów HDR będzie to oczywiście pseudo-HDR). Poza tym znajdziemy tu filtr imitujący zdjęcie w podczerwieni, stylizacje na lata sześćdziesiąte, możliwość dodania winiety, widok z noktowizora i wiele innych. Ponadto w najnowszej Picasie można pracować z obrazami zapisanymi w formacie WebP, a obsługa plików RAW została wzbogacona o najnowsze modele aparatów cyfrowych. Ważną nowością jest też możliwość edycji zdjęcia w oknie obok widoku oryginału, podobnie jak w klasykach gatunku, jak Adobe Lightroom. Szczegółową listę zmian, w tym pełną listę nowych filtrów, znaleźć można na stronie projektu.

Najnowszą wersję Picasy można pobrać z naszego portalu. Program dostępny jest dla systemów Windows i Mac OS X. Dostępna jest również starsza wersja dla Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)