Nowe Google Play Services pozwoli wymusić aktualizację Androida

Nowe Google Play Services pozwoli wymusić aktualizację Androida

25.09.2017 10:44

Z aktualizacjami Androida jest jak wiadomo różnie. Ze staregoAndroida 4.4 KitKat korzysta przecież wciąż ponad 15%użytkowników, a wiele osób nigdy nie widziało aktualizacji naswoich smartfonach, nawet mimo ogłoszenia przez producentów ichoficjalnej dostępności. Efekt jest jaki jest, najnowszy stabilny7.1 Nougat to zaledwie 1,6% rynku. Coś się jednak z tymiaktualizacjami może wreszcie zmienić. Na początek ma zacząćdziałać przycisk aktualizacji oprogramowania – i to nie tylko wnajnowszych wersjach Androida 8.0 Oreo.

Niejeden użytkownik Androida zauważył tę sytuację: nibyaktualizacja OTA powinna być dostępna, ale z jakiegoś powoduautomatycznie nie została pobrana i zainstalowana. Nawet ręcznesprawdzanie w Ustawienia > Informacje o telefonie >Aktualizacja oprogramowania nic nie daje, aktualizacji nie daje siępobrać. Ten problem ma przejść do przeszłości. Na wszystkichurządzeniach z najnowszą wersją biblioteki Google Play Services,które stosują standardowy mechanizm aktualizacji OTA, przycisk tenzrobi to, co obiecuje, a nie będzie po prostu zwykłym placebo.

O zmianie informujeprogramista Google’a, Elliott Hughes – nie będziesz musiałflashować obrazu systemowego tylko dlatego, że jesteśniecierpliwy.Zmiana zaszła nie w samym Androidzie, lecz właśnie w Google PlayServices. Opensource’owa, androidowa aplikacja Ustawienia powybraniu Aktualizacja oprogramowania po prostu wysyła intencję,która powinna zostać przechwycona przez ten własnościowyframework. I to on przeprowadza sprawdzenie dostępnościaktualizacji na serwerach OTA Google’a.

Poprawka dotyczywięc wszystkich wspieranych wersji Androida, nie tylko 8.0 Oreo, nietylko smartfonów Nexus czy Pixel. Głównym ograniczeniem pozostajeoperator telekomunikacyjny, jeśli nie zaakceptował on nowej wersjisystemu w swojej sieci, google’owe serwery nie dostarcząaktualizacji.

Hughes podkreśla,że jeśli użytkownik wymusi sprawdzenie dostępności łatek,sprawdzenie to zostanie oznaczone jako wymuszone, i nie będzieobjęte żadnymi ograniczeniami. Tak więc, jeśli w początkowymetapie wprowadzania nowej wersji systemu, gdy oferowany jest on tylko1% użytkowników, nawet jeśli mechanizm sprawdzenia dostępnościaktualizacji w tle niczego nam nie zwraca, to wciąż będziemy mogliaktualizację wymusić, nawet jeśli do 1% nie trafiliśmy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)