Nowe zasady tworzenia modeli 3D w Google Earth

Nowe zasady tworzenia modeli 3D w Google Earth

Wojciech Cybulski
01.08.2011 23:05

Google zaprezentował nowe wytyczne dla osób zajmujących się tworzeniem fotorealistycznych modeli 3D na potrzeby takich usług jak Google Earth czy Mapy Google.

Zmiany mają na celu ułatwienie zarządzania modelami, w tym ich sprawnej aktualizacji. Nowe zasady są szczegółowe i klarowne, dzięki czemu każda osoba tworząca model wie, co zrobić by jej dzieło zostało udostępnione w Google Earth. Wytyczne podzielono na trzy grupy dotyczące tekstur, dodatkowych elementów i podziału modeli. Jeżeli chodzi o fototekstury, Google wymaga by model posiadał pokryty dach (górną część modelu) i główną część fasady, pozostałe części obiektu, których nie da się sfotografować (lub byłoby to bardzo trudne) należy pokryć teksturami, których wygląd i kolor odpowiada tym z rzeczywistości.

Drugą ważną zmianą są elementy dodatkowe, które część twórców dodawała do swoich modeli. Od teraz wzbogacenie modelu sklepu okolicznymi drzewami lub modelami przechodniów będzie niedozwolone. Model budynku musi ograniczać się do samej bryły budowli i jakiekolwiek elementy towarzyszące spowodują, że model nie zostanie zaakceptowany do publikacji. Wszelkie dodatki należy zawrzeć w osobnym modelu. Ostatnią nowinką jest konieczność podziału modeli - przykładowo dom, garaż i pomieszczenie gospodarcze musza być teraz zapisane jako trzy osobne modele. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szeregowców, połączonych bloków, kamienic i wszelkich stykających się ze sobą obiektów.

Google wprowadził do systemu weryfikacji modeli kilka zmian, które powinny ułatwić życie ich twórców. Przede wszystkim decyzja moderatora nie jest ostateczna a użytkownik może poprosić o podanie powodów decyzji lub przesłać dowody wskazujące, że to on ma rację. Szczegółowe wytyczne zostały opublikowane na stronie wsparcia technicznego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)